Menu

Podvodná SMS „České pošty” krade lidem peníze i osobní data. Ihned ji smažte!

Podvodná SMS „České pošty” krade lidem peníze i osobní data. Ihned ji smažte!
Zdroj fotografie: pxHere a Česká pošta

Jménem České pošty okrádají podvodníci nic netušící lidi o peníze, obvykle přitom prostřednictvím klamavé SMS. V té jim nejčastěji sdělí, že potřebují doplnit chybějící informace, jinak jim nemůže být doručena zásilka, případně žádají úhradu poplatku – výsledkem je však krádež peněz a/nebo osobních údajů. Špinavou hru lze ale prohlédnout.

SMS falešné „České pošty” má za cíl krást

Falešná zpráva vypadá na první pohled věrohodně, o zkušenost se s námi podělila čtenářka: „Takovou zprávu jsem obdržela – hlásila, že je můj balíček posílán zpět a je nutné aktualizovat adresu pro opětovné zaslání. Zastavila jsem se až nad divným odkazem.“ Ten má totiž běžně podobu nikoliv oficiálních stránek, ale falešných a často zkrácených URL adres, např. ceskaposta-zasilka-nasdfn.com (obsahuje tedy název dopravce hned na začátku, což má příjemce zmást).

Kdo odkaz otevře, dostane se na stránky, které jsou po vzhledové stránce od těch oficiálních nerozeznatelné (podvodníci je zkrátka 1:1 kopírují), ale nikdy nebudou na URL adrese České pošty. Útočníci opět nejspíše zahrnou její název, ale vždy to bude nějaká složenina.

Pakliže příjemce pokračuje a zadá požadované informace, může přijít o peníze nebo osobní údaje, které lze dále zneužívat. Vždy se zamyslete, jestli nějaký balíček skutečně čekáte. Pokud ne, je na místě obezřetnost – jestli po vás někdo v SMS chce vyplnit jakýkoliv osobní údaj, jedná se 100% o falešnou zprávu. Sama Česká pošta nikdy takové informace dodatečně nežádá a na svých oficiálních stránkách před těmito podvodníky varuje.

Kontrolujte číslo a gramatiku SMS

Kromě nebezpečného odkazu může zpráva obsahovat i další varovné prvky. Podvodníci jsou často z ciziny, a tak je možné v textu najít i gramatické chyby nebo špatný slovosled. Většina dopravců má navíc vlastní telefonní číslo, přes které běžně komunikuje s klienty, ale falešné SMS obvykle chodí z různých čísel s nestandardní předvolbou (i když někdy mají i českou).

Jestli chcete být před takovými útoky chráněni, je nejlepší mít v telefonu aplikace od jednotlivých dopravních společností, v nichž uvidíte, zda k vám skutečně nějaká zásilka míří – a pokud ano, obsluhujte ji pouze přes aplikaci, SMS žádající cokoliv vyplnit smažte, ačkoliv samotné kliknutí na odkaz škody nenapáchá, to až vyplnění toho, co útočníci žádají. Stačí jedna chyba a můžete se stát obětí podvodu a ztratit tak veškeré peníze uložené na účtu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.