Menu

Apple Vision Pro jako vizionářský produkt, ale i plastový „šrot“ za 90 000 Kč

Apple Vision Pro jako vizionářský produkt, ale i plastový „šrot“ za 90 000 Kč

Displej se rychle poškrábe (Zdroj: Jerry Rig Everything na YouTube)

Zprávám o uvedení headsetu Apple Vision Pro na trh nebylo prakticky možné v posledních dnech uniknout. YouTube je nyní zaplaven videorecenzemi tohoto nového produktu a youtubeři se předhánějí v tom, kdo vystaví Apple Vision Pro zajímavějšímu testu. Jaké jsou jejich závěry? Stojí tenhle headset za to? Anebo skončí v propadlišti dějin?

Vision Pro: co to vlastně je?

Nejprve se podívejme na to, co to Apple Vision Pro vlastně je. Jedná se o nový VR a AR headset. Vzhledem k tomu, že jej na trh uvedla společnost Apple, je jasné, že ambice tohoto zařízení jsou opravdu velké. Podle některých se jedná o produkt s největším potenciálem změnit svět od doby prvního iPhonu.

V čem se ale Vision Pro liší od ostatních headsetů? V první řadě tím, že headset snímá prostředí kolem uživatele a dokáže jej přenést do obrazu. Co to znamená? Že s brýlemi můžete v klidu vyrazit na nákup, lyžovat nebo se na elektrickém skateboardu prohánět newyorskými ulicemi, a přitom využívat všech možností výkonného počítače, který máte nasazený na hlavě.

Nemá příliš cenu zaměřovat se na technické parametry. Všichni se shodují na tom, že se jedná o kus skutečně špičkové technologie, jak z pohledu výkonnostních parametrů, tak z pohledu zpracování. S tím však souvisí první věc, na kterou si testeři stěžují. Headset se s hmotností 600 – 650 g zdá podobně těžký jako některé jiné, avšak s jedním velkým „ale“. Jedná se o hmotnost bez baterie. Ta je totiž externí, připojená k brýlím kabelem. To může být nepohodlné.

A k čemu je to dobré?

Testeři jsou prakticky do jednoho nadšeni z funkčnosti, high-end výkonnosti zařízení, bezkonkurenčně kvalitního displeje, fotorealistického přenosu obrazu na něj, přesnosti senzorů sledujících vaše oči i prsty, kterými se zařízení ovládá atd. Problém ale nastává ve chvíli, kdy mají shrnout, k čemu je tohle futuristické a také velice drahé zařízení (v přepočtu stojí headset přes 90 tisíc korun) dobré.

V současné době je možné využívat aplikace typické pro prostředí Apple, chybí ale ona „killer app“, tedy aplikace a funkce, kvůli které si zařízení koupíte. V tuto chvíli nenabídne Vision Pro nic, co by nezastaly ostatní přístroje. To je samo o sobě v zásadě očekávatelné, koneckonců se v podstatě stále jedná o počítač, bez ohledu na to, jestli jej máte v kapse nebo na hlavě. Vision Pro sice nabídne futuristické rozhraní, není ale příliš důvodů, proč volit právě jej.

Co Vision Pro umí?

Z toho, co nový přístroj od Apple umí stojí za to jmenovat např. vytvoření avatara pro videohovory. Ten vzniká nasnímáním vašeho obličeje a avatar následně přenáší vaši mimiku při hovoru tak dokonale, až je to trochu děsivé. Skvělé je sledování filmů nebo možnost přenést si do headsetu pracovní plochu vašeho MacBooku a pracovat prostřednictvím virtuální klávesnice. Např. v letadle tyto možnosti určitě využijete. Úžasná je možnost plynulého prolínání obrazu okolí s čistě virtuálním prostředím apod.

Recenzenti na druhou stranu zmiňují chybějící aplikace některých zásadních služeb, typicky YouTube nebo Netflix. Apple Vision je zatím příliš málo rozšířený na to, aby vývojáři investovali do vývoje svých aplikací pro novou a takto specifickou platformu. Kritizována je také poměrně špatná výdrž baterie. Ta má, byť je externí, kapacitu pouhých 3000 mAh, což vydrží asi na 2 – 2,5 hodiny používání.

Plastový horor za cenu ojetiny

Velkým a prakticky neodpustitelným nedostatkem je ale jednoznačně odolnost zařízení. Zatímco konstrukce samotná včetně textilních částí představuje to nejlepší, co může uživatel očekávat, ty nejdůležitější části Apple pořádně ošidil.

Přední sklo je totiž kryto plastem, což ovlivní design zařízení a v nejhorším případě omezí „pass through“ funkci škrábanci nad vnějšími kamerami, daleko horší jsou ale vnitřní sklíčka. Ta rovněž obdržela jistou formu poplastování a neexistuje vesmír, ve kterém by se po čase nepodřela. Ano, Apple vám zařízení samozřejmě poté vyservisuje, ale za to zaplatíte velmi vysoké částky. Když vezmeme v potaz pořizovací cenu okolo 90 000 Kč, je toto řešení neodůvodnitelné.

Zhodnocení

I když má tedy Apple Vision Pro stále problém s „hledáním své identity“ a trpí nedostatkem obsahu, bylo by velkou chybou označit jej kvůli tomu za propadák. Tento způsob volí i někteří čeští komentátoři na základě recenzí přicházející od amerických YouTuberů. Ti sami ale nic takového ani v nejmenším netvrdí. Ano, Apple Vision Pro má některé nevýhody (typicky vyšší hmotnost, nutnost používat externí baterii), není pro něj zatím dostatek obsahu a jeho cena je skutečně drakonická.

Současně ale demonstruje neuvěřitelné možnosti této technologie, která se bude vylepšovat, zlevňovat a bude pro ni přibývat obsah. Apple ukázal, že VR/AR headset lze udělat skutečně špičkově a jeho ovládání může být opravdu jednoduché a dokonale funkční. Jeviště je tedy připraveno, budoucnost přichází. I když si jí zatím pořídí pouze bohatí techno-nadšenci výhradně v USA.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.