Menu

Co zvážit při výběru oblečení v roce 2024? Kvalita vs. značka

Co zvážit při výběru oblečení v roce 2024? Kvalita vs. značka

Při výběru nového oblečení se často ocitáme na rozcestí mezi kvalitou a značkou. Zatímco značka může slibovat určitou záruku kvality, neměli bychom přehlížet základní aspekty, které definují dobrý kousek oblečení. Na co se při výběru nejvíce zaměřit?

 • Kvalita materiálu – S kvalitou materiálu jdou ruku v ruce delší životnost, odolnost i pohodlí. Mezi oblíbené patří třeba bavlna, vlna, viskóza či elastan.
 • Střih a pohodlí – Nekupujte špatně padnoucí nebo nepříjemné oblečení s nadějí, že se to zlepší. Spíš to bude ještě horší, proto sázejte na jistotu.
 • Všestrannost a využitelnost – Myslete dopředu, jestli konkrétní kousek zkombinujete s dalšími věcmi ve vašem šatníku. Může to dopadnout jedním nošením a pak věčným zatracením ve skříni.
 • Udržitelnost a výroba – Prim by měly hrát značky preferující udržitelnost a správnou etiku výroby.
 • Cena vs. hodnota – Vyšší cena neznamená nutně kvalitu. Rozhodně se však vyplatí investovat do opravdu dobrého produktu, který vám snadno nahradí několik levnějších a nekvalitních kousků. Ke zhodnocení vám může pomoci výpočet CPW (Cost per wear).
 • Závěr – Výběr je o rovnováze mezi výše jmenovanými aspekty. Oblečení by vždy mělo vyhovovat vašim potřebám, pohodlí a stylu.

Kvalita materiálu

Klíčovým aspektem je vždy materiál. Ať už vybíráte hojně oblíbené mom jeans nebo elegantní dámskou bílou košili, materiál by měl v každém případě být odolný, pohodlný a vhodný pro příležitost. Kvalitní materiály nejenže vydrží déle, ale také lépe drží svůj tvar a barvu po praní.

Mezi oblíbené patří zejména organické materiály. Syntetické, tedy umělé, se však také hojně využívají, a to zejména na sportovní oblečení. Většinu produktů najdete v různých materiálech, případně jejich kombinacích, jako třeba dámskou mikinu Nike Sportswear.

Oblíbené materiály oblečení

Na trhu narazíte na nespočet organických či umělých materiálů, zmínit bychom však měli zejména cenově dostupné:

 • Bavlna – Oblíbená pro svou prodyšnost a pohodlí, je organická.
 • Vlna – Hvězda organických materiálů, má termoregulační vlastnosti a ocení ji i alergici, ale musí být dobře zpracovaná.
 • Viskóza – Hlavní výhody jsou její hebkost a lesklý vzhled, též je organická.
 • Elastan – Často používaný pro jeho flexibilitu, zejména u sportovního oblečení, syntetický materiál.
 • Recyklované materiály – Stávají se populárními jako součást trendu udržitelnosti a ekologie (například recyklovaná bavlna).
 • Další syntetické materiály – Jsou vyrobeny z nepřírodních materiálů, pohlcují vlhkost a odvádí teplo, ale rychleji zapáchají (například polyester či nylon).

Střih a pohodlí

Pohodlí je nezbytné a nikdo jistě nechce nosit nevyhovující kousky. Dobře padnoucí oblečení by vám mělo slušet a zároveň poskytovat dostatek volnosti pro pohyb. Pokud to tak necítíte při zkoušení, nezlepší se to, proto dbejte na první dojem.

Kvalita se projevuje i ve schopnosti oblečení držet tvar po mnoha praních. Zkrátka v něm můžete strávit delší dobu, cítit se budete stále příjemně a stáří produktu se bude dát jen těžko odhadnout.

Nekupujte zbytečně oblečení, které vám není úplně pohodlné

Nekupujte zbytečně oblečení, které vám není úplně pohodlné

Aktuální módní trendy v ČR

Do nového roku pozvolna přešly i módní trendy z roku 2023. Mezi ně patří mimo jiné:

 • Pokračování návratu devadesátek – Se stylem 90. let se roztrhl pytel, v obchodech tak najdeme nespočet crop topů, mom jeans, kostkované vzory nebo robustní boty.
 • Upnuté džíny skončily za oponou – Do popředí se dostaly snad všechny džíny kromě těch upnutých. Vybírat tak můžete ze zvonových, rovných či již zmíněných mom jeans.
 • Jako panenka Barbie – V roce 2023 jste nemohli přehlédnou popularitu filmu Barbie, který výrazně ovlivnil styl oblékání hlavně mladší generace. Pozornost tak získaly jasné barvy, hlavně růžová, třpytky a lesk, retro prvky, barevné sluneční brýle a přehnané doplňky.
 • Vysoký pas stále drží – Jedna věc stále zůstává, a to je popularita vysokého pasu. Je zkrátka poněkud praktičtější než původní nízký pas a u uživatelů si drží své místo.

