Dnes je Světový den antikoncepce: Nejlepší jsou kondomy, nejrizikovější hormonální tabletky | Arecenze
Menu

Dnes je Světový den antikoncepce: Nejlepší jsou kondomy, nejrizikovější hormonální tabletky

Dnes je Světový den antikoncepce: Nejlepší jsou kondomy, nejrizikovější hormonální tabletky
Uvedené účinnosti jsou v souladu s informacemi Světové zdravotnické organizace

Svoboda, volba a pestrost. Tak by se dalo shrnout nejen dnešní smýšlení o životě, ale i o sexu. Víte, jak se nejlépe chránit?

Vize, kdy „každé dítě je chtěné“, už není jen vzdálenou hudbou budoucnosti. Během staletí jsme v rámci plánovaného početí ušli dlouhou cestu plnou pokusů a omylů, abychom si dnes mohli dopřát kvalitní sex bez rizika. Ženy tak mají díky pestré nabídce produktů, jimiž se chrání před nechtěným těhotenstvím, také možnost lépe kontrolovat své tělo i život.

Tvůj život, tvoje zodpovědnost

Moderní doba se výrazně posunula kupředu. Ženy chtějí plně využít svých vydobytých práv a možnosti studovat, cestovat či budovat vlastní kariéru. Z tohoto důvodu také vyvstává otázka, jak se mohu nejlépe chránit, protože založení rodiny před dvacátým rokem života už dávno není prioritou.

V rámci osvěty a podpory se proto ustanovil Světový den antikoncepce, který spadá na 26. září. Jeho cílem je zvýšit povědomí o antikoncepci a poskytnout ženám a dívkám možnost rozhodnout se bez nátlaku o svém sexuálním životě a reprodukci.

Odsouvání těhotenství do pozdějšího věku

Není tajemstvím, že se věková hranice prvorodiček neustále posouvá směrem nahoru. Matky s prvním dítětem ve věku 30 + už dávno nejsou výjimkou. Důvody jsou různé a není pravda, že si ženy chtějí pouze užívat. Kromě studia je odklad spjat také s finančním zabezpečením a nezřídka i strachem z neznáma.

Hledání vhodného partnera není o nic menším problémem. Spolu s příchodem potomka žena ztrácí svou finanční nezávislost. Z podstatné části se zabezpečení rodiny přesouvá na partnera, což vytváří velký tlak i na muže. Z hlediska plánování je tak antikoncepce stále tématem číslo jedna.

Jaká jsou rizika absence ochrany

Největší riziko nechráněného pohlavního styku je tedy nechtěné těhotenství. Mimo to ale hrozí i nákaza pohlavně přenosnými chorobami. Příjemný prožitek z náhodného milostného dobrodružství se tak velmi rychle může stát noční můrou. Kvasinkové infekce s nevábnými výtoky jsou tím menším rizikem, za zmínku určitě stojí také infekce HIV, infekce HPV, kapavka, syfilis, hepatitida, a dokonce svrab.

Zde je na místě upozornit, že právě kondom je účinná ochrana nejen před početím, ale i před nakažením se některými pohlavně přenosnými nemocemi. Jistě proto není od věci zkombinovat ho s jinou formou ochrany, čímž výrazně snížíme veškerá výše zmíněná rizika. Navíc je relativně levný, neobsahuje hormony, není na lékařský předpis a je běžně dostupný.

Kondomy – snadno dosažitelné bezpečí

Kondomy (prezervativy) jsou jedinou antikoncepční metodou určenou přímo pro muže a jsou také nejstarší dochovanou formou antikoncepce. V podobě, jakou mají dnes, ale nebyly vždycky. Lidé se je původně snažili vyrobit například z různých tkaných látek. Kromě toho, že v takovémto provedení byla spolehlivost nulová, nebyl příjemný ani samotný sex; tak látku nahradila zvířecí střeva či jiné blány. V roce 1850 se začaly vyrábět kondomy z pryže a zhruba o šedesát let později ty z latexu.

