Menu

Přehřívá se ti notebook? Tenhle jednoduchý trik může pomoci

Přehřívá se ti notebook? Tenhle jednoduchý trik může pomoci

Hluboké vrásky na čele, nervózní povzdechy a nadávky nesoucí se přes celou místnost, zmatené pohledy na notebook, který se zahřívá tak, že si na něm můžete připravit snídani. Zažil to téměř každý, problémům s chlazením se dá přitom čelit poměrně snadno. V tomto článku se podělíme o několik z nejjednodušších triků, které pomohou snížit teplotu notebooku a prodloužit jeho životnost.

Identifikace problému

Prvním krokem při řešení by měla být samotná identifikace problému. Pokud se notebook přehříval už od chvíle, kdy jste jej zakoupili, pak se jedná o chybu návrhu či výroby. Řešení této situace je o něco složitější, nejprve se tedy podíváme na druhou možnost. Tou je přehřívání zařízení, které se dříve nepřehřívalo.

V obou případech pomůže přepastování procesoru a grafické karty, ale u některých modelů notebooků se může jednat o natolik náročný úkon, že si na něj ne každý troufne. V takovém případě může pomoci odborný servis, ve kterém jsou na podobné situace dobře vybaveni a připraveni. Existují ale i snazší možnosti, které si popíšeme níže.

Dříve se nepřehříval, teď se na něm dá smažit

Jestliže se váš notebook dříve nepřehříval, pravděpodobně je plný prachu. V každém druhém elektru můžete zakoupit stlačený vzduch ve spreji, který k řešení tohoto problému poslouží více než dobře. Notebook vypněte a sprejem foukejte do mřížky výstupu chlazení. Sprej nikdy neotáčejte dnem vzhůru, jinak si do notebooku nastříkáte kapalinu a komponenty zmrazíte.

Po důkladném profouknutí nechte pár minut notebook odpočívat, poté jej zapněte a ověřte si, jestli se problém vyřešil. Pokud se stále přehřívá, může být potřeba jej rozebrat, vyčistit od prachu důkladně a vyměnit teplovodivou pastu na procesoru a grafice. Jak jsme již uvedli výše – některé modely lze rozebrat snadno, jiné jsou konstrukčně složitější. Pokud zkušenosti nemáte, doporučujeme práci přenechat odborníkům.

Přehříval se už když byl nový

I v tomto případě existuje více možností. Tou nejpravděpodobnější je to, že výrobce šetřil na systému chlazení a trochu jej poddimenzoval. Notebook pak funguje na hraně, jeho provoz je sice bezpečný, ale rozhodně ne pohodlný ani tichý. Pomoci může výměna teplovodivé pasty.

Jestliže se ale jedná o výkonný herní notebook, doporučujeme kromě výměny pasty za kvalitnější (např. Arctic MX-4) také dokoupit chladící podložku. Ta nažene vlastními ventilátory k průduchům notebooku více čerstvého vzduchu a pomůže tak spolehlivému chlazení.

Na vlastní nebezpečí, ale s velkým přínosem

Předně upozorňujeme, že kroky uvedené v tomto odstavci jsou určeny pouze zkušeným uživatelům a provádíte je na vlastní nebezpečí. Nikdo nemůže garantovat, že budou mít přínos a že se vám neopatrnou manipulací nepodaří zařízení poškodit.

Abychom vás ale navedli správným směrem – zejména u výkonných herních notebooků bývá k dispozici také možnost pohrát si s napájením grafické karty. Právě ta totiž generuje největší podíl tepla. Pokud bude mít grafická karta nižší spotřebu, vytvoří i méně odpadního tepla. Toho se dá běžně docílit prostřednictvím snížení napětí, které si může karta odebrat ze základní desky.

Odborně se této činnosti říká „undervolting“ a pomůže prakticky vždy. Využít lze například program MSI Afterburner. Většinou se opatrnou manipulací přitom pokročilejším uživatelům podaří snížit spotřebu grafické karty při minimální ztrátě výkonu. Pokud víte o spolehlivém servisu, můžete je o odladění napájení požádat.

Náhledový obrázek od master1305 na Freepik

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.