Menu

Nejočekávanější divadelní premiéry v roce 2023: Praha, Brno, Ostrava

Nejočekávanější divadelní premiéry v roce 2023: Praha, Brno, Ostrava

Divadelní sezóna už klepe na dveře. Inspirujte se těmi nejlepšími očekávanými divadelními premiérami v roce 2023. Podívejte se do Prahy, Brna a Ostravy.

Divadelní premiéry v Praze 2023

Praha je matička několika divadel a výběr divadelních premiér, na které můžete zajít, je vždy vysoký.

Hoří, má panenko

Režie: Tomáš Svoboda
Obsazení: Martin Písařík, Vendula Příhodová, Pavel Nový, Zdeněk Maryška a další

Kdy: 9. listopadu 2023
Kde: Divadlo Na Fidlovačce

Hudební komedie podle známého filmu Hoří, má panenka. Jeho divadelní premiéra se ocitne na Reprezentačním plese hasičů, kde bude hudba, tanec, tombola, dokonce i volba královny krásy. A nemusíte se bát, bezpečnost zajištěna!

Cherry Man

Autor: Ivan Vyrypajev
Režie: Kasha Jandáčková
Překlad: Tereza Krčálová
Obsazení: Radúz Mácha, Pavlína Štorková, Šimon Krupa, Jindřiška Dudziaková, Vladimír Javorský, Robert, Mikluš a další

Kdy: 26. října 2023 v 19:00
Kde: Stavovské divadlo

Černá komedie zasazená do konce višňové epochy. Děj diváka přenese do USA do domu, kde dříve bydlel manželský pár Tom a Jerry, dům přenechali svým sloužícím a příbuzným. Během návštěvy obyvatelé domu začnou vyprávět své komplikované a absurdní detaily ze života, které jsou propojeny složitými i násilnými vztahy.

Lakomec

Autor: Jean-Baptiste Poquelin-Molière
Režie: Pavel Khek
Překlad: Vladimír Mikeš
Obsazení: Aleš Procházka, Aleš Petráš, Ondřej Kraus, Jana Kotrbatá, Šárka Krausová / Sabina Rojková, Tereza Bebarová a další

Kdy: 20. října 2023 v 19:00
Kde: Divadlo na Vinohradech

Komedie Lakomec v hlavní roli se vdovcem Harpagonem, který je bohatý, ale není šťastný, k tomu je navíc neuvěřitelně lakomý. Bojí se, aby o své peníze nepřišel, až jednoho dne jeho kasička zmizí. Kdo ji ukradl?

Bar

Režie: Petr Erbet, Boris Jedinák
Obsazení: Dita Kaplanová, Anežka Kubátová, Kateřina Císařová, Johana Matoušková, Miloslav König a další

Kdy: 14. září 2023 ve 20:00
Kde: Divadlo Na zábradlí

Bar už svým názvem odkrývá téma představení. Děj se odehrává v divadelním baru během představení a částečně vychází z příběhů, které se staly za dobu existence Divadla Na zábradlí během představení s nic netušícími diváky.

Anna Karenina

Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj
Režie: Martin Františák
Obsazení: Jakub Tvrdík, Jan Grundman, Matěj Anděl, hana brišťanská, Mark Kristián Hochman, Kamil Halbich, Jacob Erftemeijer a další

Kdy: 4. listopadu 2023 v 19:00
Kde: Švandovo divadlo

Proslulý román vypráví příběh vdané ženy, která se rozhodne opustit svůj život pro nově nalazenou vášeň při setkání s důstojníkem Vronským. Riskuje své postavení i opovržení přátel. Provedení představení poukazuje na společnost, která káže morálku, přitom postrádá základní duchovní hodnoty a přímou komunikaci.

Divadelní premiéry v Brně 2023

Zajímavé premiéry na vás čekají i v metropoli Moravy. Níže se můžete podívat, na co se těšit pro letošní sezónu v Brně.

