Menu

Apple iPhone 15 vs. Google Pixel 8: Kvalita hovoří jasně ve prospěch Applu

Apple iPhone 15 vs. Google Pixel 8: Kvalita hovoří jasně ve prospěch Applu

Na přelomu léta a podzimu se v loňském roce objevily na trhu dva telefony představující ikony dvou z těch nejvýznamnějších technologických gigantů. Zatímco Apple představil svůj iPhone 15, Google mu do cesty postavil Pixel 8. Je nevyhnutelné, že zájemci o koupi skutečně špičkového telefonu budou tyto dva přístroje pitvat do posledního detailu a navzájem je porovnávat.

Celkové porovnání těchto dvou telefonů je však velmi ošemetné. Nejde totiž jen o prosté porovnání hodnot jednotlivých parametrů, ale o to, že oba telefony se navzájem liší samotným ideovým přístupem k tomu, co by měl telefon svému majiteli nabídnout.

Design a vzhled: revoluce se nekoná

Design iPhone 15 hodně připomíná verzi 14, rozdílem jsou možná trochu zakulacenější tvary a celkově měkčí vzhled spolu s pocitem lepšího a pevnějšího úchopu. Na první pohled samozřejmě zaujme USB-C konektor, který je důsledkem evropského nařízení o sjednocení nabíjecích konektorů.

Google Pixel 8 také podstoupil jisté zakulacení a nabízí jednoznačný identifikační prvek v podobě vystouplé lišty přes celá záda přístroje. Celkový design nepochybně odpovídá duchu značky a není si ani v případě Google Pixel 8 na co stěžovat.

Porovnání výkonu

Srdce obou telefonů tvoří SCo, tedy takzvaný systém na čipu. Zatímco iPhone 15 využívá systém A16 Bionic, Google se spoléhá na Tensor G3. Obecně platí, že Bionic překonává prakticky vše ostatní, co je na trhu k mání. A platí to z velké části i pro A16. Dává to samozřejmě smysl, do nástupu další generace iPhone uběhne několik let a ‚‚patnáctka‘‘ tak musí být schopna po celou tuto dobu držet krok i se zařízeními, která přijdou třeba za dva roky.

Porovnání SoC Bionic a Tensor je ukázkou toho, že oba telefony se liší podstatněji než jen v prostých parametrech. Bionic nabízí jednoznačně více surového výkonu primárních jader svého procesoru. Tensor G3 se mu v tomto ohledu nemůže rovnat, ale obsahuje také CPU Cortex-X3 umožňující mu mnohem lépe využívat možností strojového učení (AI, chcete-li). A Pixel 8 jich využívá na maximum.

V podobném duchu se ponese i porovnání operační paměti obou přístrojů. Zatímco Pixel 8 disponuje pamětí o velikosti 8 GB, iPhone nabídne 6 GB. Opět ale platí, že přímé porovnání je chybné. iPhone díky dokonalé optimalizaci veškerého softwaru nemá potřebu hnát velikost své operační paměti do nebes. A naopak, Google dohání onou dodatečnou kapacitou horší optimalizací jakožto důsledek otevřenosti operačního systému Android. Válka iOS s Androidem (nebo naopak) je válkou ideovou a nelze říci, že je jeden nebo druhý přístup lepší, či horší.

Apple iPhone 15 Google Pixel 8
Design
Cena při uvedení 24 000 Kč (2023) 18 000 Kč (2023)
Typ displeje OLED OLED
Jas displeje 2 000 nitů 2 000 nitů
Rozlišení displeje 2 556 x 1 179 2 400 x 1 080
Obnovovací frekvence 60 Hz 120 Hz (+100 %)
Jemnost displeje 460 ppi (+7 %) 428 ppi
Poměr velikosti displeje k tělu 86,4 % 85,5 %
Výkon dle testu AnTuTu 1 374 104 (+57 %) 876 512
Výkon dle testu GeekBench 5.1 6 376 (+51 %) 4 235
Operační paměť (RAM) 6 GB 8 GB (+33 %)
Slot pro paměťovou kartu Ne Ne
Počet objektivů zadního fotoaparátu 2 2
Rozlišení hlavního fotoaparátu 48 Mpx 50 Mpx
Světelnost hlavního fotoaparátu f/1,6 f/1,68
Velikost snímače 1/1,56″ 1/1,31″
Optická stabilizace (OIS) Ano Ano
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu 12 MPx 12 MPx
Světelnost širokoúhlého fotoaparátu f/2,4 f/2,2

Displeje obou telefonů

Co se velikosti týká, Google Pixel 8 má nepatrně větší displej než iPhone 15 (6,2 palce oproti 6,1 palce). A zatímco Apple opět volí retinu, konkrétně Super Retina XDR, Google sází na Actua OLED. Google tentokráte v této kategorii přeci jen asi zvítězí. Apple dal retině navíc vlastně jen 800 dalších nitů jasnosti, jinak jde o displej velmi podobný tomu minulému.

