Menu

Apple Vision Pro je revoluční produkt s 5 tisíci patenty

Apple Vision Pro je revoluční produkt s 5 tisíci patenty

Léta jsme čekali, hledali náznaky a doufali v další revoluci Applu. A dočkali jsme se. Apple dnes ku příležitosti WWDC 2023 (výroční konference pro vývojáře) představil virtuální brýle, které mění hru. Není to tak, že bychom tady virtuální realitu neměli už roky a že by se Apple netvářil, že ji vynalezl. Ale představený headset Apple Vision Pro zkrátka těží z celého konceptu maximum.

Reálný svět splynul s virtuálním

Headset Vision Pro je na první pohled specifický svým designem. Zatímco konkurenční brýle působí jako ze sci-fi filmu, ty od Applu vypadají jako brýle potápěčské. A není to špatně, celkově působí futuristickým, ale také tak nějak minimalistickým dojmem. To ale samozřejmě není to hlavní. Zásadní je propojení výkonného hardwaru se zcela novým operačním systémem.

Koncept Spatial Computing

Představy Applu o budoucnosti jsou jasné – přestat dělit virtuální svět od toho skutečného. Brýle tedy promítají virtuální práci či zábavu do reálného světa a ten obohacují.

Představte si, že se posadíte k prázdnému stolu a k práci vám přesto nic neschází. Ze zásuvky vytáhnete headset, nasadíte si jej na hlavu a spustíte jej. Před očima, které samozřejmě stále vidí také okolní prostředí, se vám objeví požadované aplikace a vy můžete nerušeně pracovat zcela bez potřeby monitoru. Stejně tak můžete samozřejmě využít brýlí ke sledování videí.

To ale není to nejdůležitější. Ta skutečná budoucnost přichází až s prvky rozšířené reality. Do okolního prostředí můžete promítnout prvky, které v něm nejsou. Zařizujete si byt a nevíte, jak by měl vypadat? Přidejte si do místnosti virtuální skříň a podívejte se na místnost vlastníma očima bez jakýchkoliv potíží s nízkým rozlišením či nepřesnostmi umístění vložených objektů.

Aplikací bude přibývat

Vision Pro podporuje aplikace, které jsou uživatelé Apple zařízení zvyklí používat, jako je FaceTime nebo Apple Arcade. Výrobce rovněž spolupracuje s tvůrci 3D filmů na nových aplikacích, které mají kompletně změnit prožitek ze sledování sportovních přenosů či filmů. Tomu všemu dopomáhá asi 5 000 patentů, které za dobu vývoje Apple registroval (včetně technologie EyeSight).

Pokud bychom měli se spekulacemi zajít do extrému, Apple by se mohl s pořadateli sportovních utkání domluvit na speciálním typu kamerového záznamu, který by vás prostřednictvím Apple Vision Pro přenesl přímo na stadion. Že jde o trochu moc futuristické představy? Ano, ale společnost Apple je jednou z mála, které na něco takového mají finance a potenciál.

Co ta sranda bude stát?

Hodně. A když říkáme hodně, bude to opravdu hodně. Apple má jen pár produktů, které jsou dražší. Než ale přijdeme s cenou, je potřeba dodat, že se vlastně nejedná jen o virtuální brýle, ale také miniaturizovaný počítač v brýlích osazený, léta vědecké práce a velkých investic do vývoje nejen zařízení, ale také operačního systému. A to celé přináší cenovku 3 500 dolarů. Do ČR se brýle oficiálně ze startu nedostanou, ale až na to dojde, očekávejte cenovku někde okolo 100 000 Kč.

Zdroj obrázků: Apple

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.