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem

Autor: William Shakespeare
Režie: Stanislav Moša
Překlad: Jiří Josek
Obsazení: Michal Isteník / Martin Mihál, Petr Štěpán, Petr Halberstadt, Alena Antalová, Viktor Skála, Kristian Pekar, Eliška Skálová a další

Kdy: 9. září 2023 v 19:00
Kde: Městské divadlo Brno

Hamlet je světově známá tragédie, která neustále vybízí k hledání odpovědí, které tam autor vepsal a které není snadné zodpovědět. Hamlet je tragédie jedné rodiny, která se náhle přemění v detektivku, do kterého zasahuje politický kontext. Postavu Hamleta výjimečně ztvární dva herci, což naznačuje i podtitul Hádala se duše s tělem.

Tři sestry

Autor: Anton Pavlovič Čechov
Režie: Štěpán Pácl
Překlad: Jaroslav Vostrý
Obsazení: zatím není veřejné

Kdy: 27. října 2023 v 19:00
Kde: Mahenovo divadlo

Třem sestrám Irině, Máše a Olze zemřel otec, který je zabezpečoval a sestry si teď musí zvykat na jiný život. Místo významných návštěv k nim chodí podivíni a outsideři, kromě toho si sestry musí najít svou obživu. Hořká činohra přináší příběhy běžných lidí, kteří touží po lásce, domově i naplněném životě.

Velký Gatsby

Autor: Francis Scott Fitzgerald
Režie: Petr Gazdík
Překlad: Přetr Gazdík
Obsazení: Lukáš Janota, Jan Brožek Kristýna Daňhelová, Diana Velčická, Dušan Vitázek, Ondřej Studénka, Zuzana Holbeinová a další

Kdy: 4. listopadu 2023
Kde: Městské divadlo Brno

Slavný román ze zlatých 20. let 20. století přenáší děj k obyvatelům Long Islandu, kteří žijí bohémským způsobem života. Objevuje se záhadný pan Gatsby s velkým majetkem, o kterém nikdo neví téměř nic. Román se nyní dočkal i české premiéry.

Divadelní premiéry v Ostravě 2023

Další divadelní premiéry, které stojí za to vidět, jsou k vidění v Ostravě – městě tisíce tváří. I když je oblast historicky spojená s těžbou a těžkým průmyslem, byla by chybou ji považovat za kulturou nepolíbenou.

Bez roucha

Autor: Michael Frayn
Režie: Vojtěch Štěpánek
Překlad: Jaroslav Kořán
Obsazení: Petra Kocmanová, Vojtěch Johaník, Robert Finta, Sára Erlebachová, Magdaléna Kubatková, Petr Houska, Kateřina Breiská a další

Kdy: 11. listopadu 2023 v 18:30
Kde: Divadlo Jiřího Myrona

Činohra Bez roucha aneb Sardinky na scénu je situační komedie, kde se na jevišti dostanete do zákulisí divadelní zkoušky, kde probíhá večerní generálka před premiérou, ale nic nejde podle plánu. Herci neumí své texty a neví, kdy dorazit na scénu, k tomu ještě nejdou otevírat dveře, ve kterých se míjí. Kromě nefungujících dveří se můžete těšit také na talíř se sardinkami a jako přídavek na porci humoru.

Labutí jezero

Autor: Petr Iljič Čajkovskij
Choreografie: Youri Vámos
Choreografické nastudování: Joyce Cuoco, Youri Vámoc, Alexey Afanasiev

Kdy: 16. listopadu 2023 v 18:30
Kde: Městské divadlo (Divadlo Antonína Dvořáka)

Jedná se o velmi známý balet od ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Příběh je inspirován německými národními pohádkami o princezně Odettě, černokněžníkovi a Rudovousovi a nešťastném princi. V ostravském divadle se choreografie ujal Youri Vámos, který se soustředil na osobnost prince, ve kterém objevuje tragické vzorce s oidipovským komplexem. Ukazuje prince ve třech životních fází – jako dítě, mladíka a mladého muže, díky tomuto provedení divák objevuje skutečné hluboké drama.

Zdroje: narodni-divadlo.cz, ndm.czndbrno.czmdb.cz, narodni-divadlo.cz, divadlonavinohradech.comnazabradli.czsvandovodivadlo.cz

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.