Cesta ke šťavnatým rajčatům: Jak začít s domácím kompostováním? | Arecenze
Menu

Cesta ke šťavnatým rajčatům: Jak začít s domácím kompostováním?

Cesta ke šťavnatým rajčatům: Jak začít s domácím kompostováním?

Také máte velkou zahradu, která s sebou během roku přináší velké množství rostlinného odpadu nebo patříte do domácnosti, která do jídelníčku zařazuje velké množství zeleniny, ze které je také nějaký ten rostlinný odpad a nevíte, co si s ním počít? Není nic snazšího, než začít kompostovat.

Jaký organický odpad přidat do kvalitního kompostu?

Můžete do něj přidat téměř všechny organické zbytky vzniklé v domácnosti nebo na zahradě. Jedná se o zbytky z ovoce a zeleniny. Ideální volbou je co nejvíce různorodá směs biologického materiálu.

  • Biologický odpad ze zahrady – posekaná tráva, piliny, dřevní štěpka, zbytky hlíny, studený popel vzniklý ze dřeva nebo z uhlí, zvířecí podestýlka. Pozor si dejte na listy z ořešáku, jsou totiž toxické.
  • Biologický odpad z kuchyně – slupky z ovoce a zeleniny, pozor na tropické ovoce – je náchylné k tvorbě plísně, kávová sedlina, sáčky z čaje – pozor na materiál a kovové sponky, zbytky z odšťavňovače, rozdrcené ořechové skořápky.

Pořízení kompostéru

Než si pořídíte kompostér, je potřeba promyslet několik důležitých věcí. Jednou z nich je místo, kam kompostér umístíte. Neměl by se nacházet poblíž zdroje s pitnou vodou. Také si dejte pozor na záplavové oblasti, velké množství vody způsobuje hnití kompostu. Ideální je, umístíte-li jej do blízkosti biologického odpadu. Také by k němu měl být dobrý přístup alespoň ze dvou stran.

Ten by měli mít i mikroorganismy a organismy žijící v půdě, jinak vám kompost nebude prospívat. Vyberte takové místo, kam nebude celý den svítit přímé slunce. Ideální volbou je polostín. Kompostér můžete umístit třeba pod strom, kde větve vytvářejí stín. Kolem místa, kde bude kompostér umístěný, by měl být dostatečný prostor pro manipulaci s nářadím, neboť budete potřebovat kompost vybírat nebo s ním občas manipulovat. I tato činnost vyžaduje dostatek prostoru.

Jak postupovat při zakládání kompostu?

Nejprve je potřeba umístit kompostér na rovnou plochu, na místo, kde bude mít styk s půdou. Kompostér nemá dno a díky tomu se do něj snadno dostanou mikroorganismy žijící v půdě. Do spodní části kompostéru poskládejte nalámané větve. Ty umožní přístup vzduchu do kompostu.

Dostatečné větrání zajišťují také větrací otvory nacházející se v kompostéru. Ty je potřeba nechávat vždy otevřené. Jakmile začnete do kompostu přidávat materiál, dodržet poměr 2 díly dřevěného materiálu a 1 díl zeleného materiálu. Čerstvý zelený materiál obsahuje velké množství dusíku, dřevnatý zase uhlík.

Základní pravidla pro kompostování

  1. Důležitá je různorodá skladba kompostovaného materiálu. Pokud se materiál hůře rozkládá (dřevo, tvrdší kousky zeleniny nebo rostlinné stonky), je potřeba, aby byl připravený na menší kousky. V tomto případě je ideální volbou použít zahradní drtič.
  2. Svoji roli hraje také dostatek vody a vzduchu. Vodu a vzduch potřebují ke svému životu půdní bakterie, které zajišťují rozklad bioodpadu. Budou-li mít vhodné podmínky, rychle se rozmnoží a tím vašemu kompostu prospějí. Pozor dejte na vlhkost, jestliže jí bude málo, zastavují se rozkladné procesy. V případě nadměrné vlhkosti začne kompost hnít. Vzhledem k tomu, že je kompostér uzavřený, je potřeba do něj vodu pravidelně doplňovat. Je-li vody nadbytek, přidejte nějaké suché materiály.

Vermikompostér

Základ vermikompstéru tvoří kalifornské žížaly. Ty mají velkou chuť k jídlu a potřebují neustálý přísun potravy. Díky tomu vám pomohou zlikvidovat biologický odpad. Ten se, díky nim, přemění na velmi užitečné hnojivo a také vznikne zemina, která obsahuje pro rostliny tolik potřebné živiny. Tyto žížaly se ve volné přírodě běžně nevyskytují, žijí pouze ve vermikopostérech.

Jak funguje vermikompostér?

Na jeho dně se nacházejí malé otvory, které zajišťují odtok vody z vermikompostéru. Je tedy potřeba pod vermikompostér umístit nádobu, do které bude přebytečná voda odtékat. Tato tekutina se používá jako přírodní hnojivo pro rostliny. Na dno vermikompostéru je potřeba umístit natrhané noviny nebo papírová plata od vajec. Tím zajistíte jeho provzdušnění.

Pak následuje vrstva zeminy, ve které budou žít žížaly. Ideální je substrát určený přímo pro vermikompostéry, který poskytne žížalám vhodné životní prostředí. Na tuto vrstvu postupně přidáváte vhodný bioodpad nakrájený na menší kousky. Vermikompostér zajišťuje víko chránící žížaly proti světlu, které nemají rády a navíc chrání proti octomilkám. Vermikompostér můžete mít umístěný i v panelákovém bytě.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.