Menu

Až 9 z 10 lidí pere oblečení ve „zkapalněných dinosaurech“: Proč je praní v „ropě“ problém, který byste měli řešit?

Až 9 z 10 lidí pere oblečení ve „zkapalněných dinosaurech“: Proč je praní v „ropě“ problém, který byste měli řešit?
Ilustrace: Arecenze

* Podle dat MMR o tržní hodnotě ekologických pracích prášků při přepočtu na celkové prodej pracích prášků ve světě pere minimálně 90 % peroucích obyvatel planety pomocí prostředků obsahujících ropné produkty. Hodnota je velice hrubým odhadem skutečnosti.

První syntetické prací prostředky vznikly v Německu během 1. světové války. Důvodem byl nedostatek živočišných tuků a rostlinných olejů pro výrobu mýdla. Mýdlo tak nahradil koktejl různých syntetických látek, mezi jejichž významné zdroje patří ropa. Některé z těchto složek mohou být škodlivé pro lidské zdraví a nebezpečné pro životní prostřední. Které to jsou a jaká je alternativa?

Co skrývá prací prostředek?

Nahrazení mýdel pracími prášky mělo další důvod. Obyčejné mýdlo si nedokázalo poradit s tvrdou vodou a odolnými nečistotami. A tak spatřily světlo světa první syntetické prací detergenty obsahující řadu chemických látek pro zajištění optimálních pracích výsledků.

  • Zajímavost: Hojně využívaným tenzidem je Lineární alkylbenzensulfonát sodný (LAS) vyráběný z ropy (ropných produktů).

Prací prášek. Zdroj: Wikimedia Creative Commons

Moderní prací prostředky obecně obsahují:

  1. Povrchově aktivní látky (tenzidy, nebo také surfaktanty či saponáty)odstraňují nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování, např. mýdlo, syntetické tenzidy
  2. Aktivační přísady – změkčují vodu a tím zvyšují účinnost tenzidů, např. fosfáty, fosfonáty, křemičité zeolity, soda
  3. Pomocné přísady – zvyšují prací účinek, dodávají objem, mají antistatické a mikrobicidní účinky. Patří sem:
    • Enzymy – odbourávají skvrny biologického původu (potraviny, krev…), působí při teplotách do 40°C
    • Bělidla – opticky rozjasňují prádlo (např. na bázi chlóru, peroxidu)
    • Plnidla – zvětšují objem prášku a činné jej sypkým, na praní nemá vliv (zejm. síran sodný)
    • Dále parfemace, barviva, konzervační činidla aj.

Jaká jsou rizika?

Složky běžných pracích prostředků přestavují různé chemické látky, včetně ropných produktů. Některé z nich mohou způsobovat prudké alergické reakce (tenzidy, bělidla, parfemace). Biologicky neodbouratelné složky mohou mít negativní vliv na životní prostředí.

V 60. letech 20. století se výrobci pracích prostředků předháněli, kdo vyrobí přípravek s nejtrvanlivějšími účinky. Následkem toho byly vodní toky a jezera plné pěny z tenzidů. Dokonce i pod Niagarskými vodopády se držela 2,5 m vysoká pěna. Od té doby naštěstí výrobci své receptury značně upravily.

Detail povrchu nahromaděné pěny na kanalizované řece Deûle pod Lille na severu Francie. Tato pěna může být způsobena přítomností detergentu. Jev se stále vyskytuje epizodicky, někdy je doprovázený zvláštním zápachem. V 60. letech to bylo mnohem častější a intenzivnější a vrstvy pěny dosahovaly až do výšky 2 m. Tehdy v této oblasti nebyla čistička odpadních vod a vrstva pěny byla mnohem větší. Zdroj: Wikimedia Creative Commons

 

Fosfáty, dříve používané jako změkčovadla, “přehnojovaly” vodní toky, což vedlo k eutrofizaci vod. Proto u nás byly v roce 2006 zakázány. Nahrazují je ekologicky šetrnější látky, nejčastěji zeolity a fosfonáty. Ani ty ale nejsou bez rizik. Zeolity se hromadí v odpadních kalech čističek a fosfonáty narušují chemickou orientaci vodních živočichů. Různé soli obsažené v prášcích navíc zbytečně zasolují povrchové vody.

Jak být šetrnější a udržitelnější?

Šetrnější alternativu pro přírodu i naše zdraví představují ekologické (přírodní) produkty. Namísto ropných produktů a dalších chemikálií (chlór, fosfátová aditiva, umělá barviva, konzervační látky, enzymy a syntetické parfémy) jsou zde použity rostlinné oleje a jiné složky přírodního původu, jejichž výhodou je biologická rozložitelnost.

Prací účinek zde zajišťují tyto látky, které jsou obsažené ve vysoké koncentraci:

  • Přírodní tenzidy (mýdlo či mýdlové ořechy) – mýdlo se skládá z alkalických solí nasycených a nenasycených mastných kyselin, přírodního glycerinu a vody; mýdlové ořechy jsou plody stromu Sapindus Mukorrossi (Indie, Nepál) a obsahují přírodní saponidy
  • Přírodní změkčovadlo (tzv. antiflock) používá se soda na praní (uhličitan sodný), vyrábí se synteticky z přírodního chloridu sodného

Mezi oblíbené ekologické prací prostředky patří české značky Tierra Verde, AlzaEco a Jelen nebo německý Sonett a Frosch. Produkty AlzaEco Prací gel Color a JELEN Prací gel na barevné prádlo, jsme nedávno otestovali v rámci našeho srovnání 10 pracích gelů. AlzaEco Prací gel Color se svým pracím účinkem umístil na 3. místě a předběhl tak některé syntetické konkurenty. Celá recenze produktu a výsledky najdete už brzy v sekci “Domácnost”.

Zdroj: Kořenová, Věra. Přírodní prací prostředky v textilních technologiích a v domácích užití. Liberec, 2011. Bakalářská práce. Technická univerzita v Liberci, Fakulta textilní. Vedoucí práce Ing. Dagmar Machaňová

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.