Menu

Zbavte se imperialistické mandelinky bramborové bez chemie! „Bramborouka“ odstraní tyto 3 snadné kroky

Zbavte se imperialistické mandelinky bramborové bez chemie! „Bramborouka“ odstraní tyto 3 snadné kroky
Ilustrace: Arecenze

* Titulek naráží na propagandistická hesla komunistické strany v období ČSSR, kdy byla mandelinka režimem označována za jakousi „zbraň hromadného ničení“ seslanou na SSSR „americkými imperialisty“.

Mandelinka bramborová je nenasytný škůdce, který dokáže zahrádkářům a pěstitelům zničit celou úrodu během několika týdnů. S oblibou likviduje brambory, ale leckdy napadá také rajčata a lilky. Problémem je, že proti některým chemickým insekticidům jsou mandelinky poměrně odolné, navíc tato metoda likvidace není příliš šetrná k přírodě ani k našemu zdraví. Jak se zbavit mandelinky bramborové bez chemie? Vyzkoušejte tyto 3 snadné kroky. 

Jak vypadá mandelinka bramborová

Poznávací znaky mandelinky bramborové jsou jasné na první pohled – mandelinka je brouk měřící 6 až 11 mm a typické jsou pro ni pruhované krovky a vypouklé tělo. Na žlutooranžové hlavě a štítu má černé skvrny. Zajímavostí je, že se mandelinka latinsky nazývá Leptinotarsa decemlineata, přičemž druhé slovo v názvu znamená desetičárková. Proužků má totiž na krovkách celkem deset.

1. krok: Posbírejte mandelinky ručně

Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit mandelinky bramborové, je ruční sběr. Tato metoda je ovšem nejefektivnější zejména na menším bramborovém políčku. Na rozsáhlejších polích budete ručně sbírat mandelinky jen stěží. Výhodou je, že jde o ekologický postup, který vám současně umožní přesně sledovat výskyt škůdců na vašich rostlinách.

Kromě dospělých mandelinek můžete při ručním sběru narazit také na jejich larvy. Buďte obezřetní a nespleťte se larvy mandelinek s larvami berušek, které jsou jejich přirozenými predátory. Zatímco larva slunéčka sedmitečného je černá se žlutými skvrnami, larvy mandelinek jsou masité cihlově červené s černou hlavou.

2. krok: Vsaďte na přirozené predátory

Příroda má své vlastní způsoby, jak udržet populaci škůdců pod kontrolou. Coby zahrádkáře vás jistě potěší, že existují predátoři, kteří se mandelinkami živí a mohou vám tak výrazně pomoci s jejich potlačením. Mezi nejefektivnější přirozené predátory patří například berušky a zlatoočky, jejichž larvy požírají kromě mšic právě vajíčka mandelinek.

Významným predátorem je i parazitická moucha a dravá ploštice, ta dokáže zásadně snížit výskyt vajíček mandelinky v případě, že ji do záhonu vypustíte začátkem sezóny. Ve volné přírodě má mandelinka bramborová také další predátory ze světa hmyzu, jsou jimi například střevlíci, vosík francouzský nebo kněžice kovová, ani tito brouci se s mandelinkami nepřátelí.

3. krok: Vyzkoušejte bylinky proti mandelinkám

Nechcete-li investovat do chemie a pouštět se do nekonečného boje s mandelinkami pomocí chemických přípravků, pak vyzkoušejte sílu přírody. Najdete v ní totiž zcela přírodní insekticid v podobě vratiče obecného. Je to nenápadná žlutá bylina nejčastěji rostoucí na rumištích či železničních náspech, která obsahuje látky, jež přirozeně odpuzují hmyz včetně mandelinek.

Z vratiče si můžete doma připravit rozvar, který posléze využijete jako postřik na mandelinky, nebo je možné jej vysadit přímo do bramborového políčka. Taková beruška na vratiči pak může být ro mandelinku doslova smrtelné kombo.

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.