Menu

Jak na iPhonu zjistit, které aplikace sledují vaši polohu, a jak jim to zakázat

Jak na iPhonu zjistit, které aplikace sledují vaši polohu, a jak jim to zakázat
Zdroj fotografie: PickPik

Zjistěte, které aplikace sledují vaši polohu a zakažte jim to – některé totiž monitorují každý pohyb, což sice může být někdy užitečné, ale ve většině případů nikoliv a jenom to lze do soukromí. Taková data jsou pro ně často zdrojem nemalých peněz, a jelikož se ptá na přesnou polohu prakticky každá druhá, je snadné zapomenout, kterým jste povolení udělili. Máte-li iPhone, existuje jednoduchý návod, jak jim to zatrhnout.

Některé aplikace vás sledují „automaticky“

Každá aplikace se na povolení sledování polohy zeptá, avšak ty předinstalované si ho v podstatě tak nějak skrytě vynutí při úvodním nastavení, kdy člověk vše automaticky odklikne. Ostatní se potom doptávají při instalaci, ale i tehdy má člověk tendenci to potvrdit bez hlubšího pročítání. V závěru má pak telefon plný aplikací, o nichž ani pořádně neví, že ho sledují doslova na každém kroku, a je jenom málo výjimek – třeba navigace v mapách – kdy to je k něčemu dobré.

Návod, jak vypnout sledování polohy v iOS

  1. Na iPhonu otevřete systémové „Nastavení”
  2. Sjeďte dolů a zvolte „Soukromí a zabezpečení”
  3. Nahoře klikněte na „Polohové služby”
  4. Otevřete si vybranou aplikaci a zjistěte, jestli sleduje vaši polohu
  5. Pokud chcete sledování zakázat, vyberte možnost „Nikdy”

 

U každé aplikace je obvykle na výběr z možností povolit jednou, povolit pouze při používání, trvale nebo nikdy. I když přitom sledování zakážete, budou aplikace sledovat vaši polohu i nadále přes různé vysílače, Wi-Fi atd., ale zacílí vás už pouze orientačně v rámci kilometrů, doplňuje 9to5mac.

Sledování polohy můžete vypnout jak u vybraných aplikací, tak u všech najednou, pakliže úplně nahoře přepnete posuvník doleva. Je však třeba si uvědomit, že tím můžete ovlivnit správné fungování i těch aplikací, které jsou skutečně prospěšné, například tedy již zmíněných map nebo funkce „Najít”, která slouží k opětovnému nalezení telefonu v případě ztráty, ačkoliv u té Apple uvádí, že ho stále dokáže zaměřit s vysokou přesností v režimu ztráty.

Kdyby se ale majiteli telefonu třeba něco stalo a potřeboval by pomoc, stále ho dokáže s přesností jednoho metru lokalizovat mobilní operátor, policie, záchranka apod., jelikož k tomu využívají i jiné způsoby, které nejsou ovlivněny sledováním skrze aplikace v iPhonu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.