Menu

Investování do drahých kovů jako ochrana před extrémní inflací

Investování do drahých kovů jako ochrana před extrémní inflací

Způsobů, jakými zhodnotit finanční rezervu je mnoho a vybrat někdy ten správný není úplně jednoduché. Zvláště pak pokud jste, co se investování týká, spíše nováček. V tomto článku si představíme situaci, kdy máte našetřené volné finanční prostředky, o kterých víte, že je v příštích letech nebudete příliš využívat. Další peníze vám tak leží na účtu. Kam je ale uložit, aby neztrácely na hodnotě?

Pravým řešením pro vás může být nákup investičního zlata či jiných drahých kovů.  Tento způsob investování má před jinými několik výhod. Na ty se společně podíváme. Upozorňujeme však, že cenné kovy je vždy důležité kupovat pouze od ověřených obchodníků.

Po staletí nejspolehlivější uchovavatel hodnoty

Dalo by se říct, že investice do drahých kovů je nejméně riziková. Kovy, především pak zlato, za nás totiž prověřil čas. Od nepaměti byly drahé kovy symbolem bohatství. Kvůli zlatu se vykrádaly hrobky faraonů a podnikaly se zámořské cesty. Už tehdy si totiž lidé byli vědomi toho, že se jedná o omezenou komoditu. Zatímco světové ekonomiky zažívaly vzestupy a pády svých měn, drahé kovy byly stále žádané.

100 let vývoje ceny zlata se započítáním inflace (Zdroj)

Ačkoliv jsou v současnosti více oblíbené, nebo alespoň častěji skloňované kryptoměny, vydělat na nich není vždy úplně jednoduché, pouštíte se do většího rizika. Mezitím jsou kovy označovány jako sázka na jistotu. Na rozdíl třeba od bitcoinu máte při investování do kovů něco, co skutečně fyzicky existuje, máte to u sebe a můžete to směnit kdykoliv uznáte za vhodné.

Cena drahých kovů nikdy rapidně neklesne

Zlato, stříbro i platina jsou drahé kovy jejichž cena sice může drobně kolísat, jen tak se ale nestane, že by jejich cena trvale klesala. Je to z toho důvodu, že tyto kovy jsou fyzický předmět, který na planetě jednou dojde. Zvláště stříbro a platina jsou kovy s vysokým potenciálem, bez kterých se například automobilový či strojírenský průmysl neobejde. Každoročně spotřebovává průmysl více a více těchto kovů a je otázka času a dokud nikdo nepřijde s alternativou pro stříbro a platinu, čemuž v tuto chvíli nic nenasvědčuje, jejich hodnota bude rapidně růst i nadále.

Ochrana před extrémní inflací

Vzpomeňte si, co se dělo na trhu během několika nejzávažnějších ekonomických krizí, během kterých hodnota peněz rapidně klesala. Ti, kteří mohli, začali ukládat své finance do drahých kovů, především do zlata. Vezmeme si například ekonomickou krizi mezi lety 2007 a 2009, která však měla ve většině zemí přesah i v dlouhodobějším horizontu. V roce 2008 byla průměrná cena zlata 730 dolarů za unci, začátkem roku 2011 se ale se zlatem obchodovalo za 1 900 dolarů za unci. Během krize tak hodnota investičního zlata vzrostla o 160 procent.

V letech 2014 a 2015 se sice cena zlata trochu propadla, už nikdy ale nešla pod hranici 1 000 dolarů za unci. V posledních letech naopak znova roste a vzhledem k charakteru této komodity bude růst i nadále. To samé platí pro kovy jako je stříbro nebo platina, která se v roce 2020 vyšvihla nad 1000 dolarů za unci a od té doby se pod tuto hranici ještě nedostala. Tyto kovy jsou hojně využívány v průmyslu, jejich zdroje však nejsou nekonečné, stejně jako v případě zlata. Při investování do drahých kovů se tak nemusíte bát, že by investované peníze ztratily během let na hodnotě, ba naopak.

Pokud tedy disponujete větší rezervou a nevíte co s ní, zlato, stříbro nebo platina pro vás mohou představovat atraktivní investiční příležitosti. Kovy představují také perfektní možnost pro to, jak předat majetek potomkům. Pořízení stříbro či zlato můžete pro bezpečí uchovat v sejfu v bance a počkat, až budou potomci dospělí. Vaše finance se budou zhodnocovat bez ohledu na to, jak velkými recesemi si ekonomika v mezičase projde.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.