Menu

Chcete v roce 2024 anglický trávník? Na klasickou sekačku rovnou zapomeňte

Chcete v roce 2024 anglický trávník? Na klasickou sekačku rovnou zapomeňte
Ilustrace: Arecenze

Toužíte pro reprezentativním trávníku, který budou obdivovat všichni kolemjdoucí? Časté zalévání a hnojení je sice důležité, samo o sobě ale nestačí. Klíčem k úspěchu je správné sečení, které nepoškozuje travní stébla. S klasickou rotační sekačkou toho ale nedocílíte. Toto jsou hlavní důvody, proč dát přednost šetrnější vřetenové sekačce.

Proč zvolit vřetenovou sekačku?

Všimli jste si střídajících se tmavších a světlejší pruhů na některých velmi zatěžovaných sportovních hřištích či luxusních travních plochách. Právě takový “vzor” je charakteristický pro vřetenové sekačky, ideální sekací zařízení pro extrémně namáhané a vysoce reprezentativní plochy.

Žací ústrojí vřetenové sekačky představuje otáčející se vřeteno s ostrými břity, proti kterému stojí pevný spodní nůž. Výsledkem je precizní střih srovnatelný s ostrými nůžkami, který minimálně poškozuje travní stébla. Takto střižená tráva rychleji regeneruje, je méně náchylná k chorobám a zachovává si zdravý vzhled. Díky tomu je trávník hustší a zelenější.

Oproti tomu rotační sekačky sečou pomocí jednoho nože rotujícího vysokou rychlostí. Ten se na trávě rychle tupí a stébla zkracuje jejich umlacováním za vysokých otáček. Uražená stébla trávy jsou na konečcích roztřepená, rychle zasychají, žloutnou a jsou méně odolná vůči chorobám.

Jaké mají vřetenové sekačky výhody a nevýhody?

Vřetenové sekačky existují s těmito typy pohonů:

 • Ruční (velký výběr, od 1 400 Kč)
 • Akumulátorové (v nižší cenové relaci velmi omezený výběr, jinak od 50 000 Kč)
 • Benzínové (od 40 000 Kč)
Na malé pozemky okolo rodinného domu bohatě postačí kompaktní a cenově dostupné ruční provedení. Ruční vřetenová sekačka zvládne i mírně nerovný terén, je lehká a dobře se s ní manipuluje. Nespornou výhodou ručních a aku vřetenových sekaček je také tichý chod a u ručního provedení minimální údržba.

Sečení s vřetenovými sekačkami je ale časově náročnější, protože se jejich žací ústrojí otáčí pomaleji. Zároveň nejsou vhodné pro velké plochy (ruční obvykle okolo 300 m2). Sečení ručními modely může být pro někoho fyzicky namáhavé, obzvláště v nerovném terénu. Protože se jejich ústrojí ve vysoké trávě rychle zahlcuje, je optimální s nimi sekat častěji.

Klady a zápory (ručních) vřetenových sekaček vůči rotačním modelům:

Klady

 • Šetrné k travním stéblům
 • Precizní rovnoměrný střih
 • Nízká hmotnost a poměrně snadná ovladatelnost
 • Tichý chod
 • Cenová dostupnost
 • Nenáročnost na údržbu

Zápory

 • Pomalejší sečení
 • Nevhodné pro velké, svažité či výrazně členité pozemky
 • Fyzicky namáhavější
 • Nutnost častějšího sečení
 • Menší výběr
Od 1 400 Kč Orientační cena

Doporučení na závěr

Pokud máte menší rovinatý pozemek, ruční rotační sekačka pro vás může být skvělým řešením. V případě nerovností na zahradě nejprve zvažte jejich srovnání. Pro rozlehlé pozemky je vhodnější profesionální aku či benzínové provedení.

Toto jsou TOP 3 nejlepší vřetenové sekačky z našeho srovnání:

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.