Menu

Co můžete a nemůžete sušit

Pokud stojíte před rozhodnutím, zda koupit sušičku, pravděpodobně budete také tápat co v ní můžete sušit v sušičce. Základním vodítkem vám budou symboly na prádle, o kterých si můžete přečíst v tomto článku. Pokud se doporučením výrobců oděvů budete striktně řídit, brzy zjistíte, že do sušičky nemůžete dát kromě ručníků téměř nic.

Přitom sušičky nabízí spoustu moderních programů, které slibují šetrné zacházení i s velmi jemným oblečením. A tak je mnohdy vhodnější se na cedulky nedívat a řídit se spíše pokyny vaší sušičky. Jemnější prádlo dávat na šetrnější program, ručníky, utěrky nebo třeba povlečení můžete dát na některý z klasických programů.

Sušičky mívají programy zvlášť pro bavlněné a syntetické prádlo. Většina lidí však oblečení třídí spíše podle barev než složení. Dlouhodobí uživatelé se shodují, že třídit prádlo na bavlněné a syntetické je zbytečné a obvykle suší vše najednou. K tomu je nejvhodnější program často označovaný jako „mix“, jenž se dá považovat za nejuniverzálnější a hodí se téměř pro vše.

Co do sušičky nepatří

Na co byste měli dát velký pozor je vlna. Svetry nebo kabáty z tohoto materiálu byste mohli ze sušičky vytáhnout o několik čísel menší, než byla jejich původní velikost. Mezi nevhodné oděvy se řadí i funkční a hodně elastické prádlo, které by se mohlo srazit. O tomto tématu si můžete přečíst článek zde. U nejkvalitněji potištěných triček budete riskovat, že se nápis nebo obrázek smyje. V tom vám částečně pomůže praní a sušení prádla naruby.

Do sušiček nepatří prádlo vyprané v aviváži. Kvůli ní se totiž sušička zanáší a následně ucpává. Pokud chcete, aby prádlo vonělo, volte raději přípravky, které jsou určené přímo pro použití sušičky. Dobré je vyhnout se i oděvům s flitry, korálky a jinými ozdobami, které by se mohli utrhnout a nebo vysokou teplotou výrazně poškodit.

Nejlepší sušičky prádla dle našeho srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019