Souboj Applu a Androidu: Který systém je bezpečnější? | Arecenze
Menu

Souboj Applu a Androidu: Který systém je bezpečnější?

Souboj Applu a Androidu: Který systém je bezpečnější?
Krádež dat z telefonu (Zdroj: Midjourney)

Na světě je aktuálně 6,8 miliardy smartphonů. Z toho 98 % všech zařízení běží pouze na dvou operačních systémech – Androidu od Googlu a iOS od Applu. Jaký je rozdíl mezi těmito giganty z hlediska bezpečnosti?

Proč jsou jen dva rivalové?

Ačkoliv existuje ve světě smartphonů téměř nespočet množství různých telefonů, dominují pouze dva operační systémy. Vede Android, který zaujímá podíl asi 74 % a dalších 25 % přísluší iOSu od Applu.

Proč jsou u uživatelů populární jen tyto dva systémy? Důvodu je hned několik. Oba jsou vždy krok napřed v technologickém pokroku, nabízejí nejmodernější funkce a jsou pravidelně udržovány a modernizovány prostřednictvím aktualizací. Žádný další operační systém jim v tomto nebyl schopen konkurovat.

Pojďme se nyní zaměřit na bezpečnost obou systémů, kterou si probereme z několika hledisek.

Uzavřený vs. otevřený systém

Jeden z hlavních rozdílů společnosti Apple a Googlu u svých operačních systému tkví v otevřenosti svého systému. Android je open source a Google umožňuje výrobcům smartphonů vytvářet si na něm vlastní nástavby s velkou variabilitou funkcí a vzhledu.

Naopak Apple má uzavřený systém, který si  sám designuje a hlídá si kompatibilitu hardwaru. IOS nabízí přesně definované, avšak uživatelsky příjemné prostředí včetně striktních bezpečnostních opatření.

Dostupnost aktualizací a softwarová podpora

Otevřenost systému Android má své nevýhody. Jednou z nich je rychlost aktualizací, včetně těch bezpečnostních. Když Google vydá nový upgrade, chvíli trvá než jej výrobci zpracují pro své nástavby. Doba podpory systému také záleží na jednotlivých výrobcích, podle toho, jak dlouho se ještě vyplatí vydávat aktualizace na starší verzi Androidu.

Naopak Apple nabízí dlouhodobou softwarovou podporu (obvykle 5 – 6 let) a iOS je díky tomu delší dobu modernizovaný, plně funkční a méně zranitelný. V posledních letech se ale situace pozitivně změnila a například Samsung poskytuje 4 roky aktualizací a 5 let bezpečnostních záplat. K podobným krokům přistupuje čím dále tím více firem.

Soukromí a bezpečnost uživatelských dat

Obou systémům nelze upřít snahu o ochranu osobních dat uživatelů. Nicméně pro Apple je  soukromí uživatelů a bezpečnost jejich dat prioritou. IOS data různě šifruje a eliminuje sledování uživatelů v aplikacích. Data z aplikací od Applu nejsou odesílány celistvě, nýbrž v útržcích, které nic nevypovídají o konkrétnímu uživateli. Internetový prohlížeč Safari navíc blokuje odesílání dat třetím stranám.

Zmínit je ovšem potřeba i snahy jiných výrobců o ochranu dat. Hned několik firem zavádí kromě softwarové ochrany také separátní šifrovací čipy, které pomáhají telefony a citlivá data chránit. V případě Samsungu se jedná o antivirovou ochranu Knox, která je považována za jednu z nejkvalitnějších na trhu. I telefony s Androidem mohou být tedy stejně bezpečné jako iPhony, ale systém sám o sobě to nezaručuje.

Bezpečnost aplikací

Ve prospěch iOSu mluví také zabezpečení obchodu s aplikacemi App Store. Zatímco Google Play umožňuje vkládat prakticky jakékoliv aplikace jen s minimální kontrolou, Apple svůj obsah App Storu přísně kontroluje pomocí série bezpečnostních mechanismů. A proto je málo pravděpodobné, že by se v App Storu vyskytl malware ohrožující bezpečnost uživatelských dat. A právě důslednější kontrola obsahu je jedním z důvodů, proč App Store nenabízí tak široký výběr aplikací jako Google Play.

Zajímavost: Apple bude po rozhodnutí EU muset umožnit provoz obchodu s aplikacemi i třetím stranám, a to pro své monopolní postavení na trhu.

Riziko zavirování telefonu

Další vychytávkou Applu, která má velký vliv na celkovou bezpečnost systému, je jiný způsob vnitřního uspořádání dat. Aplikace v iOSu po spuštění funguje v tzv. sandboxu, odděleném prostoru od ostatních aplikací a systému. V případě napadení se virus nemůže nekontrolovatelně šířit telefonem, ale zůstane uvězněný v sandboxu. Skvěle zabezpečen proti malwaru je také internetový prohlížeč Safari. Antivirová aplikace na iOSu proto postrádá smysl.

Prolomení systému

Rozpoznávání obličeje, tzv. Face ID, u Applu může plnit funkci hlavního bezpečnostního ověřování díky pokročilé certifikované biometrice. Tento systém zatím nemá na trhu konkurenci a je téměř nemožné jej obejít. Zabezpečit citlivá data rozpoznáním obličeje na zařízení s Androidem se kvůli nedokonalosti technologie důrazně nedoporučuje.

Odemknout ukradený moderní iPhone s iCloudovým účtem je z důvodu vysokého zabezpečení systému rovněž téměř nemožné. Naopak prolomit Android je poměrně snadné.

Závěr

Každý z obou systémů má své výhody a nevýhody, nicméně, z hlediska bezpečnosti vítězí Apple. Android se orientuje především na technologie a funkcionality. Naopak Apple se více zaměřuje na soukromí uživatelů a bezpečnost jejich dat. Pokud vám nevadí si připlatit a investovat do bezpečnosti, je pro vás iOS od Applu tou nejlepší volbou.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.