Menu

Nechtěný dárek: Nejlepší je citlivá komunikace s bližními

Nechtěný dárek: Nejlepší je citlivá komunikace s bližními

Ne vždy vánoční dárky udělají pod stromečkem takovou radost, jakou si při jejich předávání představujeme. Jak se vyhnout křečovitým úsměvům a co s takovými nepovedenými „prezenty“ dělat? Možností je hned několik a nejdůležitější je v tomto případě komunikace.

Myslete dopředu

Rozpakům pod nazdobeným stromečkem je jednoznačně nejlepší předcházet. Tedy s příbuznými se dohodnout na tom, co budete kupovat. Zejména méně kreativním rodinným příslušníkům můžete ulehčit, pokud přímo řeknete, po čem toužíte. Zkuste obnovit někdejší tradici psaní dopisů Ježíškovi. A protože žijeme v době moderní, rovnou můžeme „Ježíškům“ kolem sebe posílat třeba odkazy do konkrétního e-shopu.

Případně se dohodněte alespoň rámcově na cenové relaci letošních překvapení. Předejdete tím horkým chvílím, až z lesklého vánočního papíru vybalíte nejlevnější sprchový gel, který by vás možná potěšil jako symbolická maličkost, pokud byste ovšem příbuzným nedarovali elektroniku v hodnotě několika desítek tisíc korun.

Nevhodné dárky můžete poslat dál

Nechtěné dárky bez milosti mnozí posílají dál. Tento přístup má některá úskalí. Není totiž vyloučeno, že se nevhodné překvapení vrátí původnímu dárci. A to často i oklikou, přes několik dalších lidí, jimž se dotyčná věc také nehodila.

Dárce se můžete také dotknout tím, že například šperk, který se vám netrefil do vkusu, uvidí na někom jiném. Pakliže chcete k nevhodným dárkům přistoupit tímto způsobem, darujte tomu, komu skutečně věc bude k užitku. Vyhnete se tak kolování dárku po celém příbuzenstvu. A ideálně potěšte například kamarádku, kterou vaši příbuzní neznají.

Mnozí volí také variantu dobrého skutku. Nevyužité předměty včetně nevhodných dárků jednoduše odnášejí na charitu. Ocení tu oblečení, ale také drogerii nebo i různé doplňky do bytu. Někteří je také vyměňují v rámci tzv. swapu, tedy jakéhosi blešího trhu, ať už ve fyzické podobě nebo na internetu.

Využijte nabídky vrácení nebo výměny zboží

Sešly se vám pod vánočním stromečkem dva úplně stejné svetry? Většina současných obchodníků s podobnou alternativou počítá. Velmi často tak bývá možné dárek z e-shopu vyměnit i během delšího časového úseku, než je standardních 14 dnů.

V takovém případě se ale budete muset s dárcem dohodnout. Potřebovat totiž budete od zakoupeného zboží účtenku. Mimo to si každý obchodník může stanovit vlastní podmínky. Někteří tak mohou vyžadovat vrácení v původním obalu, někteří zase umožňují pouze možnost výměny za jiný produkt.

Pozor, vrátit můžete jen některé typy výrobků. Jsou to ty, které obchod může bez problémů uvést znovu do prodeje. Mezi výjimky, u nichž odstoupení není možné, tak patří zboží upravené podle vašeho přání (například pero s gravírovaným jménem), zboží podléhající rychlé zkáze (třeba řezané květiny) nebo zboží v uzavřeném obalu, které bylo z obalu vyňato a není jej možné vrátit z hygienických důvodů (zubní kartáček nebo rtěnka).

Prodejte je

Nechcete-li riskovat, že se darující dohmátne, že jste s dárkem úplně spokojeni nebyli, můžete ho jednoduše zkusit prodat. Nejsnazší možností je prodej na internetu. Za utržené peníze z prodeje si pak můžete udělat radost tím, po čem skutečně toužíte.

Nevýhodou tohoto postupu je především čas, který u inzerování zboží strávíte. Musíte ho nafotit, popsat a vymyslet, jak si ho s případným zájemcem předáte. Bude vás to tak minimálně stát cestu na poštu nebo k boxu nejbližší přepravní služby. Mimo to hrozí i výskyt různě nespolehlivých kupců, v současnosti také velkého množství podvodníků, kteří se ozvou na každý publikovaný inzerát.

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.