Menu

Používáte prací prášek správně? Možná děláte zásadní chybu

Používáte prací prášek správně? Možná děláte zásadní chybu
ilustrace: Arecenze

Praní prádla většina z nás bere jako rutinu. Přidáme prací prostředek, zvolíme program a stiskneme tlačítko start. I v této zdánlivě jednoduché činnosti ale můžete chybovat, což potom ovlivní výsledek praní, životnost pračky nebo dokonce i zdraví. Znáte jednu z nejčastějších chyb, kterou mnoho lidí nevědomky dělá? Neděláte ji také? Čtěte dále a přesvědčte se, zda při praní používáte správně prací prášek.

Dáváte prací prášek do správné přihrádky?

Dávkovač na prací prostředky najdete v každé pračce. Zpravidla má celkem 3 přihrádky, podle výrobce či modelu pračky se však může lišit jejich uspořádání. Každá přihrádka proto bývá označena specifickým symbolem, který definuje její využití.

Do přihrádky označené číslem 1 nebo římskou číslicí I dávkujte prací prášek tehdy, pokud používáte program s předpírkou, a to obvykle v polovičním množství, než jaké použijete u hlavního praní. Přihrádku určenou na hlavní praní označenou symbolem 2 nebo římská II je pak potřeba naplnit vždy, ať už perete na program s předpírkou nebo bez ní.

Pozor na přihrádku na aviváž

Kam ale prací prášek rozhodně nepatří? Do přihrádky na aviváž. Tu poznáte podle symbolu květu nebo hvězdičky, navíc se od předchozích zmíněných liší na první pohled svým zpracováním. Bývá totiž menší a opatřená ryskou označující maximální množství. Sem prací prášek rozhodně nikdy nedávejte. Pokud byste náhodou prací prostředky zaměnili, je lepší prádlo přemáchnout, aby nehrozilo podráždění pokožky či vznik usazenin v pračce.

Množství aneb jak správně dávkovat prací prášek?

Správné dávkování pracích prostředků je klíčem k čistému prádlu. Pokud při praní použijete málo nebo naopak moc pracího prášku, je dopředu jasné, že s výsledkem nebudete spokojeni. Vlivem této chyby se pak totiž snadno může stát, že na oblečení zůstanou nevyprané skvrny nebo důsledkem usazeného prášku v útrobách pračky bude prádlo nevábně zapáchat.

Při dávkování pracího prášku byste proto měli dopředu zvážit 3 hlavní faktory:

  • Množství prádla 
  • Tvrdost vody
  • Míra znečištění prádla 

Rozdíl mezi pracím práškem a gelem

Prací prášek i gel na praní mají samozřejmě své výhody, a pokud vám to finance či prostor umožní, je dobré mít doma po ruce oba. Jejich zásadní rozdíl spočívá v tom, jak dobře a jak rychle se rozpouštějí.

Při praní na vyšší teploty (40 °C a více) a typicky u hodně zašpiněného prádla, se vám více osvědčí prací prášek, který poskytne dobrou prací sílu. Prací gely jsou zase vhodné na krátké cykly praní při nízkých teplotách (30 °C) a u málo zašpiněného prádla (mírně propocená trička, oblečení z citlivých materiálů apod.). Prací gel pak můžete použít také pro předpírku odolných skvrn. Na rozdíl od pracího gelu navíc prací prášek rozhodně nepatří přímo do bubnu pračky, ale dávkuje se do přihrádky.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.