Dovolená by se vám mohla prodražit! Dovolenkové destinace a jejich legislativa pro piloty dronů | Arecenze
Menu

Dovolená by se vám mohla prodražit! Dovolenkové destinace a jejich legislativa pro piloty dronů

Dovolená by se vám mohla prodražit! Dovolenkové destinace a jejich legislativa pro piloty dronů

Létání s dronem se poslední dobou stává stále populárnějším koníčkem. Mnoho pilotů si proto bere své drony také na dovolenou do zahraničí, aby si místní krásy natočili z výšky. Provozování dronu za hranicemi však vyžaduje dodržování určitých pravidel. Kromě povinné registrace je nutné znát i místní legislativu…

Bez povolení to nejde

Od 31. prosince 2020 platí povinnost registrace pilotů a provozovatelů dronů (tj. všech bezpilotních letadel), a to v rámci celé Evropské unie. Nerozhoduje přitom účel ani typ dronu. Bez registrace se objedou pouze drony vážící méně než 250 g, které přitom nemají kameru, nebo pokud jsou označeny jako hračka.

Registrace se provádí na Úřadu pro civilní letectví, je online a zdarma. Podmínkou je, že pilot musí být starší 16 let. Konkrétní pravidla létání se upravují na základě hmotnosti dronu (kategorie C0 – C4) a míry rizika (kategorie licencí Open, Specific a Certified a letové podkategorie A1 – A3). Provozovatel při registraci projde testem, získá svůj pilotní průkaz a pro svůj dron identifikační štítek s unikátním kódem.

Jedna registrace v rámci celé EU

Výhodou je, že registrace v kterémkoliv státu EU platí v rámci celé EU. Registrace sama o sobě však nemusí stačit, protože směrnice umožňuje členským státům si některá pravidla upravovat podle vlastní legislativy. Před odjezdem do zahraničí je proto dobré si vždy prostudovat aktuální pravidla konkrétního státu, a to především nad rámec kategorie OPEN.

Důležité je se také seznámit s lokální leteckou mapou. Na území EU platí, že s dronem kategorie C1 a vyšší může létat pouze osoba starší 16 let, a to pod dozorem a na odpovědnost licencovaného pilota. Pro drony kategorie C0 neplatí žádná omezení.

Omezení ve vybraných lokalitách

Zde je výběr několika oblíbených dovolenkových destinací, která si určují další pravidla.

Chorvatsko

Létání nad rámec kategorie OPEN je podmíněné vyplněním formuláře a jeho zaslání přes portál AMC minimálně týden před odjezdem.

Itálie

Pokud chcete létat nad rámec kategorie OPEN, musíte kontaktovat příslušné orgány na adrese operazionivolo.personale@enac.gov.it nebo navigabilita@enac.gov.it.

Rakousko

Pro létání nad rámec kategorie OPEN platí povinnost odeslat příslušný formulář na adresu dronespace@austrocontrol.at (pokud není ve formuláři uveden jiný kontakt).

Polsko

Pozor, Polsko vyžaduje oproti ostatním státům nahlášení každého letu v bezplatné mobilní aplikaci DroneRadar. Nad rámec kategorie OPEN se musíte navíc obrátit na místní úřady (lbsp@ulc.gov.pl).

Tipy na oblíbené drony

Vybrali jsme pro vás tři populární a velmi dobře hodnocené DJI drony z různých cenových kategorií.

Zlatá střední cesta: DJI Mini 3 Pro CP.MA.00000492.01

Kompaktní dron DJI Mini 3 Pro umožňuje pořizování fotografií a videa ve vysokém rozlišení až 4K. Vyniká vysokou výdrží baterie (až 34 minut), dosahem až 12 km a možností sdílet  záběry zabudovanou technologií Bluetooth. Skládací odlehčená konstrukce umožňuje snadný přenos dronu.

Parametr Hodnota
Hmotnost 249 g
Typ přenosu signálu a frekvence Wifi 2,4 GHz
Max. dosah signálu ovladače 12 km
Max. doba letu 34 minut
Ovládání dálkový ovladač
Max. rozlišení kamery 4K
Další funkce
 • Bluetooth
 • GPS
 • natáčení ve zpomaleném režimu
 • návrat domů

 

Od 25 700 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Pro nenáročné: Ryze Tello Boost Combo – TEL0200C

DJI dron Ryze Tello Boost Combo je díky své cenové dostupnosti a snadné ovladatelnosti ideální volbou pro začátečníky. Tello umožňuje snadný vzlet vyhozením do vzduchu, umí také sám bezpečně přistát nebo vzlétat a přistávat do dlaně. Kromě toho disponuje 8 různými akrobatickými kousky, které nadchnou nejen děti.

Parametr Hodnota
Hmotnost 80 g
Typ přenosu signálu a frekvence Wifi 2,4 GHz
Max. dosah signálu ovladače 100 m
Max. doba letu 13 minut
Ovládání dálkový ovladač
Max. rozlišení kamery HD 720p
Další funkce
 • elektronická stabilizace obrazu
 • automatický vzlet a přistání
 • bezpečné přistání

 

Od 4 400 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Pro fajnšmekry: DJI Mavic 3 Fly More Combo CP.MA.00000452.01

Model DJI Mavic 3 Fly More Combo je profesionální zařízení, jehož předností je vylepšený výkon a kontinuální detekce překážek ve všech směrech. Nabízí FHD živý přenos videa s vysokou snímkovací frekvencí 1080p/60fps. Ve vzduchu vydrží až 46 minut s dosahovou vzdáleností do 15 km. Kamera Hasselblad pro leteckou fotografii disponuje vysokým rozlišením 5,1K, vykreslením až miliardy barev a čistým zobrazením i ve zhoršených světelných podmínkách

Parametr Hodnota
Hmotnost 895 g
Typ přenosu signálu a frekvence Wifi 5,8 GHz
Max. dosah signálu ovladače 15 km
Max. doba letu 46 min
Ovládání dálkový ovladač, aplikace
Max. rozlišení kamery 5.1K
Další funkce
 • online přenos videa
 • interní paměť 8 GB
 • GPS
 • ovládání aplikací
 • návrat domů
 • 2 kamery
 • režim zmapování a plánování trasy

 

Od 70 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.