Digitální zrcadlovky definitivně končí! Co se bude dít s fotografy?
V posledních několika letech jsou hitem mezi fotografy tzv. bezzrcadlovky. Malé a výkonné fotoaparáty s výměnným objektivem mohou zdárně konkurovat i léta zažitým profesionálním zrcadlovkám. Mnoho z nich je dokonce svou technologickou pokročilostí předčí.
Na trhu jich dnes existuje celá řada a vyznat se v nich může být pro někoho docela obtížné, zejména pro ty, kteří s fotografováním teprve začínají. Pojďme si bezzrcadlovky představit detailněji a ukázat, proč jsou v současnosti tak oblíbené.
Srovnání nejlepších bezzrcadlovek
Srovnání nejlepších zrcadlovek
Počátky digitálního světa
Počátky digitálního světa skrze hledáček fotoaparátu, jsou datovány až do 80. let minulého století. Tehdy celkem malé přístroje, disponovaly úctyhodným rozlišením 4 MPx. Veškerý obrazový záznam byl pořizován pomocí skenovacího zařízení nebo ukládán na paměťovou kartu, jako tomu bylo v případě prvního digitálního fotoaparátu Fuji DS-1P. Pod pojmem paměťová karta si rozhodně nelze představit to, co dnes. V minulosti totiž vypadaly paměťové karty, řekněme, podobně jako dnešní platební karta.
Posuneme-li se o pár let vpřed, můžeme plynule přejít do světa digitálních zrcadlovek. Prvním průkopníkem byla společnost Kodak, která ve spolupráci s Nikonem, vytvořila první zrcadlovku. Netrvalo dlouho a světlo světa spatřily i další modely jako například Nikon D1 nebo Pentax MZ-D.
První digitální bezzrcadlovky
My se ale v naší historii zaměříme především na digitální bezzrcadlovky, jejichž éra začala kolem roku 2004. Prvním tzv. „bezzrcadlovkovým“ fotoaparátem, byl Epson R-D1. Postupem času přišly na scénu i modely od výrobce Leica, Panasonic Lumix nebo Olympus. Malé a lehké přístroje s výměnným objektivem začaly být mezi fotografy stále oblíbenější.
V roce 2010 představila dvě bezzrcadlovky také společnost Sony. Ta se během pár let probojovala na přední příčky a dnes zdárně konkuruje i léta osvědčenému Nikonu a Canonu. Zmínit můžeme například model Sony Aplha A7 III, jehož všestrannost si udržela popularitou i několik let od představení.
Paralelně se Sony si také svůj krok udržuje již zmiňovaný Nikon. Ten se proslavil hlavně výrobou digitálních zrcadlovek. Přelomovým rokem byl rok 2011, kdy na svět přišel první fotoaparát s výměnným objektivem Nikon 1. To byl jeden z prvních kroků, kdy společnost Nikon vstoupila do světa digitálních bezzrcadlovek a dnes jich má na trhu celou řadu. Mezi nejvýznamnější zástupce patří například Nikon Z5, Z6 II, Z7 II nebo novinka Z8.
Snímky bez zbytečného zrcátka
Pokud si vedle sebe postavíme digitální zrcadlovku a bezzrcadlovku, rozdíl poznáme na první pohled. Bezzrcadlovky jsou totiž mnohem menší. A ptáte se proč? Odpověď je velmi jednoduchá, neobsahují totiž zrcátko. Zrcátko v těle fotoaparátu odráží světlo, které projde objektivem. Toto světlo je následně přesměrováno do hledáčku, kde fotograf přesně vidí zachycenou scénu. Jedná se o tzv. optický hledáček.
Základní bezzrcadlovky
Poloprofesionální bezzrcadlovky
Profesionální bezzrcadlovky
Výhody a nevýhody bezzrcadlovek
Pojďme si všechny výhody a nevýhody přehledně shrnout do následující tabulky:
Výhody | Nevýhody |
|
|
Jak je z tabulky patrné, dosavadní nedostatky bezzrcadlovek jsou pouze technologického rázu a je jen otázkou času, kdy je výrobci se zlevňováním moderních technologií odladí k dokonalosti. Na trhu jsou totiž už dávno dostupné baterie, které by prodloužily výdrž bezzrcadlovek několikanásobně, ale zvýšily by také pořizovací cenu.
Precizní ostrost je základ každé fotografie
Neostré a rozmazané snímky se mezi fotografy označují jako „odpad“. Ten se ideálně ihned smaže, aby nezabíral místo v počítači a fotoaparátu. Výhodou bezzrcadlovek je, že mají velmi přesné a rychlé ostření. Tím vzniká mnohem méně odpadu a fotograf se tak může soustředit i na dění kolem scény.
Bezzrcadlovky mají oproti zrcadlovkám až několik stovek zaostřovacích bodů. Díky tomu můžete zaostřit takřka kamkoliv. Mimo to, bezzrcadlovky umí dokonce velmi dobře zaostřit na oko lidí a zvířat a tento bod si udržet i během pohybu. To je jeden z mnoha důvodů, proč jsou digitální bezzrcadlovky tolik oblíbené mezi svatebními fotografy a fotografy divoké přírody.
Základní bezzrcadlovky
Poloprofesionální bezzrcadlovky
Profesionální bezzrcadlovky
Zrcátka se stávají minulostí
Nutno podotknout, že digitální zrcadlovky se na trhu objevují už od 90. let minulého století. Oproti bezzrcadlovkám jsou tedy mnohem starší. První bezzrcadlovka se zrodila až roku 2004 a i když v dnešní době vsází většina výrobců právě na malé přístroje s výměnným objektivem, rozhodně to zatím není důvod, proč by měly zrcadlovky zcela zaniknout. Když se ale podaří do bezzrcadlovek dostat kvalitnější baterie, nebude už důvod držet se úspornějších, ale těžších a masivních zrcadlových modelů.
Modely, kterým se zrcadlovky nelepí na snímač
S rychlým rozvojem systémových kompaktů se na trhu objevují také čím dále tím pokročilejší modely. Největší rozdíly můžeme vnímat v nejvyšších cenových hladinách, ve kterých jsou k dostání FullFrame ale také ještě podstatně lepší středoformátové modely. Průbojníkem této kategorie v relativně rozumné cenové hladině je hlavně značka Fujifilm. A protože větší snímač pojme více informací o světle a barvě, výsledkem jsou zkrátka kvalitnější fotky.
Fujifilm GFX 50S II
Fujifilm GFX 100 S
Hasselblad X1D-50c
Rubriky
Mohlo by vás zajímat
Nevýhody televizí Samsung dle uživatelů (Říjen 2024): Vybrali jsme oceňované modely
Pokud vybíráte novou televizi a hodláte koupit model od renomované značky, mimo jiné vám určitě...
Nejdražší chytré hodinky na trhu vyrábí Garmin (2024): Jsou jako vystřižené z Bondovek
Chytré hodinky si většina uživatelů vybírá především podle funkcí a vzhledu, důležitým parametrem při rozhodování...
Madewell (Madvell) hodinky? Recenze TOP 3 produktů a zkušenosti uživatelů
Chytré hodinky Madvell se v posledních letech staly velmi populární mezi příznivci cenově dostupné nositelné...
Sluchátka Creative Zen Hybrid SXFI: Funkce „sexifaj“ je prostorový zázrak, mikrofony nikoliv
Úvod Creative Zen Hybrid jsou první sluchátka s prostorovou technologií SXFI, která se mi do...
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.