V současné době je na trhu pestrý výběr kondomů, a to nejen co do velikosti, ale také barev, chuti, povrchu (vroubkované), extra lubrikované, extra znecitlivující nebo veganské. Z uživatelského srovnání vyplývá, že mezi nejoblíbenější značky patří Durex, Pepino a Manix/Skyn. Použití kondomů prakticky nemá vedlejší účinky, zpozornět by měly pouze osoby alergické na latex. Spolehlivost kondomů, zvláště použijeme-li je v kombinaci se spermicidy, je poměrně vysoká, vždy však musíme dbát na správnou manipulaci s ním a naučit se jej nasadit.

Kondomy bez latexu

Kondomy bez latexu se nejčastěji vyrábějí z polyuretanu či polyisoprenu. Jejich funkčnost a efektivita jsou stejné jako u latexových. Výhodou může být až třikrát tenčí materiál, což s sebou přináší mnohem větší citlivost. Oba materiály, polyuretan i polyisopren, se snášejí se všemi druhy lubrikantů.

Jaké jsou další možnosti antikoncepce

Na úvod je třeba říct, že žádná antikoncepce není spolehlivá na 100 %. Nicméně některé metody jsou účinnější než jiné. A na výběr máme celou řadu možností. Obecně platí, že mezi nejméně spolehlivé patří přerušovaná soulož a výpočet plodných a neplodných dnů. Dále pak účinnost stoupá.

Pesar

Patří do kategorie nehormonální, bariérové antikoncepce, kterou si žena před pohlavním stykem sama zavádí do vaginy. Pro větší účinnost se doporučuje použít spermicidní látky. Pesary jsou vyrobeny z latexu, pryže nebo silikonu. Jsou měkké, ohebné a mají podobu kalíšku. Jejich účinnost se udává v rozmezí 79–95 %.

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělíska mají tvar písmene T, do dělohy je zavádí lékař a funkční jsou 5–10 let. Nechtěnému početí v případě nehormonální varianty zabraňuje měděný drátek, který uvolňuje ionty mědi. Ty paralyzují spermie a také brání uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní dutině.

Hormonální varianta vypadá obdobně a zavádí se stejně. Tato tělíska však obsahují hormony (progestin), které se uvolňují do těla, ovlivňují tloušťku děložní sliznice a zároveň zhušťují hlen děložního čípku. Celková účinnost se pohybuje mezi 99,2–99,5.

Hormonální antikoncepce

Velké oblibě se dnes těší různé druhy hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti, vaginální kroužky). V tomto případě se často užívá kombinace hormonů estrogenu a gestagenu. Hormonální antikoncepce se řadí mezi nejspolehlivější formu ochrany před početím (až 99 %), avšak může s sebou nést i značná rizika. Spolehlivost se podle užívání a vhodnosti přípravu pohybuje mezi 93–99,7 %.

Užívání se konzultuje s lékařem a nedoporučuje se například ženám se srdečně-cévními rizikovými faktory, kuřačkám, ženám s migrénami, s poruchou štítné žlázy či ženám s poruchou jater. Nejčastějšími komplikacemi je nepravidelný menstruační cyklus, bolesti hlavy či zvýšení hmotnosti, byť se může jednat jen o větší zadržování vody. Méně časté komplikace může představovat zvracení či kožní problémy. Mezi nejzávažnější a často skloňovaná rizika patří cévní mozkové příhody a tromboembolie.

Na druhou stranu se uvádí, že hormonální antikoncepce působí jako prevence před karcinomy vaječníků a děložní sliznice, také proti určitému typu cyst či nezhoubným nádorům prsu. Kromě toho mohou hormony pozitivně ovlivnit problematické druhy pleti.

Je tedy jen na vás, jakou formu ochrany zvolíte a jaké riziko budete ochotni podstoupit. Pokud však nechcete zbytečně riskovat a varianty bez chemie jsou vám příjemnější, pak jsou kondomy v kombinaci se spermicidními látkami vhodnou, snadno dostupnou, levnou a objektivně relativně bezpečnou volbou. Ochrání totiž nejen před otěhotněním, ale také před pohlavními nemocemi.

Jakou formu antikoncepce byste doporučili vy?

 

 

Zdroj: Světová zdravotnická organizace

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.