Menu

Virus útočí na počítače v ČR! Na tyto e-maily si dávejte pozor a vůbec je neotevírejte

Virus útočí na počítače v ČR! Na tyto e-maily si dávejte pozor a vůbec je neotevírejte
Zdroj fotografie: Lukáš Altman přes DALL-E

Uživatelé počítačů s operačním systémem Windows by se měli mít na pozoru, neb je v České republice stále bere útokem virus známý jako Agent Tesla. Zaměřuje se na krádež hesel a obecně přihlašovacích údajů z internetových prohlížečů, které nebývají tak dobře zabezpečené. Útočníci ho šíří sofistikovaněji než dříve, například jménem známé společnosti přes e-mailovou přílohu.

Tyto e-mailové přílohy nikdy neotevírejte

Společnost ESET vysvětluje, že útočníci k šíření škodlivého kódu rozesílají e-maily s různými přílohami. Jedná se například o „dopis.docx.exe“ nebo „Zpusob_platby,jpg.exe“ jménem nějaké společnosti, oblíbený je přepravce DHL. Útočníci osloví uživatele třeba pod záminkou doručení, ale jakmile si přílohu stáhne, vpustí si tím do počítače zmíněný spyware Agent Tesla.

Vedle toho se mohou uživatelé OS Windows v České republice setkat s e-mailovými přílohami „Inquiry_pdf.exe“ nebo „100037779694.vbe“, obě přitom šíří spyware Tesla.

Nejedná se přitom o virus šířený pouze v ČR, stejně tak „úřaduje“ ve zbytku světa, což je také důvod, proč byli analytici z Esetu překvapení – šířené dokumenty v České republice byly totiž přeloženy do češtiny, ačkoliv běžně bývají výhradně anglicky. Svědčí to tedy o dalším pokroku internetových útočníků, kteří se nikdy nezastaví. Jestli vám takový e-mail dorazí, hned ho smažte.

Spolu s Agentem Teslou se potom šíří stejný způsobem (a často v jednom balíčku) také Agent.QMG, který je mnohem zákeřnější – jeho úkolem je totiž stahovat do počítače další škodlivý software, což může vést například k infikaci AdWarem, ale také trojským koněm.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.