Menu

Jak správně sušit prádlo v sušičce

Koupili jste si novou sušičku prádla a chystáte se ji použít? Pokud jste od kolegů a kamarádů zaslechli, že se jim v sušičce něco srazilo nebo poničilo, možná to bude chtít ze začátku trochu odvahy. Ale nemusíte se ničeho bát, uvidíte, že jak sušičku vyzkoušíte a naučíte se s ní pracovat, zamilujete si ji jako většina uživatelů.

Sušička prádlo nejen usuší, ale zároveň z něj odstraní zbylé nečistoty, žmolky, chlupy i vlasy a dokáže ho také narovnat, takže nebudete muset žehlit. Aby toto fungovalo, je třeba dodržovat kapacitu spotřebiče. Pokud do něho dáte víc, než je psané, nejenže může být prádlo na konci programu vlhké, ale bude také pomačkané, protože nebude mít v bubnu dostatečný prostor.

Jaké oblečení patří do sušičky

Do spotřebiče vkládejte pouze oblečení, které je pro sušení v sušičce určené. To zjistíte podle symbolů na cedulkách. Pokud si nejste jisti, jaké oblečení je pro takovéto sušení vhodné, přečtěte si článek o tom, co můžete a nemůžete sušit v sušičce. Jemnější prádlo sušte na šetrnější programy a do sušičky nedávejte vlněné a velmi elastické věci, které by se mohl srazit.

Pokud váháte, vždy zvolte raději kratší a šetrnější program. Můžete sušení zopakovat nebo nechat oděvy doschnout na sušáku. Kdybyste naopak zvolili velmi vysokou teplotu, mohlo by se oblečení navždy zničit. Prádlo vyndávejte a skládejte co nejdříve po skončení sušícího programu. Nebudete ho muset žehlit a nestane se, že by zatuchlo. Pokud máte spotřebič s funkcí odloženého startu, raději ji moc nepoužívejte. Prádlo vkládáte do sušičky mokré a pokud by v tomto stavu leželo moc dlouho, mohlo by zatuchnout.

Jak správně postupovat

Před praním a sušením otočte prádlo naruby. Zachovají se lépe barvy i potisky. Tato metoda je vhodná také pro oblečení s flitry, perličkami nebo dalšími ozdobami, které by se mohli praním a sušením odloupnout nebo poničit. V případě, že sušíte oblečení na zip nebo na knoflíky, před praním vše zapněte. Budete tak chránit nejen oděvy, ale i buben pračky a sušičky.

Aby bylo vaše prádlo hebčí a nadýchanější, vložte do sušičky speciální balonky a ubrousky, které oblečení načechrají a provoní. Je potřeba se řádně starat nejen o oblečení, ale i o spotřebič a pravidelně mu čistit filtry. Jenom tak mu zajistíte dlouhou životnost. Pokud si nejste jisti, jaký spotřebič koupit, přečtěte si také článek Jak vybrat sušičku, který vám s koupí pomůže. Kromě toho najdete na internetu spoustu článků, které se sušičkám věnují z různých úhlu pohledu, například tento článek o výhodách a nevýhodách sušiček.

Nejlepší sušičky dle našeho srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019