Menu

Den Země 2023: Které výrobce telefonů ekologie skutečně zajímá

Den Země 2023: Které výrobce telefonů ekologie skutečně zajímá

Ekologie je v posledních desetiletích čím dál tím silnější téma a jsou k tomu zásadní důvody. Lidská činnost prokazatelně přispívá k oteplování klimatu a narušuje autoregulační potenciál planety, která by si jinak časem teplotu dokázala prostřednictvím malé doby ledové uzpůsobit. Průmysl spojený se spotřební elektronikou přitom ročně přispívá ke karbonové stopě v řádech procent a tento podíl se stále zvyšuje.

K příležitosti Dne země jsme se proto rozhodli zaměřit na to, zda výrobci telefonů ekologický přístup prezentují výhradně pro marketingové účely, nebo skutečně konají. V článku si rozebereme přístup Applu, Samsungu i dalších výrobců a zaměříme se i na specializovaná zařízení, která si na udržitelné výrobě postavila celou značku.

Obsah článku:

  • Nakousnuté jablko Applu je o něco zelenější – Společnost Apple jde do ekologické výroby intenzivními inovacemi.
  • Samsung je pomalým průkopníkem – Výrobce se začal zabývat ekologií mezi prvními, ale tempo je pomalé.
  • Telefony od finských jezer – Svým přístupem překvapí dnes upozaděná společnost Nokia, která výrazně dbá na fair-trade.
  • Férové telefony od Fairphonu – Nejudržitelnějším systémem výroby se pyšní společnost Fairphone, v ČR ale zastoupení nemá.
  • Bez nás to nepůjde – Čím častěji kupujeme nový telefon, tím více jich společnosti vyrobí. Koupě použitých telefonů má pozitivní dopady.

Nakousnuté jablko Applu je o něco zelenější

Ne vše co Apple dělá je růžové, ale ledacos je rozhodně zelené. Apple je mezi velkými výrobci telefonů jedním z nejagresivnějších ve svých ekologických cílích a stanovuje si je sám poměrně vysoko. Aby svůj přístup klientům prokázal, je v tomto ohledu skutečně transparentní. Díky tomu se můžeme snadno dostat k údajům o množství recyklovaných materiálů, energetické náročnosti i karbonové stopě jednotlivých modelů.

Recyklační robot Daisy společnosti Apple

Americký výrobce si jako jeden z cílů stanovil do roku 2030 snížení emisí CO2 o 75 % oproti roku 2015. Součástí tohoto programu je nejen redukce emisí, ale také výsadba stromů a aktivní snižování objemu CO2 v atmosféře. Ve skutečnosti chce být tedy Apple v roce 2030 společností, která bude mít na planetu pozitivní vliv. V grafu níže se můžete podívat, jak se to společnosti zatím daří naplňovat. (Zdroj: Apple)

Luxusní telefony Apple ze „sekáče“

Výkup starších zařízení Applem není nic nového a jedná se o ekologický krok, který by podle nás měly nabízet všechny společnosti. V současnosti ovšem tuto službu nabízí pouze Apple a Samsung. V praxi to funguje tak, že vám výrobce nabízí výkupní bonus ke koupi nového telefonu, pokud mu odevzdáte svůj starý model. Pro dosažení svých cílů tedy musí Apple recyklovat. A společnost Apple recykluje skutečně ve velkém.

Materiál Podíl recyklátu
Zlato 100 %
Wolfram 99 %
Cín 100 %
Plast 35 %
Papír 100 %

Ne všechna data jsou dostupná konkrétně pro iPhony, ale ze zpráv Applu víme, že v roce 2021 také putovalo do jeho továren 45 % hliníku z recyklace.

Samsung je pomalým průkopníkem

Mohlo by se tedy zdát, že jedničkou na trhu je v ekologickém přístupu Apple a nejspíše to tak v budoucnu i bude, ale skutečným průkopníkem je společnost Samsung. Ten se narozdíl od Applu nespecializuje zdaleka na výrobu telefonů, ale v daleko větší míře produkuje domácí spotřebiče, jako jsou pračky, ledničky, televize a celou řadu dalších. Společnost přišla s vysokými ekologickými cíli už v roce 2008, kdy začala dozorovat nejen vlastní výrobu, ale také celý dodavatelský řetězec.

Od té doby se podařilo výrobci snížit uhlíkovou stopu o desítky procent. Stejně jako Apple i Samsung nabízí uživatelům výkup svých telefonů, který navíc obohacuje o výkupní bonus pro koupi nejnovější generace. Vykoupená zařízení pak recykluje nebo převádí na jiné technologie (např. IOT zařízení).