Je sice pořád skvělý (2 556 x 1 179, 460 ppi, HDR 10, Dolby Vision), ale příliš mnoho nového nepřináší. Displej Pixel 8 s rozlišením 2 400 x 1 080 při 428 ppi se tomu u iPhone vyrovná v maximální jasnosti, ale překonává jej v udržitelnosti jasu, což zlepšuje čitelnost za všech světelných podmínek.

Obecně disponuje Pixel 8 špičkovým displejem, který dohání iPhone a lecčím jej i překonává. V případě iPhone 15 stojí za zmínku, že má jakožto první model mimo řady Pro funkci tzv. dynamického ostrova čili dynamického banneru zobrazujícího kontextové informace.

Fotoaparáty: umělá inteligence nastupuje

Oba telefony nabízí fotoaparáty s velmi podobnými vlastnostmi. Google Pixel 8 nabídne kombinaci 50MPx a 13MPx zadních fotoaparátů v porovnání s kombinací 48MPx a 12MPx fotoaparátů u iPhone. To, oč zde běží, je asi nejskloňovanější pojem současnosti: AI. Možnosti Pixel 8, resp. jeho SoC Tensor G3 jsou optimalizovány právě za tímto účelem.

Schopnosti AI využívají především dvě funkce. Tou první je funkce Best Take. Ta spočívá v tom, že při focení skupinových fotografií je z vícero nafocených snímků sestaven takový, který je kombinací těch nejlepších výrazů u každé osoby. Je to nesmírně efektní a také trochu děsivé.

Druhou funkcí je Magic Editor, který několika pohyby prstu umožňuje vybírat jednotlivé osoby či předměty, přesouvat je, měnit velikost apod. IPhone v tomto ohledu za Googlem zaostává a žádnými podobnými funkcemi na takto sofistikované úrovni nedisponuje.

Nikdy nekončící souboj: Android vs. iOS

Souboj operačních systémů Android 14 a iOS 17 je především o tom, co daný uživatel preferuje. Jedná se o další dějství roky trvajícího konfliktu, který nemá a asi ani nemůže mít vítěze. Operační systém iOS nabízí již zmíněnou dokonalou optimalizaci a k tomu maximálně jednoduchou a intuitivní uživatelskou zkušenost.

Android zase otevřenost, více možností a nyní i více AI funkcí. Kromě kouzel s fotografiemi zde umí AI třeba přijmout sama hovor a vy si jen přečtete textový přepis jejího rozhovoru s volajícím. Něco takového může být užitečné, pokud si nejste jistí, kdo volá.

Shrnutí

Formulovat závěr z porovnání dvou takto ideologicky odlišných přístrojů není snadné. Apple iPhone 15 nabízí nepřekonatelnou uživatelskou zkušenost, raketový výkon i skvělý fotoaparát. Pixel 8 v těchto parametrech nezaostává příliš, ale přece jen. Na druhou stranu z něj ale Google udělal výkladní skříň možností AI. Díky tomu nemá zkušenost z používání tohoto telefonu obdobu a jedná se o něco velice odlišného od všeho, na co jste byli dosud zvyklí.

Jinými slovy, chceme-li porovnat oba telefony tradičním způsobem, tedy podle parametrů, vítězem bude iPhone 15. Přidanou hodnotu Google Pixel 8 ale není tak snadné uvěznit v podobě čísel. V jeho případě jde skutečně spíše o novou zkušenost a nový způsob práce s telefonem. Je tak na každém, aby sám rozhodl, která cesta je pro něj lepší.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Pokud chcete porovnávat něco s Iphonem, tak jste měli zvolit alespoň Pixel 8 pro, který je mu cenou vyrovnaný.

Jan Hlavatý

Dobrý den,

připravujeme porovnání iPhonu 15 Pro Max s Pixelem 8 Pro, což je porovnání, které dává smysl s ohledem na velikosti zařízení. Lze samozřejmě porovnávat telefony ve zcela odlišných úhlopříčkách, ale většina uživatelů přesně ví, jak velká telefon požaduje.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.