Apple a Android mají společné jádro systému. Kdo je Linus Benedict Torvalds a proč si za Linux nic neúčtuje? | Arecenze
Menu

Apple a Android mají společné jádro systému. Kdo je Linus Benedict Torvalds a proč si za Linux nic neúčtuje?

Apple a Android mají společné jádro systému. Kdo je Linus Benedict Torvalds a proč si za Linux nic neúčtuje?
Linus Torvalds přebírá cenu IEEE Masaru Ibuka Consumer Electronics 2018 od předsedy konference ICCE 2018 Saraju P. Mohantyho a prezidenta IEEE Jamese A. Jefferiese na ICCE 2018 dne 12. ledna 2018 v Las Vegas. Autor: Notsoimp2012 (Wikipedia, CC)

Pojem Linux slyšel asi každý, již méně lidí o něm ale něco ví. Také jeho duchovní otec je pro většinu lidí neznámým. O to větším překvapením by asi pro většinu lidí bylo, když by se dozvěděli o tom, že i operační systémy Android a iOS ve skutečnosti mají leccos společného právě s operačním systémem Linux. K němu se váže celá řada zajímavostí. Jakých?

Linux a Linus Benedict Torvalds

Vznik operačního systému Linux je spojen se jménem Linus Benedict Torvalds. Tento původem finský programátor v průběhu mládí koketoval s komunismem, proslulost či dokonce nesmrtelnost si ale zajistil svými programátorskými schopnostmi.

S počítači byl Linus Torvalds v kontaktu již od dětství. V roce 1988 začal studovat informatiku na univerzitě v Helsinkách a již během studií v roce 1991 vytvořil první verzi jádra operačního systému (tzv. kernel), který nazval Linux. Tento operační systém (plný název finálního systému byl GNU/Linux) byl alternativou operačnímu systému Unix společnosti AT&T z roku 1970. Linux byl od začátku plánován jako open source software, který může využívat každý. V tom se od Unixu zásadně lišil. V roce 1996 se svým operačním systémem obhájil diplomovou práci a o rok později se přestěhoval do Spojených Států.

Fenomenální úspěch Linuxu

Linux se velmi rychle ujal a začal se šířit raketovou rychlostí. V současné době obsahuje Linux kernel jen 2 % původního kódu, který napsal Linus Torvalds, ten je však stále správcem jeho vývoje. Linux je stále volným softwarem, avšak jedná se o natolik rozšířený nástroj, že v roce 2000 vznikla nezisková organizace Linux Foundation, která podporuje jeho další vývoj i vývoj jiných open source projektů. Z darů určených pro organizaci je placen i Linus Torvalds.

Není bez zajímavosti, že o Torvaldse měl zájem i Apple, který ho chtěl získat pro vývoj svého vlastního operačního systému. Torvalds nabídku omítl s tím, že se chtěl věnovat svému projektu volného operačního systému. Na jeho práci byl později postaven operační systém Android, který využívá jádra Linuxu. A ten je z menší části přítomen právě i v základech operačního systému Apple iOS.

Torvaldsovo zacílení na vývoj volně šiřitelného softwaru tak zapříčinilo, že výsledky jeho práce jsou dnes přítomny v miliardách mobilních zařízení po celém světě. Největší firmy totiž samozřejmě respektují staré pravidlo: Nejlepší systém je ten, za který není potřeba platit. V případě, že by se uznávaný programátor rozhodl jinak, s největší pravděpodobností by se takového úspěchu nedočkal, byť by si nepochybně vydělal více peněz.

Ostatně i jeho kancelář by dnes asi vypadala jinak. Torvalds pracuje v minimalistické pracovně, v jejímž rohu najdete jen malý stůl, počítače a chodecký pás. Na „kdyby“ se ale historie neptá a my si dnes i díky tomu vesele kupujeme produkty, které pohání duch Linuse Torvaldse.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.