Nevěřte papírovým hodnotám: Náš test 17 aku vrtaček přinesl zajímavá zjištění

Náš test 17 aku vrtaček přinesl několik zajímavých zjištění. Skutečný výkon mnohdy neodpovídá papírovým hodnotám. Zdánlivě slabší stroje se někdy dokážou vyrovnat nebo dokonce i porazit papírově výkonnější konkurenci. Obrovské rozdíly jsem zaznamenala v oblasti ergonomie, která o značné míry odpovídá ceně vrtačky. Pokud vybíráte novou aku vrtačku, tato doporučení se vám mohou hodit.
- Shrnutí testů 17 aku vrtaček včetně výběru 5 nejlepších modelů najdete v tomto článku.
Skutečný výkon a funkčnost z tabulek nevyčtete
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Náš test velmi ukázal, že se skutečný výkon může lišit od udávaných hodnot v technických specifikacích. Přestože některé testované aku vrtačky mají nižší utahovací moment, otáčky nebo frekvenci příklepu než konkurence, v testu vrtaly a šroubovaly rychleji než papírově silnější konkurence. Zde jsou tři příklady:
- DeWalt DCD805 18 V (max. utahovací moment 90 Nm) překvapil účinnějším šroubováním než Makita DF001G 40 V (140 Nm), ve vrtání ale byla naopak rychlejší Makita.
- Parkside PSBSAP 20-Li C3 (64 Nm) podal ve všech dílčích testech vyšší výkon než Metabo SB 18 LT BL (75 Nm).
- Makita DHP484 (54 Nm) navzdory malým rozměrům a nižší frekvenci příklepu (30 000 úderů za minutu) ukázala velmi účinný příklepový mechanismus. Beton zdolávala nejrychleji a nejsnadněji ze všech testovaných modelů.
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Výkon může významně ovlivnit také stáří daného modelu a typ motoru. Nelze to brát jako pravidlo, nicméně v testu se ukázalo, že vrtačky s uhlíkovými motory a starší bezuhlíkové modely se často nemohou rovnat moderním stojům (ačkoliv se jedná o zavedené značky nebo ačkoliv mají slušný papírový výkon). Například:
- Makita DHP453 (2017) – málo výkonný uhlíkový motor (42 Nm), velké rozměry, chybí LED osvětlení obrobku.
- Ryobi R18PDBL18V (2019) – bezuhlíkový motor (60 Nm), který má ve skutečnosti nízký výkon, zastaralé a nespolehlivé sklíčidlo, chybí indikátor stavu nabití na bateriích, neergonomické držadlo.
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Při výběru nové aku vrtačky nehleďte pouze na udávané parametry. Prostudujte dostupné recenze a zajímejte se o to, jak hodnotí výkon a funkčnost testeři a uživatelé. Preferujte novější modely s bezuhlíkovými motory. Zajímejte se o to, zda má vrtačka požadovanou vybavenost (např. dvoustupňovou převodovku, LED osvětlení, příklep, pokud jej potřebujete, příslušenství jako baterii a nabíječku v ceně).
- TIP: Pomoci s výběrem mohou naše testy a recenze, které najdete v rubrice „Dílna a zahrada“.
Nepodceňujte ergonomii a kompaktnost
Při delší práci může být ergonomie, kompaktní rozměry a nízká hmotnost důležitější než výkon. Právě z hlediska pohodlnosti držení jsem u aku vrtaček zaznamenala obrovské rozdíly. Testované modely profesionálních značek (Bosch, DeWalt, Hilti, Makita, Metabo a Milwaukee) měly ergonomii a vyvážení zpravidla na velmi dobré úrovni a pracovalo se s nimi velmi pohodlně.
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Naopak testované hobby modely se držely hůř, spoušť nebyla vždy umístěná optimálně, v místě držení se nacházely různé výstupky, případně bylo držadlo příliš masivní. Levnější aku vrtačky z testu byly zpravidla těžší a kvůli horšímu vyvážení přepadaly dopředu, čímž rychleji namáhaly ruce. Opět zmíním pár příkladů:
- Parkside PSBSAP 20-Li C3 sice svým výkonem dokázal konkurovat profi strojům, po ergonomické stránce ovšem není příliš povedený. Spoušť je umístěna nepříjemně nízko, což posouvá těžiště a vrtačka se převažuje dopředu. Při práci proto poměrně rychle namáhá ruce.
- Ryobi R18PDBL18V má příliš tlusté držadlo a velmi tuhý spínač.
- Caterpillar DX12 má velké rozměry a vysokou hmotnost.
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Pokud máte možnost, navštivte kamenné obchody s nářadím, kde si aku vrtačky prohlédnete a vyzkoušíte si, jak pohodlně se vám drží. Můžete porovnat hmotnosti, rozměry a zpracování různých modelů od několika výrobců. Velký výběr modelů nabízí hobby markety (např. Bauhaus, UNI HOBBY). Preferovaný model nemusíte kupovat na místě, ale objednat jej v pohodlí domova od oblíbeného internetového prodejce.
- TIP: Pomoci s výběrem mohou naše testy a recenze, které najdete v rubrice „Dílna a zahrada“.
Zajímejte se o délku záruky a servis
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Aku vrtačka není levnou záležitostí. Včetně potřebného příslušenství (baterie, nabíječka) vás bude stát nejméně dva až tři tisíce korun. V případě profi výrobku se cena vyšplhá na dvojnásobek a více. Abyste měli jistotu, že se vám investice vyplatí, preferujte zavedené výrobce s dobře dostupným servisem a/nebo s dlouhou záruční dobou. Výrobci profesionálních značek zpravidla poskytují záruku tři roky.
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Zároveň je zde příslib snadnější opravitelnosti díky servisním partnerům a dostupnosti náhradních dílů. Pokud preferujete nadstandardní záruku, nepřehlédněte nabídku hobby značky Parkside Performance, na niž poskytují Lidl a Kaufland záruku pět let. Pro velké firmy, ale i pro náročnější živnostníky je zde nářadí Hilti s garancí opravitelnosti po dobu dvaceti let, prvními dvěma lety nulových nákladů a servisem do 3 dnů.
Zdroje: Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
Rubriky
S Aku vrtačkou HECHT jsem vrtal do všeho , beton , cihla , železo, dřevo už snad milión děr a pořád jede , mladej jí požíval i jako míchadlo na lepidlo , štuk i beton a pořád jede. Vysavač jede , šroubovák jede a další stroje jedou, stále. Za mě je HECHT – poměr -cena-vykon – výdrž ideální volba.