Více bakterií než na záchodě? Radíme, jak vyčistit telefon | Arecenze
Menu

Více bakterií než na záchodě? Radíme, jak vyčistit telefon

Více bakterií než na záchodě? Radíme, jak vyčistit telefon

V dnešní době, kdy jsou chytré telefony nedílnou součástí našeho života, je potřeba vnímat také nezbytnou údržbu a rizika s telefony spojená. Jasně, upalcovaný displej si relativně pravidelně utřeme alespoň do trika všichni, ale stačí to? Jedním z méně známých faktů je množství bakterií, které se na povrchu telefonu usazují. Podle vědecké studie University of Arizona se na povrchu telefonu nachází až desetkrát více bakterií, než na záchodovém prkýnku. Tato skutečnost by měla být důvodem k zamyšlení nad pravidelností čištění povrchu telefonu.

V následujícím článku se podíváme na spolehlivé metody čištění telefonů, které jsou doporučeny odborníky a přináší účinnou prevenci před nežádoucími mikroorganismy. Představíme vám řadu tipů a triků, jak telefon udržovat v co nejlepší hygienické kondici, a snížit tak riziko nákazy pro vás i vaše blízké. Na závěr se podíváme také na to, jak čistit mobil po stránce operačního systému.

Povrch čistěte alespoň párkrát měsíčně

Určitě nechceme nikoho strašit natolik, že by se měl telefonu bát dotknout. Denně do rukou bereme celou řadu dalších věcí, které jsou na tom podobně. Jmenovat můžeme kromě mobilu například také mince a bankovky či počítačovou klávesnici. Bakterie jsou přirozenou součástí světa, jejich nadbytečnost ale může škodit. Není pravidlem, že by byl někdo smrtelně nemocen z nečištění telefonu, ale dlouhodobé vystavování bakteriím zatěžuje organismus, to může zatížit a oslabit imunitní systém a propukne u nás pak jednodušeji jiné onemocnění. Doporučujeme proto telefon očistit alespoň několikrát měsíčně, to nejlépe přípravkem s vyšším obsahem alkoholu (ideálně isopropyl).

Na trhu najdete celou řadu čisticích sprejů, pokud nemáte vodotěsný telefon, uchylte se raději k nim, než k mytí vodou. Neopatrné čištění mokrým hadříkem by mohlo běžný telefon poškodit. Sprej naneste v malém množství na povrch telefonu a setřete jej ubrouskem, či lépe hadříkem z mikrotenového vlákna. Ideální jsou hadříky na čištění brýlí či displejů. Zajímavou variantou je také UV sterilizátory. Jedná se o jednoduchá zařízení či pouzdra vybavená UV světlem, které bakterie dokáže zahubit již při krátkém osvícení mobilu. Stejný princip funguje dobře pro čištění sluchátek či jiného vybavení.

S čištěním konektorů opatrně

Může se stát, že se vám telefon z ničeho nic přestane nabíjet. Jako první krok doporučujeme zkontrolovat, jestli je nabíječka v zásuvce. Hned druhým krokem by ale měla být kontrola nabíjecího konektoru. Stává se, že se konektor na mobilu zanese špínou a tu při připojení kabelu zatlačíte až dovnitř. V takovém případě nejde kabel nabíječky pořádně připojit a telefon se nenabíjí. Jak ale takto zanesený konektor vyčistit?

Vlastně je to poměrně snadné. V první fázi doporučujeme vyzkoušet sprej se stlačeným vzduchem. Ten nečistoty většinou dokáže odstranit a je i nejlepším pomocníkem pro čištění například klávesnic či notebooků. Pokud to samo o sobě nezabere a v konektoru jsou nadále nečistoty, můžete jej zkusit vyčistit mechanicky. Úkon je to snadní, je přitom ale nezbytná maximální míra opatrnosti, pokud si tedy nejste jisti svými schopnostmi, můžete přenechat tento úkon také jakémukoliv servisu s telefony. Pro čištění doporučujeme využít tenký předmět ze dřeva nebo lépe plastu, kterým nečistoty z konektoru sundáte.

Nezapomeňte na operační systém

Úložiště telefonu se může rychle naplnit nejrůznějšími soubory, aplikacemi a daty, což může způsobit zpomalení zařízení a nedostatek místa. Vyčištění telefonu po této stránce je důležitým krokem k udržení jeho optimálního výkonu a zajištění dostatečného prostoru pro nový obsah. Začněte tím, že se zaměříte na odstranění nepotřebných aplikací a souborů. Prozkoumejte seznam nainstalovaných aplikací a odstraňte ty, které již nepoužíváte. Dále můžete prohledat galerii a odstranit duplicitní nebo nežádoucí fotografie a videa. V neposlední řadě zkontrolujte složku s dokumenty a soubory, které již nepotřebujete.

Velkým pomocníkem pro zachování úložného prostoru je využití cloudového úložiště. To umožňuje zálohovat zejména fotky a videa na internetu a smazat je z telefonu. Pokud budete připojeni k internetu, k fotkám budete mít v aplikaci poskytovatele zpravidla vždy přístup. Telefon se bude tvářit, jako by je měl uložené na vlastním úložišti.

Dalším krokem je využití nástrojů pro optimalizaci úložiště, které nabízí většina mobilních operačních systémů, jako jsou Android nebo iOS. Tyto nástroje automaticky identifikují a odstraňují dočasné soubory, cache a nevyužité data, která se hromadí v průběhu používání aplikací a prohlížeče. Pravidelné spouštění těchto nástrojů pomáhá udržovat úložiště telefonu v co nejlepším stavu.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.