Menu

3 tipy, jak ušetřit na vrtácích a bitech a přitom zvýšit kvalitu práce

3 tipy, jak ušetřit na vrtácích a bitech a přitom zvýšit kvalitu práce
Ilustrace: Arecenze

Vrtáky a bity jsou základním spotřebním materiálem většiny kutilů. Pokud chceme, aby nám s nimi šla práce od ruky, je potřeba se vybavit kvalitními kusy. To ale nutně neznamená, že bude takové vybavení stát majlant. Stačí jen vědět, jak ušetřit a na co se při nákupu zaměřit.

  • TIP: Sháníte výkonnou a spolehlivou vrtačku? Nepřehlédněte naše srovnání nejlepších modelů v roce 2024.

1. Dejte přednost kusovému prodeji před sadou

Mít obrovskou sadu nejrůznějších vrtáků či bitů pěkně utříděnou v plastovém organizéru je sice hezká představa, ale ruku na srdce – opravdu v praxi využijete všechny zahrnuté typy a velikosti? Kvalitní velká sada vrtáků/bitů není levnou záležitostí a naopak levná alternativa z hobby- či supermarketu je trochu riskantní investicí. A co pak, když se některý z více používaných vrtáků nebo bitů ze sady zlomí?

V takovém případě se jistě nevyplatí pořizovat opět novou sadu. Doporučujeme doplnit sadu kusovými vrtáky/bity např. ze železářství či stavebnin a pro příště už jen kupovat konkrétní typy a velikosti, které nejvíce potřebujete. V případě spirálových vrtáků se zpravidla nejvíce používají velikosti 4, 5, 6, 8 a 10. V případě bitů PH1, PH2 a PZ1, PZ2, případně TX15, TX20 a TX25.

  • TIP: Co spojuje nejhorší vrtáky a jak se jim vyvarovat poradíme v tomto článku.

2. Vsaďte na osvědčené výrobce

V našich očích je často jedinou cestou, jak ušetřit, nízká cena. Z mojí zkušenosti ale levné vrtáky a bity nebývají dobrou investicí. Jejich nízká kvalita se odráží v použití měkkých materiálů a nepřesné výrobě. Takové vrtáky jsou špatně vybroušené a rychleji se tupí, bity dobře nesedí v hlavách vrutů, prokluzují a rychle se omačkávají.

Doporučuji proto pořídit několik kvalitních kusů z odolnějších materiálů v základních velikostech, nebo menších prakticky sestavených sadách. S občasným hobby používáním vám vhodně zvolená sestava může  vydržet několik let bez nutnosti obměny. A práce s ní bude o mnoho rychlejší a příjemnější. Doporučit mohu např. tyto výrobce: Alpen, Fischer, Bosch, Milwaukee, DeWalt, Makita, Hikoki, Festool či Wera.

3. Investujte do univerzálních vrtáků

Univerzální vrtáky jsou praktičtí pomocníci pro vrtání bez příklepu i s příklepem do celé řady materiálů, jako je beton, zdivo, keramika, dlaždice, tenký ocelový plech (pozor rozhodně ne ocelové jekly), hliník, lehké stavební materiály, dřevo či plast. Díky nim opadá nutnost pořizovat větší množství různých typů vrtáků. Zároveň při práci šetří čas – s jedním vrtákem ve sklíčidle můžete zdolat hned několik materiálů naráz.

Hodí se také pro vrtání skrze několik různých materiálů zároveň nebo pro bezpříklepové vrtání do křehkých materiálů (např. keramika). Na základě osobní zkušenosti mohu doporučit praktickou malou sadu Bosch Expert CYL-9 Multiconstruction s nejběžnějšími velikostmi. Vrtáky lze zakoupit také kusově. Univerzální vrtáky za velmi příjemnou cenu 250 Kč má ve svém sortimentu také Parkside (řada Performance). Dle uživatelských recenzí na Lidl.cz se jedná o velmi povedený produkt.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.