Menu

Jak vybrat pračku? Podrobný průvodce 2024 od zkušené redaktorky

Jak vybrat pračku? Podrobný průvodce 2024 od zkušené redaktorky

Ze statistiky Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2015 bylo pračkou vybaveno 94,4 % českých domácností (Zdroj: Český statistický úřad). Dá se tak jednoduše říct, že pračku má dnes doma v podstatě každý. Ne každý ovšem rozumí tomu, co by měla kvalitní pračka splňovat.

V tomto rozsáhlém nákupním průvodci se proto budeme věnovat pračkám ze všech stran, zevnitř i zvenčí. Dočtete se, jaké funkce vám usnadní praní, jak dobře má pračka odstřeďovat, aby spolupracovala se sušičkou, nebo třeba jak se vyznat v energetickém štítku. Usnadníme vám rozhodování, jestli vybrat pračku s předním nebo horním plněním, jakou kapacitu by pračka měla mít a jak poznáte úsporný model. Celé srovnání nejlepších praček najdete zde.

Jak vybrat pračku stručně:

 • Zvolte typ pračky – Především podle umístění a volného prostoru. Většina praček je volně stojící, seženete ale i vestavné modely, které se hodí do kuchyně. U volně stojících můžete vybírat mezi vrchem plněnými (šetří místo) a předem plněnými (mívají lepší parametry i nabídku funkcí). I předem plněné pračky potom najdete v prostorově úspornější variantě slim.
 • Ujasněte si požadavky na kapacitu – Pro čtyřčlennou rodinu alespoň 6 kg, pro dvojice a jednotlivce stačí i menší pračka. Největší popularitě se ale dnes naopak těší ještě objemnější pračky s kapacitou 8 a více kg. V těch bez problémů vyperete i lůžkoviny a další velké kusy prádla.
 • Stanovte si cenu – A hledejte nejúspornější a nejlépe vybavený model v dané cenové kategorii. Nejlevnější pračky seženete od cca 6 000 Kč, pod 10 000 Kč už najdete i modely s invertorovým motorem a zajímavými funkcemi. Vysoce úsporné modely s nejnovějšími technologiemi ale mohou stát i více než 15 000 Kč.
 • Zaměřte se na spotřebu – S tím vám pomůže energetická třída pračky. Nejlepší je třída A, většina moderních praček je ve třídách C a D. Nezapomínejte ani na spotřebu vody, ta se většinou pohybuje mezi 40-50 l na cyklus.
 • Zkontrolujte účinnost – Není třeba řešit účinnost praní, ta je u všech praček víceméně stejná, zásadně se ale pračky často liší účinností odstřeďování. Pokud máte také sušičku, volte pračku s co nejlepším ždímáním, ideálně třídy A, případně B. Zbytková voda totiž prodlužuje (a tím i zdražuje) sušení v sušičce.
 • Pohlídejte si hlučnost – Praní už je většinou poměrně tiché (často pod 50 dB), při ždímání jsou ale pračky stále docela hlučné. Nejtišší modely se drží okolo 70 dB, hlučnější se blíží k 80 dB. To může být docela obtěžující např. v malém bytě.
 • Informujte se o nabídce funkcí a vybavení – Naprostým základem je displej, časovač, dětská pojistka a množstevní automatika. Mezi nadstandard, který se může podepsat na ceně, patří např. smart funkce, parní funkce, čisticí funkce a automatické dávkování pracího prostředku. Pozornost si zaslouží také typ motoru, na moderní invertorové motory se totiž většinou vztahuje až 10letá záruka.

Typy praček podle způsobu plnění

Pračky se v základu dělí na modely s horním a předním (bočním) plněním. Předem plněné pračky mohou být také ve zúžené variantě (tzv. slim). Specifickou kategorií jsou potom pračky se sušičkou, kterým jsme věnovali vlastní srovnání. Níže vám v krátkosti vysvětlíme výhody a nevýhody všech zmíněných variant.

