Menu

Nevěřte papírovým hodnotám: Náš test 17 aku vrtaček přinesl zajímavá zjištění

Nevěřte papírovým hodnotám: Náš test 17 aku vrtaček přinesl zajímavá zjištění
Foto: Lucie Sobotová, ilustrace: Arecenze

Náš test 17 aku vrtaček přinesl několik zajímavých zjištění. Skutečný výkon mnohdy neodpovídá papírovým hodnotám. Zdánlivě slabší stroje se někdy dokážou vyrovnat nebo dokonce i porazit papírově výkonnější konkurenci. Obrovské rozdíly jsem zaznamenala v oblasti ergonomie, která o značné míry odpovídá ceně vrtačky. Pokud vybíráte novou aku vrtačku, tato doporučení se vám mohou hodit.

  • Shrnutí testů 17 aku vrtaček včetně výběru 5 nejlepších modelů najdete v tomto článku.

Skutečný výkon a funkčnost z tabulek nevyčtete

Fotogalerie: Lucie Sobotová

Náš test velmi ukázal, že se skutečný výkon může lišit od udávaných hodnot v technických specifikacích. Přestože některé testované aku vrtačky mají nižší utahovací moment, otáčky nebo frekvenci příklepu než konkurence, v testu vrtaly a šroubovaly rychleji než papírově silnější konkurence. Zde jsou tři příklady:

  • DeWalt DCD805 18 V (max. utahovací moment 90 Nm) překvapil účinnějším šroubováním než Makita DF001G 40 V (140 Nm), ve vrtání ale byla naopak rychlejší Makita.
  • Parkside PSBSAP 20-Li C3 (64 Nm) podal ve všech dílčích testech vyšší výkon než Metabo SB 18 LT BL (75 Nm).
  • Makita DHP484 (54 Nm) navzdory malým rozměrům a nižší frekvenci příklepu (30 000 úderů za minutu) ukázala velmi účinný příklepový mechanismus. Beton zdolávala nejrychleji a nejsnadněji ze všech testovaných modelů.

Fotogalerie: Lucie Sobotová

Výkon může významně ovlivnit také stáří daného modelu a typ motoru. Nelze to brát jako pravidlo, nicméně v testu se ukázalo, že vrtačky s uhlíkovými motory a starší bezuhlíkové modely se často nemohou rovnat moderním stojům (ačkoliv se jedná o zavedené značky nebo ačkoliv mají slušný papírový výkon). Například:

  • Makita DHP453 (2017) – málo výkonný uhlíkový motor (42 Nm), velké rozměry, chybí LED osvětlení obrobku.
  • Ryobi R18PDBL18V (2019) – bezuhlíkový motor (60 Nm), který má ve skutečnosti nízký výkon, zastaralé a nespolehlivé sklíčidlo, chybí indikátor stavu nabití na bateriích, neergonomické držadlo.

Fotogalerie: Lucie Sobotová

Při výběru nové aku vrtačky nehleďte pouze na udávané parametry. Prostudujte dostupné recenze a zajímejte se o to, jak hodnotí výkon a funkčnost testeři a uživatelé. Preferujte novější modely s bezuhlíkovými motory. Zajímejte se o to, zda má vrtačka požadovanou vybavenost (např. dvoustupňovou převodovku, LED osvětlení, příklep, pokud jej potřebujete, příslušenství jako baterii a nabíječku v ceně).

Nepodceňujte ergonomii a kompaktnost

Při delší práci může být ergonomie, kompaktní rozměry a nízká hmotnost důležitější než výkon. Právě z hlediska pohodlnosti držení jsem u aku vrtaček zaznamenala obrovské rozdíly. Testované modely profesionálních značek (Bosch, DeWalt, Hilti, Makita, Metabo a Milwaukee) měly ergonomii a vyvážení zpravidla na velmi dobré úrovni a pracovalo se s nimi velmi pohodlně.

Fotogalerie: Lucie Sobotová

Naopak testované hobby modely se držely hůř, spoušť nebyla vždy umístěná optimálně, v místě držení se nacházely různé výstupky, případně bylo držadlo příliš masivní. Levnější aku vrtačky z testu byly zpravidla těžší a kvůli horšímu vyvážení přepadaly dopředu, čímž rychleji namáhaly ruce. Opět zmíním pár příkladů:

  • Parkside PSBSAP 20-Li C3 sice svým výkonem dokázal konkurovat profi strojům, po ergonomické stránce ovšem není příliš povedený. Spoušť je umístěna nepříjemně nízko, což posouvá těžiště a vrtačka se převažuje dopředu. Při práci proto poměrně rychle namáhá ruce.
  • Ryobi R18PDBL18V má příliš tlusté držadlo a velmi tuhý spínač.
  • Caterpillar DX12 má velké rozměry a vysokou hmotnost.

Fotogalerie: Lucie Sobotová

Pokud máte možnost, navštivte kamenné obchody s nářadím, kde si aku vrtačky prohlédnete a vyzkoušíte si, jak pohodlně se vám drží. Můžete porovnat hmotnosti, rozměry a zpracování různých modelů od několika výrobců. Velký výběr modelů nabízí hobby markety (např. Bauhaus, UNI HOBBY). Preferovaný model nemusíte kupovat na místě, ale objednat jej v pohodlí domova od oblíbeného internetového prodejce.

Zajímejte se o délku záruky a servis

Fotogalerie: Lucie Sobotová

Aku vrtačka není levnou záležitostí. Včetně potřebného příslušenství (baterie, nabíječka) vás bude stát nejméně dva až tři tisíce korun. V případě profi výrobku se cena vyšplhá na dvojnásobek a více. Abyste měli jistotu, že se vám investice vyplatí, preferujte zavedené výrobce s dobře dostupným servisem a/nebo s dlouhou záruční dobou. Výrobci profesionálních značek zpravidla poskytují záruku tři roky.

Fotogalerie: Lucie Sobotová

Zároveň je zde příslib snadnější opravitelnosti díky servisním partnerům a dostupnosti náhradních dílů. Pokud preferujete nadstandardní záruku, nepřehlédněte nabídku hobby značky Parkside Performance, na niž poskytují Lidl a Kaufland záruku pět let. Pro velké firmy, ale i pro náročnější živnostníky je zde nářadí Hilti s garancí opravitelnosti po dobu dvaceti let, prvními dvěma lety nulových nákladů a servisem do 3 dnů.

Zdroje: Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

S Aku vrtačkou HECHT jsem vrtal do všeho , beton , cihla , železo, dřevo už snad milión děr a pořád jede , mladej jí požíval i jako míchadlo na lepidlo , štuk i beton a pořád jede. Vysavač jede , šroubovák jede a další stroje jedou, stále. Za mě je HECHT – poměr -cena-vykon – výdrž ideální volba.

Josef Vedral

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.