Menu

Funkce moderních chladniček a jejich význam

Vše jde kupředu. Vše se modernizuje. Pračky, varné konvice, počítače, mobilní telefony, lednic nevyjímaje. A o těch dnes bude řeč. Před pár lety by si ještě mnoho lidí dovolit moderní lednici nemohlo, dnes jsou součástí mnoha domácností. Jaké funkce tyto nové modely mají oproti těm „obyčejným“ chladničkám?

Antibakteriální ochrana

Všude jsou nějaké mikroby, i když o nich nevíme. A ano, i v lednici jsou. Tyto mikroby zde mohou způsobovat nepříjemný zápach, mohou zapříčinit kažení potravin, rozšiřuje se kvůli nim i plíseň. Lze jim však zabránit systémem, kterému se říká antibakteriální ochrana. Jde o to, že vnitřní plocha lednice je pokryta směsí obsahující stříbro. Tato vrstva je neviditelná a nijak neomezuje používání lednice tak, jak jste zvyklí. Není ani potřeba používat drahé čističe – vrstvu obvyklým čištěním nezničíte. Jediné a to podstatné, čeho touto vrstvou docílíte, je méně bakterií a více zdraví.

Nulová zóna

Některé lednice disponují speciální přihrádkou, ve které vám vše, co do ní uložíte, vydrží déle čerstvé. Toto místo je označováno jako „nulová zóna“, kde je ideální teplota pro maso, ryby, sýry a uzeniny. Pokud tyto potraviny uložíte do této přihrádky, zamezíte také šíření vůně – některé sýry a ryby ji mají velmi charakteristickou a někomu může vadit, že se rozplyne po celé lednici.

Chladničky z našeho porovnávacího testu

Žádná námraza

Další funkce s názvem FrostFree nebo také No Frost šetří vaše peníze. Když je lednice namrzlá, stoupá tak spotřeba energie a ani kvalita chlazení není tak dobrá, proto potraviny nemusí vydržet dlouho čerstvé. Mnoho chladniček už tedy disponuje touto funkcí, která zamezí namražování a navíc pomůže rychleji odmrazit mrazák.

Další funkce, které se mohou hodit

Nových funkcí neustále přibývá. Mezi ty, které lze ještě u moderních ledniček vidět, patří Coolmatic nebo také Frostmatic, která zaručuje rychlé ochlazení potravin a udržení tak jejich čerstvosti. Toto super rychlé chlazení navíc zaručí, že potraviny, které dáte do lednice (například čerstvě nakoupené), nebudou příliš dlouho vyzařovat teplo do okolí na ostatní, již chlazené potraviny.

Někteří možná uvítají i funkci, která hlásí, je-li něco špatně. Jde o LED kontrolku, která upozorní majitele lednice na nedovřenou lednici nebo samovolné oteplení vzduchu uvnitř lednice, které je potřeba ručně snížit.

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 7.5.2019