Pračky s horním plněním

Pračky s horním plněním mají relativně nižší nároky na místo. Relativně proto, že sice ušetří prostor nutný k otevření předních dvířek, a jsou oproti předem plněným pračkám výrazně užší, na druhou stranu ale zaberou více místa na výšku (potřebují nad sebou cca 50 cm místa pro odklopení víka), není možné na ně pokládat věci (popřípadě je nutné je při každém praní sundávat) a nedají se zakomponovat např. pod linku.

Mohou ale být vhodné například pro seniory nebo osoby s pohybovými problémy, k pračce se totiž nemusí tolik ohýbat. Obecně se dá říct, že pračky s horním plněním mívají menší nabídku funkcí a často slabší výkon, například při odstřeďování, oproti pračkám plněným zepředu. Na trhu už sice jsou i slušné vybavené modely, které nabízejí např. parní funkce, oproti předem plněným pračkám s těmito technologiemi jsou ale zpravidla poměrně drahé.

Pračky s předním plněním

Většinu modelů na trhu tvoří pračky s předním plněním. Některé lze vestavět např. do kuchyňské linky, volně stojící modely zase poslouží jako odkládací plocha – lze na ně postavit třeba i sušičku (Ze zdroje: Nejlepší pračky, Recenzetesty.cz). Jak na to se dozvíte v této kapitole.

Parametrově i nabídkou funkcí jsou pračky s předním plněním zpravidla lepší než vrchem plněné modely. Nabízejí také větší výběr různých kapacit a najdete je ve všech cenových hladinách. Díky tomu jsou předem plněné pračky vhodné v podstatě pro každého, s výjimkou uživatelů, kteří na ně doma opravdu nemají místo.

Slim pračky

Tyto pračky představují prostorově úspornější variantu předem plněných modelů. Označení slim znamená, že má pračka menší hloubku (do 50 cm), a díky tomu zabírá méně místa. Jde většinou o pračky s průměrnou či menší kapacitou, nabídkou programů a funkcí se ale příliš neliší od běžných modelů s předním plněním.

Samostatnou kategorii pak tvoří tak zvané minipračky, které jsou prostorově velmi nenáročné, ale musíte u nich počítat se značnými omezeními funkčnosti.

Pračky s bočním plněním

Na internetu lze v některých článcích najít informace o pračkách s tzv. „bočním plněním“. Takové pračky však v současné době prakticky neexistují. Většinou je tím myšleno klasické přední plnění pračky, kterému někdo říká boční díky bočnímu umístění pračky.

Modelů které by při předním plnění měly otvor jinde než v přední části (tam, kde jsou tlačítka a čelo pračky) bylo i v minulosti minimum a v době tvorby tohoto článku a srovnání jsme se na českém ani zahraničním trhu s žádnou nesetkali.

Pračky se sušičkou

Na trhu se objevují i modely praček kombinovaných se sušičkou. Jsou dobrou volbou zejména pro domácnosti, ve kterých není samostatná sušička, ani například balkon nebo jiné místo na sušení prádla. Jejich nevýhodou bývá, že často nezvládnou usušit stejný objem prádla, který zvládnou vyprat. Výhodou je naopak možnost kontinuálního programu, při kterém sušení plynule navazuje na praní.

Pračky se sušičkou jsme do naší recenze nezařadili, zpravidla mají například vyšší spotřebu elektrické energie, jsou také těžší, dražší a mají vyšší spotřebu vody. Srovnávání s ostatními pračkami by tak bylo vlastně nevypovídající. Pračkám se sušičkou jsme proto věnovali samostatný srovnávací test.

Typ pračky  Klady  Zápory
S horním plněním + Možnost rychle zastavit praní a dodat/vyndat prádlo

