Dušičky vs. Halloween: kde vznikly, jak se slaví a jaké dekorace můžete vybrat? | Arecenze
Menu

Dušičky vs. Halloween: kde vznikly, jak se slaví a jaké dekorace můžete vybrat?

Dušičky vs. Halloween: kde vznikly, jak se slaví a jaké dekorace můžete vybrat?

Halloween, jenž vznikl ze slovního spojení All Hallows‘ Eve, se slaví převážně v USA, Kanadě, Velké Británii a Austrálii. A ačkoliv si mnozí myslí, že jde o americký svátek, není tomu tak. Jde o keltský svátek, který vznikl pravděpodobně roku 1745. Už tehdy si lidé 31. října připomínali své zesnulé předky. Od 16. století se pak stalo zvykem chodit v kostýmech a výměnou za básničku či písničku si žádat o potraviny. Název se postupně komolil, až vznikl Halloween.

Mimo kostýmy lidé také dlabali dýně (v USA mají název Jack o‘ Lanterns), do kterých pak vkládali svíčky, čímž odháněli zlé duchy. Svátek Halloween do USA pak přinesli Irové a Skoti, kteří tam v 19. století masově imigrovali.

 

Ačkoliv Halloween slaví miliony lidí po celém světě, oficiálně se nejedná o svátek. I tak Američané utrácejí několik tisíc dolarů za výzdoby a dekorace, zejména aby přilákali koledníky, kteří chodí po sousedních domech a říkají „trick or treat“, tedy v překladu něco jako „dejte mi koledu, nebo vám něco provedu“. Buď dostanou sladkosti, nebo vám provedou nějakou lumpárnu.

Další tradicí, zejména v USA, je halloweenský průvod, který se pořádá ve větších městech a děti v něm soutěží o nejstrašidelnější masku. Samozřejmě nesmí chybět ani vyprávění různých děsivých historek či sledování hororových filmů.

Naopak Dušičky, které taktéž mají připomínat zesnulé, se slaví 2. listopadu, ale průvody dětí v maskách a vyzdobené domy u nás rozhodně nečekejte. I Dušičky mají však nějaké tradice a zvyky. Nejznámějším křesťanským zvykem je zdobení hrobů například věncem a zapálení svíčky, což představuje víru ve věčný život a přesvědčení, že život hrobem nekončí. Dříve se také pekly „kosti svatých“, šlo o bochánky ve tvaru kostí. Ve 20. století pak koledníci chodili a prosili o toto pečivo.

Ať už preferujete zahraniční svátek Halloween nebo tradiční Dušičky, oba dva svátky mají své kouzlo.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.