Menu

Chytrá domácnost bude díky standardu Matter jednodušší a levnější

Chytrá domácnost bude díky standardu Matter jednodušší a levnější
Představení standardu Matter (Zdroj: Connectivity Standards Alliance)

Sníte o skutečně chytré domácnosti? Odmítají spolu vaše zařízení různých značek komunikovat? Pak můžete s nadějí vzhlížet k rozvoji standardu Matter. Technologii, jejímž cílem je sjednocení komunikace pro zařízení různých značek a podílí se na ní přes 200 světově nejvýznamnějších firem.

Hlavním deklarovaným cílem standardu Matter je vytvoření chytré domácnosti, která co nejvíce zjednoduší život svým obyvatelům. Prostředkem k tomuto cíli je co největší kompatibilita jednotlivých smart zařízení. Budete-li si pořizovat technologie patřící do Matter ekosystému, nemusíte řešit, zda máte android či IOS. Jedno komunikační rozhraní vám bude sloužit k přenosu informací mezi různými zařízeními.

Matter funguje prostřednictvím protokolu IPv6 skrze sítě Ethernet, Thread, Bluetooth Low Energy a Wi-Fi. Pro zabezpečení používá 128bitové šifrování AES.

TIP: Srovnání nejlepších produktů pro Smart Home najdete zde.

Trocha historie

Počátky tohoto projektu se datují k roku 2019, kdy největší technologičtí hráči jako Google, Apple či Amazon oznámily založení projektu CHIP. Pod touto zkratkou se skrýval název projektu Connect Home over IP pod hlavičkou společnosti Zigbee alliance. V roce 2021 přišla změna názvu. Z CHIP se stal Matter a ze Zigbee alliance se stala Connectivity Standards Alliance. K projektu se přidaly další velké společnosti – např. IKEA, Huawei nebo LG.

V říjnu 2022 pak CSA oznámila vydání specifikace Matter 1.0. Kompatibilitu s Matter okamžitě oznámila společnost Google, a to prostřednictvím aplikací Google Home a Google Nest. Stejně tak společnost Apple prezentovala svůj IOS 16, který je plně kompatibilní se standardem Matter.

V květnu roku 2023 přišel upgrade na verzi Matter 1.1. Ta přinesla několik vylepšení nabízejících především lepší podporu pro bateriová zařízení. CSA se zároveň pochlubila, že se standardem Matter je zatím kompatibilních 1135 zařízení od 60 různých značek.

V průběhu letošního roku se k projektu Matter přidaly různé další značky jako např. Philips. Narůstá počet zařízení podporující standard Matter, jako jsou např. chytrý zámek od společnosti Aqara, případně produkty od společnosti Eve čítající např. chytrou zásuvku či dveřní senzory.

Výhody a nevýhody standardu Matter

  • Propojení – před příchodem tohoto standardu byla oblast smart domovů poměrně nepřehledná a pro běžného uživatele značně složitá. Různé prvky domácností byly zvyklé komunikovat přes různé protokoly – Apple HomeKit, Amazon Alexa či Google Assistant. Po propojení těchto protokolů skrze Matter uživateli odpadne povinnost držet neustále lajnu, pro kterou se rozhodne. A tak už nebude nutné, když využíváte Apple HomeKit, používat pouze zařízení s jablíčkem. A třeba termostat s Alexou si klidně připojíte k smart displeji Google.
  • Jednoduchá instalace – díky Matter se instalace a konfigurace chytrých zařízení stane mnohem jednodušší. Stačí jednoduše připojit produkt k síti a aplikace Matter se postará o zbytek.
  • Cena – Díky standardu Matter se nejen producentům sníží náklady na výrobu a inovace, ale také zvýšená konkurence a možnost výběru mezi různými alternativami přinese pokles ceny. V neposlední řadě pak kvůli široké kompatibilitě nebude potřeba kupovat neustále nová zařízení, která budou schopná interreagovat s těmi stávajícími.
  • Bezpečnost – Matter staví důraz na zabezpečení a ochranu soukromí uživatelů. Standard zahrnuje moderní kryptografické mechanismy a dodržuje přísné bezpečnostní standardy.

Možná rizika

  • Obavy o bezpečnost – přes výše uvedené přednosti standardu Matter je nutné zmínit i možná rizika. Vzhledem k propojenosti skrze jeden systém může být riziko nabourání se do jednotlivých platforem, které by znamenalo, že získá přístup ke všem vašim zařízením.
  • Obavy o spolehlivost – dalším možným problém by mohl nastat, kdyby se platforma Matter ukázala jako nespolehlivá. Pak by od ní jednotlivé společnosti mohly začít ustupovat. V takovém případě by pak projekt ztratil smysl, neboť jeho podstatou je propojení co nejvíce společností.

Tyto obavy se však zatím nenaplňují a dosud jedinou významnou společností, která učinila rozhodnutí se z projektu odhlásit, byla v březnu letošního roku společnost Belkin. Pokud se bude počet odhlašujících se společností počítat na jednotky, nebude to pro budoucnost standardu Matter představovat žádný problém.

Budoucnost

S rychlým rozvojem IoT (Internet of Things, neboli česky internet věcí) a chytrých domácností se očekává, že standard Matter bude hrát důležitou roli při vytváření harmonického a interoperabilního prostředí pro chytré domácnosti.

V budoucnu pak nebude nutné stahovat různé aplikace pro různá zařízení, nýbrž vše budete ovládat skrze jednu aplikaci kompatibilní s Matter. Pokud se nestane něco neočekávaného, můžeme předpokládat, že standard Matter bude hrát důležitou roli v budování chytrých domácností.

Prvních chytrých zařízení standardu Matter bychom se mohli dočkat už tento rok.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.