Diablo IV je pekelnější než kdy dříve | Arecenze
Menu

Diablo IV je pekelnější než kdy dříve

Diablo IV je pekelnější než kdy dříve

Když na přelomu let 1996 a 1997 zamířila do obchodů nenápadná hra studia Blizzard s názvem Diablo, jen málokdo tušil, že herní svět bude svědkem revoluce. Diablo nejen, že zaznamenalo ohromný komerční úspěch, ale navíc se zařadilo k těm několika málo titulům, které se mohou pyšnit tím, že je podle nich pojmenovaný celý herní žánr.

Hry s označením „diablovky“ od té doby neztratily nic na své popularitě a řadí se k těm nejoblíbenějším. Ale i když existuje celá řada velmi povedených diablovek, král je jen jeden. Vydání každého nového dílu je proto očekáváno celou hráčskou komunitou s velkými nadějemi.

Diablo IV přichází

Okamžik, na který čekají miliony hráčů po celém světě, nastane už zítra 6. června 2023 přesně o půlnoci. V tu chvíli bude totiž Diablo IV uvolněno pro všechny hráče, kteří si hru zakoupí, nebo již zakoupili: stáhnout hru si můžete již nyní a díky tomu nebudete následně muset čekat na stahování a instalaci.

Existuje navíc i možnost, jak si Diablo IV zahrát již nyní. Diablo IV totiž vychází ve třech edicích: ve standardní edici, v deluxe edici a v té nejdražší, tzv. ultimátní edici. A právě pokud investujete do deluxe nebo ultimátní edice, hrát můžete okamžitě. V těchto dvou případech je možné hru spustit již od 1. června (v USA, v Evropě a Asii platilo datum 2. června).

Každý, kdo si hru chce pořídit, se ale přirozeně zajímá o to, jestli hra za investici stojí. Je velmi příjemné, že dnes již máme velmi dobrou představu o tom, co Diablo IV hráčům nabídne. Od března totiž probíhaly uzavřené i otevřené betatesty a nejen na Youtube je tak možné shlédnout řadu videí, ze kterých hráči velmi dobře odhadnou co je čeká. A ještě lepší zprávou je, že Diablo IV je podle všeho opravdu skvělou hrou.

Další cesta do pekla

Ve čtvrtém dílu této legendární herní série se ocitneme opět ve světě Sanctuary v době několik desítek let po událostech popsaných ve třetím dílu. V těch časech při řádění Mathaela, archanděla smrti, zemřela celá polovina obyvatel světa. Zbytek lidí se potom snaží ve zničeném a temném světě stůj co stůj přežít, ale na obzoru se objevuje další zlo: vrací se Lilith, démonická stvořitelka světa. Dobro a zlo se tak budou muset opět střetnout.

Každý, kdo má se sérií Diablo zkušenosti se ve hře bude cítit jako doma. Na hráče opět čeká výběr postavy. Volit budou mezi barbarem, kouzelníkem, zlodějem (rogue), ale také nekromantem či druidem. Editor postavy je celkem detailní, byť do editorů hardcore RPG her mu logicky něco málo chybí. Jako vždy se budete moci vypořádat se stovkami a stovkami nepřátel, kteří se na vás budou vrhat ze všech stran.

Právě souboje, které jsou samozřejmě alfou a omegou všech akčních RPG, Diablo nevyjímaje, stojí za bližší pohled. Podle všeho je Diablo IV skutečným návratem ke kořenům a svým herním tempem (stejně jako temnou atmosférou) připomíná první dva díly spíše než rychlou (a trochu odlehčenější) trojku. Souboje jsou navíc doprovázeny skvělými efekty a jsou stejně návykové jako v předchozích částech série.

První recenze chválou nešetří

První recenzenti vyzdvihují kvalitu snad všech částí hry: grafika, zvuky, soubojový systém… to vše je skutečně skvělé. A i když příběh nebyl nikdy pro Diablo tím rozhodujícím prvkem, i ten je podle prvních hráčů velmi dobrý, dostatečně temný a v neposlední řadě skvěle vyprávěný prostřednictvím efektních animací. To bylo koneckonců stejné i u všech předchozích dílů.

Má Diablo IV nějaké chyby?

Ačkoliv se zatím recenzenti shodují na tom, že jde o opravdu špičkovou hru, některé drobné chybičky přece jen našli. Hra podle všeho trochu zaostává v designu vedlejších úkolů, které jsou poněkud monotónní a hráči chybí motivace k jejich plnění. Občas se objevují malé chyby v optimalizaci na některých počítačích.

Kritiku si vysloužil také fakt, že hra vyžaduje neustálé online připojení, bez kterého nelze hrát. Je to dáno tím, že hra má za všech okolností svoji online část a herní svět sdílíte s ostatními hráči. Máte tak možnost rozhodnout se, zda Diablo IV pojmete jako klasický singleplayer, anebo jej budete chápat jako téměř klasické MMORPG. Tato možnost volby je příjemná, ovšem nutnosti nonstop připojení vás nezbaví.

Ve všech uvedených případech se však jedná spíše o malé nepříjemnosti, které nemohou změnit nic na faktu, že Diablo IV je a bude jednou z nejlepších her roku 2023. Studio Blizzard si tak prostřednictvím této hry získává zpět trochu pošramocenou důvěru fanoušků a vrací se zpět na výsluní.

Zdroj obrázků: Blizzard

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.