+ Nenáročná na prostor

+ Nemusíte se ohýbat

– V průměru o něco horší výsledky v testu

– Obecně horší vybavenost

– Nelze na ni postavit sušičku

S předním plněním + Obvykle průhledné víko bubnu

+ Možnost postavit na ni sušičku

+ Lepší možnost vestavění

+ Obecně nejlépe vybavené

– Potřeba většího prostoru kvůli otevírání bubnu

– Častěji se musíte ohýbat oproti pračce s horním plněním

Pračka se sušičkou + 2 stroje v jednom

+ Výhody viz pračky s předním plněním

– Suší obecně hůř než samostatné sušičky

– Neusuší stejné množství jako vyperou

– Vysoká spotřeba

Výběr pračky podle umístění

Zásadní vliv na volbu typu pračky bude mít především prostor, kam chcete pračku umístit. Pračky se nejčastěji dávají do koupelny, kuchyně nebo samostatné prádelny. Vždy je důležité zhodnotit nároky pračky na prostor. U menších koupelen většina zákazníků ocení pračky s vrchním plněním nebo tzv. slim pračky, které mají na hloubku třeba jen 50 cm a přesto se plní předem. U praček plněných předem potom pamatujte na prostor pro otevření dvířek.

 • Kuchyně – Do kuchyně jsou vhodnější spíše pračky s předním plněním. Zvlášť v případě, že chcete pračku zakomponovat do kuchyňské linky, což se nabízí jako ideální řešení.
 • Koupelna – U koupelny záleží hlavně na její velikosti a rozvržení. Pokud potřebujete ušetřit místo na hloubce, sáhněte po slim modelu. Pokud je pro vás podstatná nižší výška, pračka s předním plněním je jasnou volbou. V případě, že potřebujete pračku co nejužší, doporučujeme pračku s horním plněním.
 • Prádelna – Pokud máte samostatnou prádelnu, popřípadě velkou koupelnu a příliš neřešíte nároky na prostor, nemusíte se s rozměry pračky nijak omezovat a můžete zvolit klidně větší a objemnější model.

Jak postavit pračku a sušičku

Pokud již máte doma sušičku, nebo rovnou s pračkou kupujete i tento spotřebič, možná vám vrtá hlavou, jak oba přístroje umístit. Existují v podstatě tři možné varianty – pračka a sušička v různých místnostech, oba přístroje vedle sebe nebo sušička na pračce.

Pračka a sušička v různých místnostech

Toto řešení se nabízí, pokud máte malou koupelnu, do které se dva spotřebiče nevejdou, ani když je postavíte na sebe (nebo máte např. nad pračkou bojler). V takovém případě je ideální postavit pračku klasicky do koupelny a sušičku umístit do komory, kuchyně nebo jiné místnosti. To je možné díky tomu, že sušička nepotřebuje odpad, musíte ale počítat s pravidelným vyléváním kondenzační nádržky.

Pračka a sušička vedle sebe

Tady není co zdlouhavě řešit, pokud máte velkou koupelnu či prádelnu, můžete si dovolit postavit oba spotřebiče vedle sebe. Toto řešení může vypadat velmi pěkně, zejména pokud máte pračku i sušičku ve stejném designovém provedení. Někteří uživatelé dokonce přes tyto dva přístroje dávají pracovní desku, která jim slouží např. na skládání prádla.

Sušička na pračce

Pro začátek je dobré upozornit, že je vždy potřeba stavět sušičku na pračku, opačné řešení není možné. Pračka je příliš těžká a při práci více vibruje, hrozí tak poškození obou spotřebičů. Při stavění spotřebičů na sebe musí mít pračka stejné nebo větší rozměry než sušička, oba přístroje by se měly spojit vhodným mezikusem. Jednodušší je, když jsou oba od stejné značky, od daného výrobce potom seženete i mezikus.

Jestliže jsou spotřebiče od dvou různých značek, budete muset sáhnout po některém z univerzálních mezikusů (seženete jej v obchodech s elektronikou a domácími potřebami), dobře si ale ověřte, zda je vhodný pro rozměry vašich spotřebičů.

Pokud je sušička větší než pračka, možným řešením je postavit kolem pračky konstrukci s deskou, na kterou potom umístíte sušičku. Toto řešení ale vyžaduje šikovného řemeslníka, jednodušší a levnější variantou tak často bude postavit sušičku někam jinam.

Důležité parametry při výběru pračky

Velmi užitečnou pomůckou při výběru pračky je energetický štítek, který vám sdělí nejdůležitější informace o pračce. Pokud jste se už s energetickým štítkem setkali, například při výběru jiného spotřebiče, bude pro vás jeho čtení hračka.

