Menu

Jak ušetřit na autě v roce 2024? Dobré pneumatiky uspoří 3 500 Kč ročně

Jak ušetřit na autě v roce 2024? Dobré pneumatiky uspoří 3 500 Kč ročně

Pneumatiky auta ovlivňují nejen jeho jízdní vlastnosti, ale také spotřebu paliva. Buďte chytrým řidičem a optimalizujte své náklady na provoz. Přečtěte si, jak ušetřit až 3 500 Kč ročně nákupem kvalitních pneumatik a seznamte se také s dalšími technikami, pomocí kterých lze snížit spotřebu paliva při jízdě.  

Pneumatiky a spotřeba paliva

Spotřebu paliva ovlivňuje hned několik faktorů, mezi ty nejvýznamnější patří styl jízdy, technický stav vozidla a huštění pneumatik na správný tlak. Do velké míry se však na spotřebě podílí také konkrétní typ pneumatiky, a to až z 20 %. Výrobci přitom uvádějí, že rozdíl mezi pneumatiky jednotlivých energetických tříd může činit až 7,5 % celkové spotřeby.

Ušetřete až 3 500 Kč ročně nákupem kvalitních pneumatik

Pro spotřebu paliva automobilu je v rámci pneumatik stěžejní především valivý odpor a konkrétní úroveň palivové efektivity v rozmezí A až G, kterou najdete vyznačenou na energetickém štítku pneu.

Nejnižší spotřebu paliva zaručují pneumatiky třídy A. S každou další třídou se pak spotřeba paliva zvyšuje o 0,10 až 0,15 l/100 km u osobních vozidel s průměrnou spotřebou 6,6 l na 100 km. Průměrné auto v domácnosti přitom najede ročně zhruba 20 000 km a nafta stojí přibližně 38 Kč/litr, rozdíl v nákladech na palivo tak může mezi pneumatikami třídy A a pneumatikami třídy G činit až 3 500 Kč.

Jak vypadá energetický štítek pneumatiky a co z něj vyčtete

Nejenom spotřebiče, ale také pneumatiky mají své standardizované energetické štítky. Ty jsou na pneumatikách povinně zavedeny ve všech zemích Evropské unie od roku 2012. Z energetického štítku se přitom dozvíte o 3 důležitých vlastnostech pneumatik, kterými jsou:

  • Spotřeba paliva v rozmezí tříd A až G, které určují navýšení spotřeby paliva v závislosti na valivém odporu pneumatiky.
  • Přilnavost na mokré vozovce, podle které se pneumatiky dle výkonu dělí do 7 tříd označených písmeny A až G. Rozdíl v brzdné dráze mezi třídou A a třídou F může činit až 18 metrů.
  • Vnější hluk vydávaný pneumatikou při jízdě udávaný graficky (1-3 čárky) a konkrétní hodnotou v dB. Čím více černých čárek je na štítku zvýrazněno, tím je pneumatika hlučnější.

5 dalších způsobů, jak ušetřit na autě v roce 2024

Způsobů, jak ušetřit spotřebu paliva v autě a spolu s tím také peníze na provoz vozidla, je samozřejmě více. Níže proto uvádíme několik nejpraktičtějších tipů, s jejichž pomocí můžete nejen letos ušetřit.

  1. Srovnávejte ceny paliva: Věděli jste, že existují mobilní aplikace, které vám mohou pomoci najít nejvýhodnější ceny paliva v okolí? Díky nim se můžete snadnou vyhnout čerpacím stanicím s vysokými cenami pohonných hmot.
  2. Správný tlak v pneumatikách: Udržujte správný tlak v pneumatikách. To nejenže zlepšuje bezpečnost, ale také pomáhá snížit spotřebu paliva.
  3. Jezděte ekonomicky: Naučte se jezdit ekonomicky a vyhněte se způsobu jízdy brzda – plyn. Přílišné zrychlování a náhlé brzdění totiž může spotřebu paliva výrazně ovlivnit.
  4. Udržujte správné otáčky: Dodržujte správné řazení rychlostního stupně pro aktuální rychlost a udržujte nízké otáčky. Vysoké otáčky znamenají více otáček motoru, což má pochopitelně negativní vliv na vyšší spotřebu paliva.
  5. Vypněte další spotřebiče: Při pomalé jízdě vypněte klimatizace a raději si otevřete okna. V chladných měsících se snažte teple obléct a ztlumte topení. Při klesání nebo stoupání do kopce či v zatáčkách vypněte tempomat.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.