Menu

Honor způsobil s novou baterií (r)evoluci. Ta vydrží až o 15 % déle a dokonce v -20 °C

Honor způsobil s novou baterií (r)evoluci. Ta vydrží až o 15 % déle a dokonce v -20 °C
Zdroj fotografie: pixaHive

Výrobce mobilních telefonů Honor představil nové baterie na křemíkovo-uhlíkové bázi, které mají vydržet podstatně déle než ty dosavadní lithium-iontové. V závislosti na konkrétním smartphonu a stylu jeho užívání se může jednat klidně o několik hodin, nebo také o 10 až 15 %. Za poslední roky se jedná nejspíše o první opravdovou revoluci, která je už navíc v ostrém testování.

Telefon s novou baterií si už můžete koupit

Na rozdíl od mnoha jiných technologií se nejedná pouze o teorii, neboť jak uvádí 9to5google, baterie na křemíkovo-uhlíkové bázi byla osazena již v telefonu Honor Magic 5 Pro, který s ní byl zpočátku prodáván jenom v Číně. A jelikož se osvědčila, dostal ji později také Honor Magic 6 Pro dostupný i v ČR. U několika prodejců jsem to ověřil, a opravdu uvádí, že v něm zmíněná baterie je.

Samotný Honor Magic 6 Pro je přitom docela veliký telefon s úhlopříčkou displeje 6,8 palců, přičemž výška šasi je 162,5 mm, šířka 75,8 mm a hloubka (tloušťka) 8,9 mm. I stará lithium-iontová baterie do něj tedy šla osadit větší než u jiných (zpravidla menších) telefonů, ale ve výsledku by to bylo jedno, protože musí napájet mnohem větší zařízení, a zejména pak displej.

Co se týče velikosti samotné křemíkovo-uhlíkové baterie, resp. akumulátoru (jde opakovaně nabíjet, ale to je teď jedno), je stejná jako by byla lithium-iontová, GsmArena vysvětluje, že má vyšší hustotu energie v článcích, díky čemuž jí udrží více – konkrétně o 10 až 15 %, což už je teď navýšení i o několik hodin, pakliže využíváte telefon v běžném režimu (a ne třeba na hry). Osazena má být mimochodem také ve skládacím modelu Honor Magic V2, který je rovněž dostupný na českém trhu.

Až 80W nabíjení a odolnost v extrémních teplotách

Vyšší výdrž není jedinou výhodou křemíkovo-uhlíkové baterie, vydrží totiž i v extrémních teplotách, konkrétně je udáváno až do -20 °C, zatímco o „plusu“ jsem nic nenašel, ale snad bude rovněž odolnější. To je na rozdíl od lithium-iontové obrovská změna, neboť u té dochází už lehce pod nulou k nevratnému poškození a tedy snížení kapacity. Pozitivní je pak také uchování rychlost nabíjení, které dosahuje jenom u výše zmíněného Honoru Magic 6 Pro 80 W drátově, a 66 W bezdrátově.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.