Ekologické cíle Samsungu:

  • Vysbíraný elektroodpad – V roce 2009 vybral Samsung 10 000 tun, v roce 2030 chce vybrat 750 000 tun.
  • Využitý recyklovaný plast – V roce 2009 využil Samsung 10 000 tun, v roce 2030 chce využít 50 000 tun.

K dosažení ekologických cílů zavedl Samsung také výrazně delší podporu aktualizací u mobilů, cílí na zvyšování energetické efektivity spotřebičů a využívá elektřinu z obnovitelných zdrojů. Je ovšem nutno dodat, že cíle společnosti Samsung jsou nastavené podstatně pozvolněji, než v případě Applu. (Zdroj: Samsung)

Telefony od finských jezer

V období tlačítkových telefonů společnost Nokia působila jako jednička na trhu, s příchodem chytrých telefonů se ovšem přesunula do ústraní. Leckoho proto může překvapit, že se jedná o jednoho z výrobců, kteří na ekologickou výrobu a minimalizaci dopadů na životní prostředí sázejí nejvíce. Na druhou stranu – skandinávský přístup k přírodě je všeobecně vzorový.

V hodnocení The Ethical Company Organisation skončila Nokia nejen s ohledem na ekologii, ale i dohled na lidská práva při výrobě na druhé příčce těsně za Fairphonem.

Férové telefony od Fairphonu

Nizozemská společnost Fairphone je specifickým případem. Značka se totiž otevřeně zasazuje o ekologii a udržitelnou výrobu a jedná se o stavební kámen jejich firemní politiky. Základem jejich podnikání je vytvoření etického, snadno opravitelného telefonu s použitím materiálů z fair trade zdrojů. Telefony společnosti Fairphone si jednoznačně zaslouží samostatný článek, takže jej připravíme také.

Komponenty Fairphonu:

Bez nás to nepůjde

I když se postupně přidávají další a další výrobci, ať už z vlastní touhy spasit svět nebo z toho důvodu, že jsou k tomu zákony či požadavky ekologicky smýšlejících uživatelů dotlačeni, bez naší asistence to nepůjde. Jasným příkladem je například výkup mobilů společností Samsung. Mezi lety 2015 a květnem 2019 se podařilo Samsungu od uživatelů vykoupit pouze 38 000 mobilů zpět. Za stejnou dobu přitom vyrobil přibližně 2 miliardy zařízení.

Jak můžeme pomoci?

Existuje několik základních předpokladů pro snížení ekologických dopadů. Některé jsou na první pohled zřejmé a všichni o nich víme, jiné mohou překvapit. Na co bychom se tedy jako uživatelé měli zaměřit?

  • Přiblížit se reálné životnosti
  • Dobře promyslete nákup
  • Úspora z druhé ruky

Přiblížit se reálné životnosti

Existují dva pojmy, a to reálná a morální životnost elektroniky. Morální životnost je ta, kdy společnost začne považovat určitý telefon či notebook za zastaralý a proto si uživatel koupí nový. Reálná životnost je typicky výrazně delší, často minimálně dvojnásobná. To znamená, že většina uživatelů mění telefony podstatně častěji, než by to bylo ve skutečnosti potřeba.

Dobře promyslete nákup

Nepřítelem ekologie je také nákup zařízení na hraně potřebných parametrů. Pokud si totiž uživatel koupí telefon, tablet, notebook či jakékoliv jiné zařízení, které mu už v době koupě stačí svým výkonem či vybavením opravdu jen tak tak, je více méně jisté, že si do roku koupí nové. Zároveň původní levný model bude v době výměny už natolik špatný, že jej pravděpodobně ani neprodá, zařízení se tak nedočká prodloužení životnosti.

S výběrem vhodných modelů vám mohou pomoci recenzní či srovnávací portály. Na našem webu dbáme vždy na to, abychom u každého produktu dobře specifikovali, pro koho je vhodné a zda se jej vůbec vyplatí koupit.

Úspora z druhé ruky

Koupit telefon, notebook, počítač či jakoukoliv jinou elektroniku z druhé ruky nepřináší pouze ekonomickou úsporu, ale má také velký ekologický dopad. Pokud totiž zvažujete obměnu svého telefonu a koupíte jej od někoho (či od spolehlivého prodejce bazarové techniky), kdo jej již 2 roky používal, telefonu tak prodloužíte životnost.

Díky tomu nepůjde do odpadu za 2 roky ale třeba za 4. Pokud by se tímto scénářem řídil každý, pak by se objem výroby snížil o polovinu a menší by byly i dopady na přírodu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.