Honor služby Googlu má a Huawei ne. Je to fér? | Arecenze
Menu

Honor služby Googlu má a Huawei ne. Je to fér?

Honor služby Googlu má a Huawei ne. Je to fér?

Na dnešním trhy s mobilními zařízeními mezi sebou soupeří o zákazníky mnoho různých značek. Každá značka nabízí mobily s různými funkcemi. Mezi nejvýraznější a nejvíce poptávané značky patřila v minulosti i zařízení Huawei a Honor, vyráběné čínskou společnosti, jež spadala do velkého čínského koncernu Huawei Technologies. Mezi těmito dvěma značkami z Asie dnes již existuje výrazný rozdíl, a to jak v přístupu k vývoji, tak také ke službám od Googlu.

Oddělení Honoru od mateřské společnosti

V roce 2020 se Honor oddělil od mateřské společnosti Huawei Technologies, vedly k tomu sankce americké vlády vůči koncernu Huawei. Americká vláda v tomto roce nařídila výrazné omezení obchodních vztahů s tímto čínským korporátem, a to kvůli obavám ze špionáže a dalších bezpečnostních rizik, které by s sebou mohla přinést technologie společnosti, která je kvůli politickým podmínkám v Číně povinná úzce spolupracovat s čínskou vládou.

Došlo tedy k osamostatnění značky. To napomohlo zachování obchodních vztahů a aktivit s americkými společnostmi bez omezení. Původní embargo totiž nadále platí pouze pro dříve mateřskou společnost Huawei.

Rozsah omezení Huawei

Sankce na Huawei dopadly velmi tvrdě. Fakt, že americká vláda zakázala všem americkým společnostem spolupráci s Huawei Technologies znamená, že museli příznivci značky začít přehodnocovat nákupy a často přejít k jiným výrobcům. Žádné vypínání služeb ze dne na den se sice nekonalo, ale novější modely už podporu pro aplikace zkrátka nedostávaly (a stále nedostávají).

To vedlo k grandióznímu propadu tržeb čínského výrobce a z toho plynoucí přesun z orientace na západní trhy zpět do Asie. Huawei přišel o veškeré služby Google, jako je například Google Play, Gmail, Google Maps či platební brána Google Pay a mnoho dalších. Huawei se stal jedinou společností, která nemá přístup k těmto běžně dostupným aplikacím.

Honor a zachování obchodních partnerství v USA

Honor se po oddělení od své mateřské společnosti stal velmi silnou společností. Jejich prvním krokem po odtrhnutí od mateřské společnosti bylo navázání obchodních partnerství se společnostmi, které poskytují služby pro Huawei omezené. Jedním z nejvýznamnějších partnerů se stal i koncern Google, který nechal Honor opět integrovat své softwarové služby do zařízení.

Díky tomu mohou uživatelé Honoru stále využívat služby jako Google Play. Honor je díky této skutečnosti schopen působit na západním trhu více konkurenceschopně než jeho mateřská společnost.

Huawei a využívání alternativních služeb

Dopady této skutečnosti jsou velmi znatelné. Zatímco Honor může v klidu dále využívat služeb poskytovaných americkými společnostmi, Huawei musí využívat alternativní aplikace. Alternativy však často nejsou kvalitou srovnatelné se službami, na které byli uživatelé dlouhé roky zvyklí.

Uživatelé tedy při nákupech radši volí značku Honor či jiné konkurenční modely. Při volbě mobilního zařízení se zákazníci mnohem radši rozhodnou pro zařízení značky Honor, nežli pro Huawei, který jim neposkytuje možnost využívání jejich oblíbených aplikací a služeb.

Vlastní aplikace Huawei

Huawei se snaží i sám nabídnout atraktivní alternativy ke službám od Googlu. Vlastní ekosystém čínské firmy již obsahuje alternativu k obchodu s aplikacemi Google Play. AppGallery, jak Huawei svou aplikaci nazval, nabízí široký výběr aplikací a služeb pro uživatele. Avšak takovýto přechod může být pro některé méně zdatné uživatele složitý i časově náročný. Jedná se navíc spíše o řešení podobné léčbě zlomeniny náplastí.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.