Všestrannost a využitelnost

Vybírejte oblečení, které můžete nosit v různých situacích a které se snadno kombinuje s ostatními kousky ve vašem šatníku. Na ramínku v obchodě to možná vypadá dobře, ale může přijít mrzení, když se vám produkt nebude k ničemu hodit.

Druhy oblečení podle účelu

Každý to známe, v košili se zkrátka nepůjdeme válet na pohovku nebo běhat. Rozdělit si tak šatník můžeme na oblečení:

 • Každodenní – Pohodlné, všestranné kousky pro běžný den, na procházku nebo třeba do obchodu.
 • Formální – Elegantní oblečení pro pracovní schůzky nebo oficiální události, jako jsou oslavy.
 • Sportovní – Oblečení vyrobené ze speciálních materiálů pro lepší funkčnost při sportu.
 • Domácí – Měkké a pohodlné kousky pro odpočinek doma, ve kterých se cítíme komfortně.

Udržitelnost a výroba

V dnešní době je také důležité zamyslet se nad udržitelností a etikou výroby. Značky, které se zavazují k etické výrobě a používají udržitelné materiály s regulovaným množstvím chemie, přispívají k ochraně životního prostředí a podporují spravedlivé pracovní podmínky.

Péče o konkrétní materiály

Aby vám oblečení dlouho vydrželo, je třeba o něj řádně pečovat. Každý materiál si však žádá něco jiného:

 • Bavlna – Žehlení a praní na střední teploty, sušení zvládne, ale lepší je sušit ji na vzduchu, jinak se může smrsknout.
 • Vlna – Základem je jemná péče a nízké teploty, to platí ve všech aspektech. Vždy by měla být sušena na vzduchu.
 • Viskóza – Má ráda nízké teploty jak při praní, tak žehlení. Sušení v sušičce se nedoporučuje.
 • Syntetické materiály – Praní v pračce snášejí dobře, rychle schnou, proto nepotřebují sušičku ani žehlení.

Bavlna

Může se žehlit a prát v pračce na střední teplotu, ale s neagresivními pracími prostředky. Sušení v sušičce zvládne, ale vysoké teploty mohou vlákna smrštit, proto ji sušte na nižší stupeň nebo na vzduchu.

Vlna

Vlna vyžaduje něžnou péči. Ideální je ruční praní ve vlažné vodě kolem 30°C s jemným pracím prostředkem, nejlépe prostředkem určeným přímo na vlnu. Některé oděvy mohou být prané v pračce na program pro vlnu. Rozhodně vlněné oblečení nesušte v sušičce, ale na vzduchu. U žehlení je to stejné jako s praním, na nízkou teplotu a s párou.

Viskóza

Perte ji ručně nebo v pračce na nízkoteplotní program s šetrným prostředkem. Viskózu nesušte v sušičce, jen na vzduchu. Jelikož je mačkavá, žehlit se může, ale na střední teploty.

Syntetické materiály

Dobře snášejí praní v pračce, proto použijte neagresivní prací prostředek a program pro syntetiku. Většinou velmi rychle schnou, tudíž je vhodné je sušit na vzduchu. Zvládnou však i sušičku. Žehlení tyto materiály obvykle nevyžadují. Pokud je to však nutné, žehlete na co nejnižší stupeň a mezi žehličku a látku vždy vložte další vrstvu, například utěrku.

Pro konkrétní péči čtěte štítek s pokyny výrobce, který může obsahovat specifické informace pro daný kousek oblečení.

Cena vs. hodnota

A konečně, zvažte poměr ceny a hodnoty. Vysoká cena ne vždy znamená kvalitu. Někdy platíte více za popularitu značky než za skutečnou hodnotu produktu. Na druhou stranu, investice do kvalitního a dražšího kousku, který vydrží léta, je obecně výhodnější než neustálé kupování levného, ale méně odolného oblečení. V tomto případě vám může pomoci výpočet CPW, tedy Cost per wear.

CPW (Cost per wear)

Cost per wear je koncept používaný k vyhodnocení hodnoty oděvu na základě toho, jak často je skutečně nošen. Jedná se o způsob, jak měřit nákladovou efektivitu oblečení a zároveň užitečný nástroj pro rozvoj lepších a výhodnějších nákupních návyků.

Příklad: Koupíte si tričko za 500 Kč. Nosíte jej celkem 50x, proto je CPW tohoto trička 500/50, tedy 10 Kč za jedno nošení. V opačném případě si můžete koupit tričko za 100 Kč, které se však po jednom praní rozpadne. Jeho CPW by tak bylo 100 Kč za jedno nošení.

Když si koupíte dražší kus oblečení, ale nosíte a perete jej mnohem častěji, může mít nižší CPW než levnější kus, který jste nosili jen několikrát.

Závěr

Ve finále je výběr oblečení o nalezení rovnováhy mezi kvalitou, využitím, stylem a cenou. Ať už jde o kalhoty, podprsenku či košili, důležité je, aby oblečení vyhovovalo vašim potřebám a odráželo váš osobní styl. Ne vždy vysoká cena u konkrétní značky ručí za kvalitu. Ovšem vyšší investice do opravdu kvalitního produktu vás nakonec může vyjít finančně nastejno jako koupě několika levných a neodolných kusů v průběhu dalších let.

Článek Premium

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.