Je to černé na bílém? Čtečky knih už nejsou černobílé | Arecenze
Menu

Je to černé na bílém? Čtečky knih už nejsou černobílé

Je to černé na bílém? Čtečky knih už nejsou černobílé

Pro milovníky komiksů nebo jiných ilustrovaných knih máme skvělou správu! Čtečky knih už disponují plnohodnotným barevným e-inkoustem, který vám zajistí co nejautentičtější literární zážitek. Jak tato technologie funguje a které produkty ji nabízejí?

Historie barevného inkoustu

I když se vám barevný elektronický papír může zdát jako úplná novinka, jeho technologie sahá až do roku 2009. Tehdy se objevila první vlna zařízení Triton s barevným e-papírem od společnosti E Ink. Triton zobrazoval 16 odstínů šedé a 4 096 barev. Barevný modul displeje se skládal ze základní desky TFT, vrstvy inkoustu, vrstvy barevného filtru na bázi skla a ochranné fólie.

Barevné čtečky dostupné mezi lety 2009 a 2012 však byly velmi drahé a těžko se prodávaly. Proto jen málo značek riskovalo zařazení barevných displejů do svých modelů. Velký zlom nastal až v roce 2020, kdy společnost E Ink vyvinula nový barevný e-papír.

Jak vůbec funguje e-inkoust?

Černobílý elektronický inkoust funguje na jednoduchých principech chemie, fyziky a elektroniky. Je vyroben z mikrokapslí o tloušťce lidského vlasu, které obsahují záporně nabité černé částice a kladně nabité bílé částice plavoucí v čiré kapalině. Těmito prvky je potažena tenká plastová fólie o tloušťce okolo 50 mikrometrů.

Nad a pod vrstvu inkoustu překrytou krycími fóliemi se přidají elektrody. Různá napětí elektrod na obou stranách poté indukují elektrické pole, které vytváří z nabitých inkoustových částic konkrétní obraz. Pokud je potřeba obraz změnit, změní se sekvence napětí elektrod. Časování a napětí elektrod řídí software.

Jak do toho zapadají barvy?

Princip černobílého textu je tedy relativně jednoduchý a odvíjí se od elektrického pole indikujícího kladný nebo záporný náboj. Jak ale do tohoto systému vmísit barvy? Odpovědí je barevný filtr. První pokusy u produktu E Ink Triton však nebyly úspěšné. Jak filtr rozdělil monochromatické pixely na pixely tří barev, snížilo se na třetinu rozlišení displeje a obraz byl navíc velmi tmavý.

A tak se výzkum soustředil na zlepšení technologie. Pro zvýšení rozlišení se přidalo jemnější pole barevných filtrů. Filtry se tiskly přímo na plastovou fólii, aby byly co nejblíže k e-inkoustu. Přidání předního osvětlení displeje zajistilo sytější barvy a lepší kontrast. Tak v roce 2019 vznikla technologie E Ink Kaleido, plnobarevný displej s e-inkoustem, ideální pro spotřebitelský trh. Jeho nevýhodami jsou snad jen o něco vyšší spotřeba (z důvodu osvětlení) a vyšší pořizovací cena.

Technologie se dočkala vylepšení v druhé generaci Kaleido Plus v roce 2021 a v roce 2022 vznikl Gallery 3 s vysokým rozlišením. Nejnovější barevný e-papír E Ink Spectra 6 dokonce slibuje téměř stejnou kvalitu obrazu jako na LCD monitorech. Technologie však ještě není zcela připravena pro e-čtečky.

Modely s barevným displejem

Zde je výběr tří modelů elektronických čteček, které se pyšní barevným displejem:

PocketBook 743C InkPad Color 2

 

PocketBook 743C InkPad Color 2 disponuje barevným 7,8 palcovým dotykovým displejem E-Ink Kaleido Plus s rozlišením 1404 x 1872 px a podsvícením. Vestavěný reproduktor navíc umožňuje poslech audioknihy.

Od 7 200 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Onyx Boox Nova Air C

 

Zařízení Onyx Boox Nova Air C je taktéž vybaveno 7,8 palcovým dotykovým displejem E-Ink Kaleido Plus s rozlišením 1404 x 1872 px. Čtečka disponuje mikrofonem i audio reproduktorem a díky příjemnému podsvícení umožňuje čtení za úplné tmy.

Od 11 200 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Onyx Boox Tab Ultra C

 

Unikátností čtečky Onyx Boox Tab Ultra C je velký barevný a dotykový displej E Ink Kaleido 3 o úhlopříčce 10,3 palců a odolné kovové šasi. Díky výkonnému grafickému procesoru je umožněno extrémně rychlé obnovování obrazovky a plynulý pohyb zobrazovaných objektů. Zakomponovaný fotoaparát spolu se speciálním softwarem umožňuje skenování a rozpoznávání textu.

Od 12 900 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.