Menu

Jak se sbalit na dovolenou? Dobrý kufr je jen začátek

Jak se sbalit na dovolenou? Dobrý kufr je jen začátek

Léto: čas odpočinku, dovolených, zábavy i cest za dobrodružstvím a poznáním. K tomu, aby člověk na svoji dovolenou vzpomínal i po letech v dobrém, je třeba, aby nebyla naplněná problémy a zoufalou snahou o nalezení jejich řešení. Jedním z nejdůležitějších preventivních kroků je proto důslednost při balení. Jak se sbalit správně a také maximálně efektivně?

Dobrý kufr jako základní předpoklad úspěchu

Ještě předtím, než začneme přemýšlet o tom, jak se na dovolenou dobře sbalit, musíme mít do čeho se sbalit. Pokud vyrážíte na dobrodružnou dovolenou do Himalájí nebo na vodu, jen sotva si sebou budete brát kufr, pokud ale zůstaneme u té klasické odpočinkové plážové dovolené, kufr je nejlepším řešením.

Přesto však není kufr jako kufr. Při jeho výběru musíme vždy jeho objem a také odolnost. Zatímco prvně jmenovaný parametr je třeba posoudit z hlediska toho, kam, na jak dlouho a v kolika lidech na dovolenou odjíždíme, pro ten druhý platí přece jen obecnější pravidla.

Základní rozdělení cestovních kufrů je na látkové a skořepinové. Ty první jsou levnější, lehčí a v některých případech disponují vnějšími kapsami. Skořepinové kufry jsou oproti tomu pevnější, nepromokavé a snadněji se udržují. Pokud letíte letadlem a hodláte převážet křehké věci, sbalte se do skořepinového kufru, abyste své věci lépe uchránili před poškozením. Počítejte ale s tím, že se skořepinové kufry při házení rychle opotřebují.

Plán je polovina úspěchu

Nyní přichází na řadu tvorba „bojového“ plánu. Vytvořte si seznam věcí, které si chcete vzít na dovolenou, a pak tento seznam zkraťte o minimálně jednu třetinu. Průzkumy totiž ukazují, že lidé mají tendenci si balit víceméně stejné věci pokud jedou na týden, jako když jedou na tři týdny nebo měsíc. Zkuste potlačit přirozenou potřebu hrát „na jistotu“ a držte se s věcmi při zemi.

Málo místa v kufru? Je třeba balit efektivně

Balení oblečení bývá nejobtížnější věcí při přípravě na dovolenou. Jedna známá moudrost praví, že neexistuje kufr, který by se nedal zaplnit. Tento problém by však měl vyřešit již předchozí krok a počet kusů oblečení by již neměl představovat problém. Nyní přichází na řadu balení kufru maximálně efektivním způsobem. Ať již jedete kamkoliv, efektivita je totiž alfou a omegou.

Využívejte oblečení, plážové i věci, které jsou vyrobené z moderních, lehkých, a hlavně dobře skládatelných materiálů. Je obrovský rozdíl mezi dekou, která zabírá půl kufru a dekou, kterou smotáte to malé ruličky. A když už jsou zmíněny ruličky: právě ony představují nejefektivnější způsob skládání oblečení do kufru. Pro větší přehlednost skládejte ruličky samozřejmě do „sektorů“.

Jak balit doklady, elektroniku a další cennosti

Speciální kategorii věcí, které je třeba na dovolenou zabalit, představuje elektronika. Telefony, tablety, notebooky… ke každému zařízení budete potřebovat nabíječku a v ideálním případě také obal, který jej bude chránit při přepravě. Ve zmatku při letištních kontrolách je snadné s batohem hodit trochu prudčeji a neštěstí je na světě. Elektroniku proto vždy balte do ochranných obalů (ideálně plastových a vodotěsných, pokud je to možné) a teprve potom jí vložte do batohu. Do kufru elektroniku nebalte nikdy.

Dovolenou si bez peněz většinou příliš neužijete. Dbejte proto na to, abyste měli dostatečnou finanční zásobu jak ve formě peněz, tak bezhotovostních platebních prostředků. Peníze i karty si ale vždy rozdělte na několik různých míst a pokud cestujete ve skupině, mezi více lidí. Ideální je mít peněženku a k tomu ještě taštičku na krk, kam schováte pas i část peněz.

Co se šperků, drahých hodinek, doplňků apod. týká, pro jejich balení platí jedno pravidlo: nebalte je a na dovolenou si je nevozte (pokud tedy necestujete na nějakou společenskou událost).

TIP: Akumulátory do odbaveného zavazadla mířícího do zavazadlového prostoru nesmí.

Nezapomeňte na léky

Na dovolenou je samozřejmě nutné vzít si sebou i léky, které pravidelně užíváte a také ty, které mohou pomoci při řešení běžných zdravotních komplikací. Mezi ty patří léky na teplotu, průjmy, gely na spálenou kůži apod. Pravidelně užívané léky si připravte do dávkovače. Velmi užitečná se může ukázat i lékárnička vybavená pro první pomoc při úrazu obsahující obvazy, náplasti, dezinfekci apod.

Pokud některé léky vyžadují skladování v chladu, využijte speciálních obalů na jejich převoz, které je třeba před cestou nachladit. Nezapomeňte mít kromě vlastních léků také jejich příbalové letáky, při letištních kontrolách mohou být vyžadovány. Opět je mějte při ruce společně s ostatními doklady.

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.