Pro ty, kteří se s ním ještě neseznámili, jsme připravili přehledné vysvětlivky. Je třeba zmínit, že spotřeba a účinnost praní a odstřeďování jsou pouze orientační hodnoty, které odpovídají programu Eco. Při využití jiného programu se mohou více či méně lišit.

Pro zjištění dalších informací o konkrétní pračce můžete využít QR kód v pravém rohu energetického štítku, který vás přesměruje do evropské databáze spotřebičů (EPREL).

Energetický štítek pračky

Rozměry

Různé rozměry jsme již zmínili v předchozích řádcích, jelikož ale mohou být pro některé uživatele při výběru rozhodující, pojďme si ujasnit, jakou velikost můžete od různých typů praček čekat.

 • Výška pračky – U předem plněných modelů se výška zpravidla pohybuje okolo 85 cm (platí to i pro slim pračky), vrchem plněné pračky mohou být o něco vyšší, většinou měří 85-90 cm.
 • Šířka pračky – Pro předem plněné pračky (i slim) je typická šířka 60 cm, vrchem plněné modely jsou obvykle široké 40 cm.
 • Hloubka pračky – Standardní předem plněné pračky mají hloubku mezi 50 a 65 cm, jejich slim varianta začíná už na 30 cm a maximální hloubka slim praček je okolo 50 cm. Vrchem plněné modely se zpravidla drží hloubky 60 cm.

 

Rozměr Předem plněné Slim pračky Vrchem plněné
Výška 85 cm 85 cm 85-90 cm
Šířka 60 cm 60 cm 40 cm
Hloubka 50-65 cm 30-50 cm 60 cm

Kapacita

Důležitým faktorem při výběru je i kapacita bubnu. Pro jednočlennou nebo dvoučlennou domácnost stačí malá pračka s kapacitou kolem 4 kg, pro čtyř a vícečlennou domácnost jsou lepší velké pračky, které pojmou 6 a více kg.

Obecně platí, že je lepší koupit spíš pračku s větší kapacitou než menší, buben by se totiž neměl plnit více než na cca 80 %, aby zůstal dostatek prostoru pro pohyb prádla, což zefektivňuje praní. Jednou za čas je navíc potřeba vyprat i objemnější kusy prádla, jako jsou například přikrývky.

Pokud naopak naplníte buben třeba jen z poloviny, praní přestává být úsporné. Na vlastním zvážení také zůstávají individuální podmínky domácnosti (více prádla v domácnosti s malým dítětem nebo praní věcí do práce).

Kapacita praček a jakou vyžadovat

Počet členů domácnosti Jak velký objem vyžadovat
1-2 lidé v domácnosti Kapacita kolem 4-5 kg postačí
4 a více lidí v domácnosti Vyžadujte kapacitu pračky 6 a více kg

Účinnost praní a máchání

Od března 2021 můžete v popisu praček narazit také na informaci o efektivitě praní a máchání. Účinnost praní se vyjadřuje indexem, nejnižší povolená hodnota je 1,03. Není ale třeba si nad tímto číslem nějak lámat hlavu, v tomto ohledu jsou si prakticky všechny dnešní pračky rovnocenné a najdete u nich buď číslo 1,03 nebo 1,04.

V účinnosti máchání už můžete zaznamenat určité rozdíly. Hodnotí se podle toho, kolik gramů pracího prášku zůstane v 1 kg prádla po vymáchání. Maximální povolená hodnota je 5 g a většina praček se pohybuje někde mezi 4,5-5 g. Najdou se ale i výjimky, které vykazují 3 a méně g zbytkového detergentu.

Účinnost odstřeďování

Označuje se písmeny A až G. Nejlepší třída A znamená, že by v prádle po odstředění mělo zůstat méně než 45 % vody. Na odstřeďování by se měli zaměřit hlavně majitelé sušiček, ti by měli volit pračky z třídy A nebo B, modely s horší třídou už prádlo nevyždímou dostatečně, což zvyšuje náklady na sušení.

