Menu

Gaming na Macu: Proč se přísliby Applu nepotvrdily

Gaming na Macu: Proč se přísliby Applu nepotvrdily

Od začátku existence her jako součásti digitálního světa se Apple nikdy nestal první volbou hráčů. Počítače Mac se při zmiňování herního světa často dostávají do stínu dominantních platforem, jako jsou Windows PC, herní konzole PlayStation a Xbox, a přenosné zařízení jako Nintendo Switch a Steam Deck, které poskytují kvalitní herní zážitek i na cestách. Bohužel, i když Mac disponuje dostatečným výkonem a teoreticky by si hravě poradil s populárními hrami, přísliby Applu se v oblasti herního průmyslu nepotvrdily.

Jablečné počítače cílí na práci a tvorbu

Již delší dobu jsou Macy považovány za ideální zařízení pro tvůrčí práci a jejich software je optimalizován právě pro profesionální využití. Avšak v oblasti herního výkonu se Macy potýkaly s omezeními. Základní modely neobsahovaly dedikovanou grafickou kartu a jejich grafický výkon nebyl dostatečný pro náročné hry. To vytvořilo předsudek, že Mac není vhodný pro hraní her. Navíc většina uživatelů Maců svá zařízení primárně využívala pro profesionální práci, nikoliv pro hraní her.

S přechodem na vlastní čipy Apple Silicon se výkon Maců značně zlepšil, zejména v oblasti grafického výkonu. Tato změna vyvolala naději, že se na macOS konečně objeví i populární AAA hry. Nicméně příchod těchto her na Macy se zatím neuskutečnil. Jedním z důvodů je omezený přístup vývojářů k technologiím a hardwaru Applu. Herní studia jsou vázána na nativní grafické API Metal, což omezuje jejich možnosti při optimalizaci her pro macOS.

Dalším důvodem je velikost uživatelské základny Maců ve srovnání s Windows PC. Podle statistik z ledna 2023 tvoří uživatelé Windows 74,14% trhu, zatímco uživatelé macOS představují pouze 15,33%. To znamená, že vývojáři nemají dostatečnou motivaci a ekonomickou výhodu věnovat čas a zdroje na vývoj her pro macOS.

Přestože vývoj her pro Macy nebyl příliš rozšířený, existují naděje na zlepšení situace. Apple může navázat spolupráci s předními herními studii a podpořit tak příchod AAA her na macOS. S představením nové verze grafického API Metal 3 ve frameworku macOS 13 Ventura se Apple ukázal ochotný spolupracovat s herními vydavateli. Hra Resident Evil Village od CAPCOMu je plně optimalizována pro Metal 3 a využívá technologii upscalingu MetalFX. Je tedy možné, že další vývojáři následují tento příklad, ale zůstává otázkou, zda se situace v oblasti her na Macu opravdu změní nebo zůstane stejná.

Co když chcete přesto na Macu hrát? 5 tipů, které vám pomohou

  1. Použijte herní platformy: Existuje několik herních platforem, které nabízejí hry pro Mac, jako je Steam, GOG, Origin nebo Battle.net. Procházejte nabídky her na těchto platformách a najděte si hry, které jsou kompatibilní s vaším Macem.
  2. Zaměřte se na hry pro Mac: Existuje také celá řada her, které jsou speciálně vyvinuty pro Mac. Procházejte nabídky v Mac App Store a vyhledejte hry, které jsou optimalizovány pro váš operační systém. Pokud vám jde jen o League of Legends či podobné tituly, bát se nemusíte. Ty fungují na Macu na výbornou.
  3. Optimalizujte výkon: Pokud plánujete hrát na Macu náročnější hry, je důležité optimalizovat výkon vašeho zařízení. Zde je několik tipů:
    • Upravte nastavení grafiky: Nastavte grafické detaily ve hrách na nižší úroveň, abyste maximalizovali výkon.
    • Uzavřete nepotřebné aplikace: Před spuštěním hry zavřete všechny nepotřebné aplikace a procesy, aby se uvolnila paměť a výpočetní síla.
  4. Připojte externí harddisk: Pokud máte na svém Macu omezené místo na disku, můžete si pořídit externí harddisk a na něj instalovat a ukládat hry. To vám pomůže uvolnit místo na interním disku a zlepšit výkon. Doporučujeme volit rychlé externí SSD disky s USB-C.
  5. Použijte herní ovladač: Pokud plánujete hrát hry, které vyžadují ovladač, můžete si pořídit herní ovladač, který je kompatibilní s Macem. Některé herní ovladače podporují přímé připojení k Macu, což vám umožní pohodlně hrát vaše oblíbené hry.

Nezapomínejte ovšem, že Mac rozhodně není určen primárně k hraní her. Srovnávat jej se zařízeními, která jsou k tomu přímo určena by tak bylo zcela nemístné. Občasným hráčům, kteří nemají přehnané požadavky, může být Mac občas vhodnou alternativou, nicméně kovaní gameři radostí skákat nebudou. Myslete také na skutečnost, že většina her je psána pro architekturu Intelu a AMD. Jablíčkáři tak často ostrouhají a hru si nezahrají vůbec, případně s řadou technických problémů za využití emulátoru.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.