Menu

Už jste zkoušeli trávu? Růstová sezóna 2024 začíná, poradíme jak uvést sekačku do provozu

Už jste zkoušeli trávu? Růstová sezóna 2024 začíná, poradíme jak uvést sekačku do provozu
Ilustrační obrázek

Když se sekačka správně zazimuje, je její zprovoznění v nové sezoně hračka. Jenže to je ideální situace, od které se realita často liší. V říjnu jste ještě museli sekat, v listopadu pořád pršelo a v prosinci jste kvůli Vánocům nevěděli, kde vám hlava stojí. Abyste nastartovali na první dobrou a poskytli trávě dokonalou péči, připravili jsme pro vás několik tipů.

Sezónní údržba benzínové sekačky

Nejvíce práce je pochopitelně s benzínovou sekačkou, a proto se budeme věnovat především jí.

1. Bezpečnost na prvním místě

Pokud jste před zimou sekačku pořádně nevyčistili, je potřeba to udělat nyní. Snížíte tak riziko reznutí ocelových částí sekačky vlivem agresivních rostlinných šťáv. Než se ale pustíte do práce, odpojte raději svíčku od motoru, nebo odpojte přívodní kabel. Zabráníte tak nechtěnému spuštění motoru.

Před čištěním podvozku nebo manipulací s nožem odpojte svíčku, nebo odpojte přívodní kabel.

2. Čistota půl zdraví i pro sekačku

Sekačku nakloňte ideálně na řidítka, nebo na stranu výfukového tlumiče, aby nenatekl olej do karburátoru. Hrubší nečistoty z podvozku odstraňte špachtlí. Pokračujte rýžovým/drátěným kartáčem a dočistěte stlačeným vzduchem.

Pozor, voda na sekačku nepatří! Mohla by poškodit elektrické součásti a zvýšit riziko koroze. Nezapomeňte očistit kolečka, kryt chladiče a sběrný koš. Zkontrolujte také kolečka a dotáhněte všechny šrouby, které by mohly být povolené.

Nejprve odstraňte hrubší nečistoty špachtlí.

3. Bez ostrých nožů to nepůjde

Tupé nože dokáží trávník pořádně poničit. Nezapomeňte proto sejmout nůž z unašeče, očistit ho a zkontrolovat. Pokud je tupý, nechte jej nabrousit ideálně v odborném servisu. V krajním případě jej vyměňte za nový. Broušení nožů by se mělo provádět zhruba po každých 25 hodinách provozu (cca 1x za rok).

4. Vsaďte na nový benzín

Benzín je samozřejmě ideální vyjet, odsát či stabilizovat před zimou. Časem totiž degraduje, čímž se snižují jeho startovací schopnosti. Pokud jste tak neučinili, odsajte ho nyní a naplňte nádrž novým palivem.

5. Kdo maže, ten jede

Pro prodloužení životnosti stroje, je vhodné alespoň jednou za sezónu (nebo po 20 – 50 hodinách provozu) vyměnit olej a olejový filtr. V případě výměny svépomocí postupujte podle pokynů výrobce a použijte doporučený olej. Některé sekačky mají vypouštěcí šroub, jinak je nutné olej odsát odsávačkou.

Olej se doporučuje měnit po každých 20 – 50 hodinách provozu, což odpovídá intervalu cca jednou za sezónu.

5. Posviťte si na svíčky

Zkontrolujte svíčky. Většinou stačí je vyšroubovat a jejich kovové kontakty šetrně očistit drátěným kartáčem, omýt benzínem a osušit. Pokud bude i tak sekačka špatně startovat, svíčku vyměňte za novou.

6. Nechte sekačku dýchat

Nezapomeňte zkontrolovat vzduchový filtr. Ten by se měl čistit po cca 25 hodinách provozu. V případě papírové provedení jej vyfoukejte stlačeným vzduchem. Molitanový filtr vyperte v mýdlové vodě, či benzínu. V případě velmi silného znečištění, nebo poškození proveďte výměnu. 

 

Ostatní typy sekaček

Nepodceňte ani údržbu ostatních typů sekaček. Samozřejmostí je důkladné očištění, a to i v případě plastového šasi. Stejně tak je třeba zkontrolovat nůž a nechat jej nabrousit. Věnujte pozornost také kolečkům a v případě síťové verze neporušenosti přívodního kabelu. Robotické sekačce připravte dokovací stanici a vymezte oblast sečení. V odborném servisu můžete nechat zkontrolovat aktuálnost jejího systému.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.