Grafické karty Intel Arc přináší svěží vítr, konkurenční cenu ale pomalé ladění ovladačů | Arecenze
Menu

Grafické karty Intel Arc přináší svěží vítr, konkurenční cenu ale pomalé ladění ovladačů

Grafické karty Intel Arc přináší svěží vítr, konkurenční cenu ale pomalé ladění ovladačů
Pat Gelsinger, CEO Intelu, hovoří o Intel Arc A770 v úterý 27. září 2022 během události v San Jose. (Zdroj: Intel Corporation)

Intel se pokouší zaujmout pozici na trhu herních grafických karet s řadou Intel Arc. I když zpočátku bylo obtížné konkurovat hlavním hráčům, zejména Nvidia a AMD, Intel se rozhodl snížit ceny svých grafických karet a získat tak pozornost zákazníků. Jednou z nejzajímavějších nabídek je 16GB verze modelu Arc A770, kterou lze pořídit již za 9000 Kč. Bohužel však tato nabídka nebude trvat dlouho, protože Intel se rozhodl přestat vyrábět tuto konkrétní grafickou kartu. Stále se dá však sehnat. Zda stojí koupě za to odhalíme v tomto článku.

Celá situace je zatím nestabilní

Důležitým faktorem v tomto rozhodnutí bylo oznámení na webu společnosti, které informovalo o ukončení výroby a možnosti objednání grafiky Arc A770 Limited Edition s 16GB pamětí. To bylo ohlášeno bez předchozího varování a okamžitě nabyla platnosti. Obvykle Intel poskytuje dostatečnou lhůtu pro zadání posledních objednávek, ale v tomto případě to neplatí. Dokument byl vydán 20. června a do tohoto data bylo také možné kartu objednat. Dodání posledních karet je tedy stanoveno na tento den.

Tímto krokem společnost zcela zastavila proudění této konkrétní grafické karty na trh. Je však třeba zdůraznit, že tato informace se týká pouze verze Arc A770 16GB Limited Edition, která byla referenční kartou s vlastním chladičem přímo od Intelu. Pokud si tedy někdo přál tuto kartu kvůli její paměťové kapacitě nebo jako sběratelský kousek, musí jednat rychle, dokud ještě existují zásoby v obchodech.

Čínská produkce – bude kvalita karet odpovídající?

Existují však také další výrobci, kteří vyrábějí modely Arc A770 s nižší paměťovou kapacitou, tj. 8GB. Tyto karty by měly zůstat na trhu. Je však důležité zmínit, že výrobce Gunnir z Číny a zejména Acer, který začal vyrábět grafické karty Intel, mohou nabízet také verze s 16GB pamětí. Nicméně není jisté, zda budou mít povolení od Intelu k výrobě těchto modelů. Je možné, že Intel omezí dodávky čipů určených pro grafiku A770, což by znamenalo, že výrobci budou muset také zrušit své 16GB modely, pokud tyto karty využívají odlišný BIOS a odlišnou konfiguraci GPU.

Existuje také možnost, že Acer a Gunnir ukončí prodej těchto karet z ekonomických důvodů. Je zřejmé, že Intel se rozhodl ukončit výrobu 16GB modelu Arc A770 Limited Edition kvůli propadu ceny na trhu. I když tato cena láká zákazníky, nedovoluje dostatečný prostor pro rentabilitu výroby. Intel nemůže ovlivnit konkurenční tlak a slabou poptávku na trhu po počítačích a grafických kartách, které snižují ceny.

Místo toho se rozhodl snížit náklady na výrobu tím, že sníží paměťovou kapacitu na 8GB a lépe se přizpůsobí současné situaci. Hráči, kteří se zajímají o grafiky Intel Arc, se pravděpodobně soustředí na nižší cenu, takže koncentrace na 8GB modely je logická. Intel tak využívá svou silnou stránku, která je důležitější než nabídka 16GB karty, která by musela být dražší.

Intel Arc Alchemist A770 končí, A750 zůstává

Ukončení prodeje 16GB verze Arc A770 Limited Edition neznamená, že Intel zcela ukončí výrobu vlastních grafických karet. Verze Arc A750 s osekanou verzí stejného GPU (a také s 8GB pamětí) pravděpodobně bude nadále nabízena v provedení Limited Edition. Nicméně není jasné, zda budou v budoucnu vydány dokumenty o ukončení výroby i pro tuto kartu. Intel pravděpodobně bude pokračovat v prodeji modelů Arc A750 a Arc A770 až do doby, než bude připraven vydat další generaci GPU s architekturou Battlemage.

Zdroj: Intel Corporation

A jak je to s parametry? Podívali jsme se na grafické karty podrobně

Grafické karty Intel Arc přinášejí svěží vítr na trh, ale s sebou také některé nedostatky. Jedním z hlavních problémů je pomalé ladění ovladačů. Intel se zatím potýká s neodladěnými ovladači a problémy s kompatibilitou se staršími hrami. Výkon grafických karet Intel Arc je nestabilní, ačkoli v některých moderních hrách dosahuje srovnatelného výkonu s konkurenčními modely od AMD a Nvidia. Nicméně ve starších hrách se mohou objevit výrazné propady výkonu.

Recenzenti upozorňují také na nezkušenost Intelu v oblasti efektivity výroby. Referenční grafické karty Intel Arc používají lepidlo a velké množství šroubků, což může ztížit opravu karty v budoucnosti. Avšak samotný design karty, včetně chladiče s pěkným RGB podsvícením ventilátorů, je vysoce kvalitní a poskytuje tiché chlazení při nízkých teplotách.

Dalším aspektem jsou ceny karet Intel Arc. Intel se rozhodl nabízet tyto karty za relativně nízké ceny, což je zajímavé pro nového hráče na trhu. Nicméně cena není vše. Konkurence již má dlouholeté zkušenosti a odladěné ovladače, což je oblast, kde Intel zaostává.

Je třeba poznamenat, že Intel staví na budoucnosti a moderních technologiích, jako je podpora hardwarové akcelerace AV1 a DisplayPort 2.0. Snaží se tak přinést nové funkce a zaujmout hráče moderními hrami. Také vyvinul vlastní technologii XeSS, která slouží ke zvýšení počtu snímků za sekundu a má blízkou kvalitu obrazu jako technologie DLSS 2.0 nebo FSR 2.0.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.