Jste závislí na kofeinu? Jak si udělat kávu na výletě bez vařiče | Arecenze
Menu

Jste závislí na kofeinu? Jak si udělat kávu na výletě bez vařiče

Jste závislí na kofeinu? Jak si udělat kávu na výletě bez vařiče

Milujete výlety i dobrou kávu? Pokud jste často na cestách či v přírodě, možná se vám už stalo, že vám chyběla pravidelná dávka kofeinu a kvalitní káva nebyla nikde k sehnání. V dnešní době existuje naštěstí řada možností, jak si poradit i bez vařiče, připravit si kvalitní kávu i na výletě, a k tomu si ji ještě vychutnat.

Kde vzít horkou vodu

Zlatou klasikou pro ohřátí vody v přírodě je oheň. Voda se ohřívá v nádobě na ohni, vhodnou nádobou pro její přípravu je ešus. Ten se buď může umístit nad oheň, pokud jej lze zavěsit či jinak zajistit, případně je možné ho položit na rozžhavený kámen vedle ohně.

Na kratší výlety se nabízí relativně jednoduchá možnost – termoska s horkou vodou. Kvalitnější termosky udrží vodu dostatečně teplou i celý den. Jedná se o rychlou, levnou, ale stále dobrou variantu.

Pro cestování autem je zase možné pořídit cestovní varnou konvici do auta, které sice mívají menší příkon, ale horkou vodu na kávu připraví. Na výběr je řada možností, leckterá obsahuje rovnou i hrníčky. Výhodou je, že se konvice většinou vyrábí o menším objemu, takže jsou i skladné.

Existují i moderní řešení

Převratným vynálezem pro horkou a kvalitní kávu na cestách je solární kávovar s ohřívačem a integrovaným francouzským filtrovým lisem, který kávu nejen připraví, ale udrží ji i horkou po celé hodiny. Celé zařízení je velmi skladné a hodí se tak na jakýkoliv výlet. Postup přípravy je také jednoduchý, voda se ohřeje v kávovaru, který je nutný zapojit přes solární panel. Poté se jen přidá káva a po pár minutách se stlačí víčko se sítkem a káva je připravena.

Podobným vynálezem určeným pro více lidí nebo na dlouhé cesty je solární vařič, který se hodí nejen pro přípravu kávy. Spolu s nádobou na ohřev vody dokáže připravit dostatečně horkou vodu. Jedná se ale o vyšší investici a zároveň solární vařič i s nádobou na ohřev vody není příliš skladný, hodí se tedy převážně pro časté cestování i časté vaření pro větší počet lidí.

Dobrá káva bez kávovaru na zádech

Pro kvalitní kávu v přírodě je vhodné mít s sebou mlýnek a umlít si čerstvou a kvalitní kávu, to je polovina úspěchu. Druhé poloviny úspěchu lze docílit správnou metodou přípravy kávy. Následující možnosti jsou nejen skladné, ale umí také připravit lahodnou kávu.

AeroPress se poslední dobou těší velké oblibě a na výlety se velice hodí. Je plastový, téměř nerozbitný, dělá skvělou kávu a navíc je skladný – sbalíte ho do krabičky o velikosti hrnku. Zároveň z nádoby, do které se káva připravuje, je možné rovnou pít. Anebo není nutné nádobu zašpinit a kávu si lze připravit přímo do hrníčku, možností je mnoho. Aeropress připraví plnohodnotnou kávu a lze jej využít i doma nebo v práci.

French press konvička na přípravu kávy je známá, v domácnostech se většinou používá skleněná variana, ta by se ale na cesty příliš nehodila. Na trhu lze pořídit ale i varianty z jiných materiálů, jako je nerez nebo plast, které se dají sbalit do batohu. K dostání jsou i různé objemy french pressů, takže je možné pořídit skladnou variantu, většina obchodů nabízí konvičky od objemu 300-350 ml.

Jde to i bez horké vody

Pokud není možné na výletě zajistit horkou vodu, existuje i možnost připravit si kvalitní a chutné cold brew. Studené cold brew se od ledové kávy liší tím, že při přípravě nepřijde do styku s horkou vodou, díky tomu se jeho příprava hodí i při cestování. V horkých dnech může navíc cold brew příjemně osvěžit.

Pro jeho přípravu je potřeba uzavíratelná nádoba a filtr. Namletá káva se v uzavíratelné nádobě zalije studenou vodou, protřepe a káva se nechá louhovat zhruba 24 hodin. Druhý den se cold brew pouze přefiltruje a výborná káva je na světě.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.