V případě odstřeďování je ideální, když je možné množství otáček volit. Například při praní jemného prádla, které neplánujete sušit v sušičce, jistě oceníte možnost snížení otáček. Svůj oblíbený svetřík totiž při odstřeďování na vysoké otáčky vyndáte z pračky sice sušší, ale pravděpodobně také zcela zmačkaný (nemluvě o tom, že jsou vyšší otáčky k jemnému prádlu pochopitelně méně šetrné a mohou tak způsobovat například žmolky).

Energetická třída a spotřeba

Jako je tomu u každého spotřebiče, i od pračky požadujeme, aby nám co nejvíc ušetřila. Od roku 2021 se pračky rozřazují do energetických tříd A-G, A je nejúspornější. Většina praček ovšem spadá do tříd C a D.

Obrázek o provozních nákladech si můžete udělat také díky uvedené spotřebě. Ta se počítá za 100 cyklů, což odpovídá zhruba dvěma pracím cyklům týdně. Z této spotřeby si následně můžete vypočítat přibližné náklady, stačí vynásobit spotřebu cenou 1 kWh od vašeho dodavatele.

Na štítku nechybí ani spotřeba vody, ta je uváděná pro 1 cyklus Eco. Pro získání nákladů opět stačí vynásobit toto číslo cenou vody, pokud ale chcete také vědět, jak úsporně pračka s vodou nakládá, vemte v potaz i její kapacitu. Větší kapacita zpravidla znamená vyšší spotřebu vody, neznamená to ale, že by pračka vodou nějak plýtvala.

Hlučnost

Pračka je jedním z nejhlučnějších domácích spotřebičů a používá se poměrně často, v mnoha domácnostech i denně. Je tedy v zájmu každého uživatele se na hlučnost cíleně zaměřit a pokusit se najít co nejméně hlučný model. Zvlášť pokud často perete večer, nebo dokonce v noci.

Na starších energetických štítcích byla jak hlučnost praní, tak hlučnost odstřeďování. Obecně je ale u novějších modelů hlučnost praní poměrně nízká, už se proto obvykle neuvádí a nenajdete ji ani na energetickém štítku.

Při ždímání se hlučnost pohybuje mezi 70 a 80 dB. Zdá se to jako malý rozdíl, je ale nutné myslet na to, že slyšitelná hlučnost nestoupá lineárně s počtem decibelů, naopak každý decibel navíc je o poznání slyšitelnější.

Přehled hlučnosti různých spotřebičů a strojů

Typ motoru

Na trhu najdeme nejčastěji tři typy motorů. Motor ovlivňuje hlavně hlučnost a spotřebu, vliv má také na životnost pračky.

 • Klasický motor – Skládá se ze čtyř součástek: motoru, řemenu, řemenice a bubnu. Je umístěný mimo osu bubnu a je méně efektivní, než novější typy. Elektřinu z motoru přenášejí uhlíky. Tento typ motoru je oproti novějším hlučnější a má i vyšší spotřebu. Uhlíky je navíc potřeba jednou za čas vyměnit, což přináší další výdaje.
 • Invertorový motor – Skládá se ze stejných součástek jako klasický model a i jeho umístění je stejné. Je ale řízený elektronicky, a tak je jeho regulace plynulejší. Oproti klasickému typu snižuje hlučnost a spotřebu pračky. Na invertorový motor navíc výrobci poměrně často poskytují prodlouženou záruku i 10 let.
 • Direct drive motor – Invertorový Direct drive motor většinou najdeme u dražších a kvalitnějších praček. Na rozdíl od předchozích dvou modelů se tento motor nachází v ose bubnu. Díky tomu nepotřebuje řemen ani řemenici, buben pohání přímo. Je lépe ovladatelný a stabilnější než ostatní motory. Také snižuje vibrace, hlučnost a je efektivnější. Stejně jako další invertorové motory, i na tento bývá 10letá záruka.

