Menu

Vodárna, vodnice, farec či šíša: Vodní dýmka má mnoho přezdívek, jak ji ale správně nabít?

Vodárna, vodnice, farec či šíša: Vodní dýmka má mnoho přezdívek, jak ji ale správně nabít?

Vodní dýmky se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Jako příklad mohu uvést Brno, ve kterém byla v roce 1998 jakožto první oficiální dýmkařský podnik založena čajovna Nefertiti. Oblibu prokazuje rozvoj podniků, v současnosti (srpen 2023) jich jen v Brně najdete okolo 25.

Pokud se je schopno v Brně uživit tolik dýmkařských podniků, je také více příznivců této sociální aktivity, kteří si dýmku pořizují domů. Tématu „Jak vybrat vodní dýmku“ jsme se již věnovali v tomto článku, tentokrát se ale podíváme na to, jak ji správně nabít tabákem.

Základem je dobrý výběr tabáku

Ať budete v nabíjení sebelepší, celý výsledek stojí už na kvalitě použitého tabáku. Ten by měl být z ověřených zdrojů a měl by také svou silou a chutí odpovídat vašim preferencím. Sám jsem se jakožto dýmkař už ledasjaké chyby při výběru dopustil. Každému ale sedí jiná příchuť. Jednou jsem si z Jordánska dovezl cypřišový tabák a asi jsem nic horšího neochutnal. Poté jsem ale našel kamaráda, který se přesně po této příchuti sháněl. Sto lidí, sto chutí.

Tabáky do vodní dýmky se v základu dělí na světlé a černé. Na jejich vlastnosti se podíváme v tabulce níže.

Vlastnosti Světlý tabák Černý tabák (černota)
Síla 1–5/10 5–10/10
Vhodný pro Příležitostné dýmkaře a začátečníky Náročnější a zkušené požitkáře
Odolnost teplotě Nízká, při špatném nabití se rychle připálí (vyšší teplotu snesou tabáky Tangiers, Haze a Fumari) Vysoká, snese přímý kontakt se zdrojem tepla
Cena Nízká až střední Střední až vysoká

 

Mám kvalitní tabák co mi chutná, co dál?

Teď je na řadě korunka. Ona vodní dýmka jako taková je srovnatelná spíše s palivovou nádrží, než s motorem auta. Pokud v ní je správný objev vody a nemá špatný šlauch (hadici), bude to fungovat. Hnací silou dýmky je její korunka. Pokud jste milovníkem „dumacích seancí“, měli byste jich mít ve skříni hned několik.

Sedmero správného nabíjení

  1. Cti dne dýmkařského kvalitním tabákem – Tabák vybírejte z ověřených zdrojů a od kvalitních značek.
  2. Pomni, aby měl tabák jemný cut – Pokud je tabák v balení hrubě nakrájený, nakrájejte jej najemno.
  3. Pomni, aby z tabáku proudy melasy netekly – Příliš mokrý tabák je třeba osušit. Melasovité tabáky patří do Phunellu.
  4. Nezabiješ tabák kvalitní korunkou za 30 Kč – Kupte si kvalitní korunku a nahraďte přežitou syřanku.
  5. Pomni, aby vzduch korunkou proudil – Nejjistějšího výsledku docílíte s načechraným tabákem.*
  6. Pomni, abys tabák v korunce nespálil – Světlé tabáky nabíjejte 1-2 mm pod zdroj tepla. Ani kousek se nesmí dotýkat.
  7. Nezabiješ tabák rychlozápalným uhlíkem – Pokud chcete dobrou dýmku, potřebujete kokosové uhlíky.

 

* Tabák načechráte tak, že si jej vezmete mezi prsty a pomalým drolením jej sypete do korunky. Některé tabáky lze nabíjet i na dense (udusané), černotu se dá i „zažehlovat“. To jsou ale metody, které doporučuji spíše pokročilým uživatelům, kteří ví co dělají. 

Syřanka / Levný Turek

Jedná se o zcela základní a tradiční korunku, kterou dostanete s některými vodními dýmkami zdarma v setu. Tahle korunka poslouží jen opravdu nenáročným a oblíbená je spíše v arabských zemích a na východě, kde se osazuje Badchou (kovové sítko s trubičkou místo alobalu / heat managementu).

Korunka dovede fungovat poměrně dobře, ale správná syřanka není glazovaná, takže se prakticky nedá umýt. Melasa navíc nasakuje do korunky – to časem ovlivňuje chuť tabáků. Nabíjení této korunky popisovat nebudu. Mám za to, že nejlepší je Syřanku nabít do koše a koupit něco pořádného.

Jsou ale i uživatelé, kteří nedají na klasiku dopustit. Je vhodná totiž například na černé tabáky, které jsou odolné na teplo a vyžadují velký objem korunky.

Vortex

Tyto korunky patří do základní výbavy každého dýmkaře. Dá se do nich totiž nabít jakýkoliv tabák, jsou glazované a tak se dobře čistí. Navíc mají velký objem, „sežerou“ proto poměrně hodně tabáku, ale majitele na oplátku odmění dlouhým posezením a hustým dýmem. Vortex poznáte podle hloubky, vystouplého vnitřního kuželu a 4 dírek po jeho obvodu.

Vortex se nabíjí snadno. Osobně upřednostňuji obsah této korunky kompletně načechraný, vířivé proudění vzduchu v korunce totiž pak prochází celým objemem. V praxi se ale ideální nabití liší podle toho, jak dobře vaše konkrétní korunka vede teplo. Těžší korunky je lepší udusat tenkou vrstvou a horní vrstvu načechrat. Tabák urovnejte pár milimetrů pod rimem (horním okrajem korunky). Dírky musí být průchozí.

Phunnel

Ve své podstatě konstrukcí vychází z Vortexu. Oproti němu je ale Phunnel plytký, pojme podstatě menší množství tabáku a středový kužel má místo 4 otvorů pouze jeden velký ve svém středu. Výhodou vortexu i phunelu je to, že z nich melasa nestéká do vodní dýmky. Středový kužel je totiž vždy vyvýšený nad tabákem.

Do Phunnelu je vhodné tabák v tenké vrstvě udusat a doplnit jej o horní vrstvu volně nasypanou, relativně načechranou. Dejte si pozor, aby byl tabák alespoň pár milimetrů pod rimem (horním okrajem).

Pokud zvolíte alobal, dejte jej 3-4 vrstvy a rovnoměrně jej naděrujte. V opačném případě můžete zvolit i heat management, ale počítejte s tím, že ne na každý Phunnel jej lze nasadit a na většině nebude zrovna stabilně držet.

Specifické korunky

Osobně jsem před několika lety zcela přešel na systém jediné korunky. Do rukou se mi totiž dostal model RS Bowls Mushroom – těžké, masivní a vysoce kvalitní korunka s perfektním přechodem tepla. Ve srovnání s ostatními korunkami mi učarovala absolutní nenáročností na obsluhu.

Korunku nabíjím na fluff (načechranou v celém objemu) asi 2 mm pod rim, osadím ji heat managementem se 3 kokosovými uhlíky na rozjezd a jakmile začne tahat, sundávám jeden uhel a nasazuju tarbuš. Pokud jsem dýmku nabil správně, nemusím na uhlíky vůbec sahat až do jejich výměny.

Na trhu je spousta specifických řešení, které se méně či více od klasických modelů liší. Nejčastěji na tyto podivnosti narazíte v nabídce značek Oblako či třeba Kaloud. Způsob nabíjení tabáku pro netradiční korunky si budeme muset najít sami, stále ale platí základní poučky.

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.