Menu

Chcete zalévat zahradu zcela ZDARMA? Pokud máte toto na zahradě, můžete pořádně ušetřit

Chcete zalévat zahradu zcela ZDARMA? Pokud máte toto na zahradě, můžete pořádně ušetřit
Ilustrace: Arecenze

Boj zahrádkáře s přírodou je někdy těžký, obzvlášť když dlouho neprší. Jako skvělá možnost se nabízí zachytávání dešťovky a její následné využití pro zalévání a další činnosti okolo domu. Různé sudy a podobné nadzemní rezervoáry ale zabírají místo, nevypadají pěkně a také něco stojí. My pro vás máme řešení, které je prostorově nenáročné a mnohem estetičtější.

Zachytávat dešťovou vodou se vyplatí

Lidé využívající dešťovou vodu od nepaměti, nabízí totiž hned několik výhod:

  • Je zdarma (oproti využívání vody z řádu můžete ročně ušetřit až několik tisíc korun)
  • Má univerzální použití (např. k zalévání, mytí auta, napouštění bazénu, splachování toalety s použitím UV filtrace k praní, mytí nádobí, osobní hygieně…).
  • Má pro rostliny ideální složení (nenarušuje jejich pH – dešťovka obsahuje malé množství minerálů a žádné pro rostliny nebezpečné chemikálie)

Své využití zde najde septik či stará žumpa

Zachytávat dešťovou vodu ze střechy můžete do mnoha různých typů nadzemních i podpovrchových rezervoárů. Prostorově nenáročným řešením může být využití nepoužívané odpadní jímky či septiku. Tyto prostory bývají často vybetonované, zabezpečené proti průsaku, uzavřené poklopem a lze je přeměnit na zásobník na dešťovku. 

Nádrž je ale nutné nejprve vyčistit vapkou a utěsnit, aby nedocházelo k průsaku zachytávané vody. Mějte na paměti, že čištění staré jímky není příjemná, ani čistá záležitost. Pro neopatrného může být tato práce i zdraví nebezpečná, při přímém vystavení objemu septiku totiž hrozí bakteriální infekce. Vybavte se proto vhodnými ochrannými prostředky (respirátor, pracovní oblečení, holínky) nebo v ideálním případě najměte odborníka. Důležitým krokem je instalace vhodného čerpadla.

Orientační postup je následující

  1. Nádrž vypumpujte nejlépe kalovým čerpadlem (nasaje i menší organické nečistoty a neucpe se). Pokud je obsahem jímky odpadní voda z domácnosti (včetně fekálií), vypumpování odbornou firmou je dokonce povinné a při nedodržení hrozí vysoké pokuty. Vypouštět septik nesmíte ani na vlastní zahradu (ochrana podzemních vod).
  2. Nádrž vyčistěte pomocí vysokotlakého čističe (vapky) a sterilizujte vhodným desinfekčním prostředkem (např. Savo).
  3. Zkontrolujte stav obvodových stěn a na dna nádrže. Utěsněte případné praskliny, kterými by mohla prosakovat voda.
  4. Ošetřete stěny a dno vhodným hydroizolačním nátěrem ve dvou vrstvách a nechte nátěr pořádně vyzrát (postupujte podle pokynů výrobce).
  5. Přiveďte do nádrže svody dešťové vody ze střechy.
  6. Instalujte výkonné čerpadlo – konkrétní typ zvolte podle hloubky čerpané vody (povrchové/ponorné). Pokud budete využívat nádrž pouze pro zavlažování, můžete využít ponorné kalové čerpadlo, díky kterému si vystačíte bez filtračního mechanismu. Jinak se používají minimálně 2 filtry před vstupem do nádrže a jeden do nádrže před sací potrubí čerpadla. Pro využití dešťovky v domácnosti zvažte pořízení domácí vodárny.
  7. Vyřešte vsakování (přepad) pro případ vydatných dešťů. Aby nádrž nepřetekla, odvádí se přebytečná voda vsakovacími tunely nebo vsakovacími bloky.
  8. Napojte čerpadlo na chytrou zásuvku a na zavlažovací systém. Tak můžete ovládat zavlažování odkudkoliv z mobilní aplikace a využívat k tomu dešťovou vodu ze střechy, která je zcela zdarma.
TIP: Využití deště ze střechy může být v budoucnu s ohledem na klesající hladiny podzemních vod dokonce povinností.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.