Menu

Apple Struhadlo je mrtvé, nahradí jej Struhadlo M2? Nový počítač Mac Pro má řadu limitů

Apple Struhadlo je mrtvé, nahradí jej Struhadlo M2? Nový počítač Mac Pro má řadu limitů

Společnost Apple přišla se svým prvním zařízením Mac Pro, tedy stolním počítačem pro velmi náročné profesionály, poprvé v roce 2006. Jednalo se o počítač vytvořený tak, aby vyhovoval těm nejnáročnějším tvůrcům videí a 3D grafiky. Naposledy jsme se stolního Macu Pro dočkali v roce 2019 – součástí byly široké možnosti rozšíření o grafické karty či další vybavení. Poté ale začal přerod společnosti na vlastní procesory Mx a nebylo tak jasné, kdy a v jaké podobě přijde i ten nejvýkonnější model. Toho jsme se dočkali jen pár dnů zpět.

Dříve předražená ale vynikající skládačka…

Samotný Mac Pro z roku 2019 představoval zcela přepracovanou verzi výkonné pracovní stanice s pořizovací cenou v závislosti na konfiguraci i hodně přes milion korun. Počítač byl navržen tak, aby plně vyhovoval nárokům nejnáročnějších profesionálů v oblasti grafiky, tvorby videa a dalších kreativních odvětví. Jeho výkon se zakládal na těch nejlepších procesorech Intel a samostatných grafických kartách. Celá řada komponent byla přitom konfigurovatelná.

Mac Pro umožňoval využít až 1,5 TB ECC operační pamětí, přičemž koupit bylo možné nižší konfiguraci a následně ji v případě potřeby rozšířit až právě na oněch 1,5 TB. Grafické možnosti Mac Pro byly rovněž impozantní. Do slotů PCI-E totiž bylo možné osadit hned několik samostatných grafických karet a tím zásadně zvětšit grafickou paměť.

… dnes levnější krabice bez rozšíření

Letos jsme se konečně dočkali nové verze Macu Pro, tentokrát už vybaveného obrovským procesorem Apple M2 Ultra a za překvapivě nižší cenu (už od 200 000 Kč). Jedná se o stejný slepenec menších variant M2, jako je tomu u M2 Pro a M2 Max. Počet jader procesoru je 24, z toho 16 výkonných velkých a 8 malých úsporných. Součástí je také 60jádrová integrovaná grafická karta, v závislosti na konfiguraci lze zvolit ale až 72jádrovou variantu.

To je v základu slušné vybavení a výkon můžete očekávat skutečně masivní. Problém ovšem přichází s operační pamětí. Protože je paměť v procesorech řady M integrována přímo ve stejném pouzdření jako jádra procesoru a grafická karta, nelze ji nijak rozšířit. S ohledem na omezený prostor tak můžete vybírat pouze mezi variantami se 64, 128 nebo 192 GB operační paměti. Zdánlivě to je víc než dost, je potřeba ale brát v potaz, že Mac Pro nebyl nikdy určen pro běžné uživatele.

Nejnáročnější pracovníci s požadavky na simulační výpočty, rendering a střih opravdu velkých videí si s takovouto pamětí vystačí jen těžko. Ostatně i maximální konfigurace má 8x menší kapacitu operační paměti, než měl původní Mac Pro z roku 2019. Další problém je s rozšířením grafické karty. Protože čipy M2 samostatné grafické karty nepodporují, do 6 volných slotů PCI-E můžete vložit tak akorát PCI-E úložiště nebo extrémně drahé střihačské karty Apple Afterburner (60 000 Kč za kus).

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.