Menu

Jak funguje sušička prádla

Fotka sušičky AEG Lavatherm 86589IH3C

Sušička AEG Lavatherm 86589IH3C

O sušičkách prádla koluje mezi lidmi řada mýtů. Tak jako o všem, co je relativně nové, stává se znovu moderní a dostává se tak do popředí zájmu veřejnosti. Ne všemu, co se o sušičkách povídá bychom ale měli slepě věřit. Jak to tedy se sušičkami je? Podíváme se na to, jak sušičky prádla fungují.

Sušička prádla je velký domácí spotřebič. Obvykle stojí někde poblíž pračky, a slouží k tomu, abychom nemuseli doma od jara do podzimu zakopávat o sušák na prádlo, naše oblečení bylo měkké a nezmačkané i bez žehlení a jako bonus příjemně vonělo.

Sušička šetří prostor, i váš čas. Prádlo je vysušené v řádu hodin, obvykle trvá sušení tak dvě hodinky. Nemusíte tak ráno s obavou osahávat oblíbený svetr, zda je po noci na sušáku zcela suchý. Navíc prádlo nacpete do bubnu a nemusíte je věšet. Na vás je už jen usušené prádlo složit do skříně. To jediné za vás sušička neudělá. Sušička o prádlo také pečuje. Zachová barvy, což při sušení na slunci bohužel úplně zajistit nejde. Příjemný zpráva pro majitele zvířat je, že sušička z prádla dokáže odstranit zvířecí chlupy, či nachytané vlasy a odvede je do filtru k tomu určenému. Totéž umí sušička s případnými žmolky na oblečení. Během sušení se také v prádle nezachycují alergeny, které se při praní vymáchaly. Navíc není k zahození, že při zvolení toho správného programu nemusíte vůbec žehlit. Sušička totiž prádlo netočí, nýbrž převaluje v bubnu. Nedochází tudíž k zamotávání a mačkání prádla. Naopak tím, jak prádlo naklepává, je pak oblečení kypré a příjemné na dotyk a nošení. Díky parní funkci dokáže sušička i bez předchozího vyprání osvěžit i prádlo, které dlouho leželo složené a už není úplně svěží. Při správném používání sušička prádlo opravdu neničí. Naopak. Velká část poškození na oblečení vzniká chybami při praní, či častým nošením.

Sušičky pracují na principu vysoušení horkým, nebo teplým vzduchem a následném schlazení. Sušička naseje vzduch, a zahřeje jej na vámi zvolenou teplotu. Horký vzduch z prádla odstraní vlhkost. Sušení je ukončeno chladící fází, kdy studený vzduch zajistí, aby prádlo nezůstalo pomačkané. Přebytečnou kapalinu a vzduch potom sušička odvede pryč z bubnu. Způsob závisí na typu přístroje. Ventilační sušička odvádí páru z přístroje pryč. Kondenzační sušička je vybavena nádobkou, do které sbírá páru přeměněnou zpět na tekutinu. Té se říká kondenzát, protože pára kondenzuje. Oba typy mají své výhody i úskalí a je na vás, kterému dáte přednost.

Nejlepší sušičky prádla dle srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019