Menu

Google Chrome lezl lidem do soukromí a šmíroval je v anonymním režimu. Soud pro něj nedopadl dobře

Google Chrome lezl lidem do soukromí a šmíroval je v anonymním režimu. Soud pro něj nedopadl dobře
Zdroj fotografie: Pixabay / Google LLC

Google je technologický gigant s dominantním postavením v mnoha směrech, což platí také o jeho internetovém prohlížeči Chrome. Není tajemstvím, že všemožně sbírá data o uživatelích, na jejichž základě vylepšuje některé služby, ale také jich spoustu lépe monetizuje. Jak se ale ukázalo, v anonymním režimu sbíral data dlouho neoprávněně, za což byl také hnán před soud, který i prohrál, informoval Forbes.

Google musí smazat přes 100 miliard záznamů

Že je uživatel v mnoha směrech pod drobnohledem už si asi mnozí zvykli, ale problém nastal v momentě, kdy vyšlo najevo, že anonymní režim Chrome až tak anonymní není – vlastně vůbec. Google totiž sbíral data o uživatelích i přesto, že neměl, a nadále je pároval s jejich profilem – v podstatě se tedy dělo totéž, jako když používali normální režim.

Hromadná žaloba „Brown vs. Google LLC“ byla podána v červnu 2020 u okresního soudu v Kalifornii a tvrdila, že Google sledoval a shromažďoval historii prohlížení a další údaje o aktivitě na webu, i když bylo aktivováno nastavení anonymního režimu prohlížení. Což se nakonec také potvrdilo, jak uvedlo BBC v dubnu 2024.

Výsledkem mj. bylo, že musí Google lépe informovat uživatele v anonymním režimu, že o nich stále informace sbírá – pořád totiž vidí, co procházíte a jaké akce provádíte, ALE tato data nespojuje přímo s vaším účtem Google; alespoň tak to vysvětluje. Stejně tak prohlížeč neukládá vaši historii, informace vyplněných ve formulářích atd.

Nikomu mimochodem nebyla přiznána finanční náhrada, ačkoliv žaloba požadovala pro poškozené 5 miliard amerických dolarů (tj. asi 122 miliard korun). Alespoň tak bylo uživatelům po celém světě zajištěno o něco větší soukromí.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.