Cestujete na dovolenou? 3 tipy, jak přežít cestu s dětmi | Arecenze
Menu

Cestujete na dovolenou? 3 tipy, jak přežít cestu s dětmi

Cestujete na dovolenou? 3 tipy, jak přežít cestu s dětmi

Cestování je krásný koníček, díky kterému získáváme mnoho zážitků, a právě ty chceme dopřát i svým dětem. To je celkem přirozené, až na skutečnost, že cestování s dětmi někdy může být velmi náročné. Pojďme si tedy ukázat tipy, které by vám mohli cestování s dětmi usnadnit. Důležitým faktorem, který ovlivňuje pohodu při cestování s dětmi, je dopravní prostředek, který na cesty využíváme.

Cestování autobusem

Při cestování autobusem je výhodou to, že se nemusíte starat o řízení. Nemusíte řešit případné přejezdy přes hranice, dálniční poplatky atd. Nevýhodou ale je přesně daná trasa a přestávky. Ve většině případů jsou přestávky jasně dané – tedy zastávka každé tři hodiny na přibližně 15 – 20 minut. Tento čas věnujeme protažení, návštěvě toalety, zakoupení jídla nebo pití na benzině. Jak to ale zvládají děti a jak jim to usnadnit? Na delší trasy je nejlepší vydat se na noc.

Děti jsou vzhůru relativně krátký čas před usnutím a zároveň mohou spát i rodiče. Předtím, než dítě usne je potřeba mu cestu zpříjemnit. Nejlépe tedy nějakými hrami (slovní hry, karty), prohlížením knížek, malováním (malování je často náročné vzhledem k jízdě autobusu, ale na trase, kdy autobus jede celkem konstantně to lze). Dítě může také koukat na pohádky, pokud vlastníte tablet nebo smartphone, na kterém pohádky můžete pustit. Cestu vám také zkrátí svačina. Je tedy dobré na cestu připravit něco dobrého, co vaše dítě ocení.

Cestování vlakem

Cestování vlakem je v dnešní době celkem výhodná záležitost v případě, že se vydáte například do Chorvatska. Lze si zamluvit lůžkové kupé a cesta tak bude jistě snesitelnější. Děti mají více prostoru pro pohyb, nemusejí být připoutané v autosedačce, a tak celou cestu jistě zvládnou lépe.

Po cestě můžete navštívit jídelní vůz a dát si něco dobrého, což bude pro děti zajímavá zkušenost. Na kratší trasy lze využít vagon pro rodiče s dětmi, který obsahuje i kupé pro děti, které slouží jako menší herna. Promítají se zde pohádky a děti si mohou v klidu hrát i na zemi, na které je koberec. Tyto výhody můžete spojit s již zmíněnými tipy, kterými jsou hry, svačina, knihy apod.

Nevýhoda cestování vlakem je nejspíš jen jedna, a to, že vlaková nádraží se mnohdy nacházejí mimo centrum měst, tudíž je nutná ještě další doprava do cílové destinace, a celkově tak cesta může být delší než autem či autobusem.

Cestování autem

Cesta autem je pro rodinu velmi výhodné z pohledu samostatnosti. Nemáte stanovenou trasu, které se musíte držet, nemáte jasně stanovené přestávky a dostanete se přímo do cílové destinace. Další výhodou je možnost přespání v penzionu či hotelu, který máte po cestě.

Můžete si tak cestu rozdělit do několika etap tak, aby to vám i dětem více vyhovovalo a celé cestování bylo snesitelnější. Výhodou je také (stejně jako cesta autobusem na delší trasy) cesta v noci. Děti většinu cesty prospí a zbytek cesty můžete využít již výše zmíněných tipů, jak je zabavit a cestu jim zpříjemnit.

Cestování letadlem

Cestování letadlem je jednou z nejrychlejších variant dopravy, avšak čekání na letišti nemusí být především pro děti nic příjemného. Na letišti v Praze (ale i na jiných letištích) najdete tzv. baby room. Je to místnost pro rodiny s dětmi. Najdete zde dětský koutek, kuchyňku, přebalovací pult, prostě vše potřebné, co vám dokáže zkrátit čekání na letišti.

Cestování letadlem s dětmi přináší i více zavazadel, jako je například kočárek. Většina leteckých společností přepravuje kočárek na palubě letadla zdarma, což je velké pozitivum. Pokud letíte v noci, určitě se budete s kočárkem lépe přepravovat a usnadníte si tak přesun z letadla a do letadla se spícím dítětem v náručí.

Na letišti také můžete najít bezpečností kontrolu – odbavení pro rodiny s dětmi. Zde mají rodiny s dětmi přednost. Často se tak vyhnete velkým frontám a dlouhému čekání. Letecké společnosti také povolují vlastní tašku s jídlem na palubu letadla v případě, že máte děti.

Shrnutí

Pokud bychom měli vyzdvihnout tři tipy, které k pohodovému cestování s dětmi doporučíme, bude to jednoznačně výběr vhodného dopravního prostředku, který vám (jakožto celé rodině) bude nejvíce vyhovovat. Dále vybavení na cestu – hry, knihy, svačina na cestu, tablet s pohádkami atd. a v neposlední řadě dobré plánování cesty dle vašich možností s ohledem na cílovou destinaci, délku cesty a trasu, kterou budete s dětmi absolvovat.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.