Funkce a příslušenství

Moderní pračky oplývají množstvím funkcí, které například usnadňují ovládání, zlepšují výsledek praní nebo zjednodušují údržbu. Tyto funkce jsme rozdělili do několika skupin:

 • Základní funkce – Displej, odložený start…
 • Množstevní automatika – Fuzzy logic, 6. smysl…
 • Ochrana proti přetečení – AquaStop, AquaSafe…
 • Parní funkce – K osvěžení prádla
 • Smart funkce – K ovládání na dálku
 • Čisticí funkce – StayClean Drawer, proplachování bubnu
 • Automatické dávkování pracího prášku – Pro bezpracné dávkování

Základní funkce

K víceméně standardním funkcím praček patří dětská pojistka a odložený start. Dětskou pojistku spousta domácností oželí, pro rodiče s dětmi je ale v podstatě nezbytná. Odložený start potom dělá pračku do jisté míry samostatnou. Prádlo vypere i v době, kdy nejste doma, a tak nemusíte pračce podřizovat svůj program, ona se přizpůsobí vám. Drobné zjednodušení představuje i zvukový signál, kterým pračka upozorní na vyprané prádlo.

Množstevní automatika

Poměrně oblíbená je v dnešní době funkce Fuzzy logic (popř. jiný typ množstevní automatiky), která reguluje množství vody v závislosti na hmotnosti prádla a snižuje tak spotřebu vody i energie. Jednoduše prádlo zváží a podle toho zvolí program. Ani v případě, že pračka tímto typem funkce disponuje, ale není ideální plnit ji příliš málo. Úspora, kterou funkce umožní, totiž stále není dostatečně vysoká, aby se praní malého množství prádla vyplatilo. Proto je dobré důkladně zvážit, jak velký buben využijete.

Podobně jako Fuzzy logic funguje i šestý smysl. Ten se ale neřídí jen hmotností. U prádla nastavíte také typ tkaniny a pračka si sama zvolí teplotu, délku praní a počet otáček odstřeďování. Problém může nastat u prádla, které hodně pouští barvu. Pračka je bude prát tak dlouho, dokud nevyhodnotí odtékající vodu jako čistou. Prádlo se tak může zbytečně odbarvovat a pračka navíc spotřebuje víc vody a energie.

Ochrana proti přetečení

Pod názvy AquaStop, AquaSafe a dalšími se skrývají šikovné technologie, které chrání vaši domácnost před vytopením. Ty hlídají, zda v pračce nedošlo k nějaké poruše nebo úniku vody a na základě toho například automaticky zastaví pračku a odčerpají zevnitř vodu.

Parní funkce

Parní programy slouží k osvěžení prádla, odstranění pomačkání a eliminaci pachů a alergenů. Využijete je tedy například u jemného prádla, které načichlo v kuřácké restauraci. Jejich antibakteriální účinky potom oceníte při praní ložního a dalšího prádla. Praní párou je celkově úspornější, šetrnější a účinnější než praní ve vodě. V budoucnu se tedy možná dočkáme i čistě parních praček.

Smart funkce

Trendem moderní doby je chytrá domácnost, tedy domov, ve kterém můžete prakticky vše, od světla v kuchyni přes žaluzie po pračku ovládat na dálku, pomocí telefonu nebo jiného mobilního zařízení. Výhodou chytrých praček není jen možnost zapnout spotřebič, i když jste třeba v práci.

Tuto funkci samozřejmě už dávno zvládají modely s odloženým startem. Chytrá pračka vás ale může také například informovat o závadě, nebo vám umožní stáhnout si z internetu novou nabídku programů.

Čisticí funkce

Poměrně častým doplňkem dnešních praček je speciální program, který slouží k čištění bubnu. Ten propláchne vnitřek pračky horkou vodou a za vysokých otáček, aby se buben očistil od různých vláken a dalších usazenin. U některých praček tento program nevyžaduje ani použití čisticího prostředku.

Doplňkem k čištění bubnu bývá také automatický proplach zásuvky na prací prostředky. V té potom nezůstávají nevzhledné usazeniny od aviváže a pracích prostředků a nemnoží se v ní bakterie nebo plísně.

Automatické dávkování pracího prášku

Nevhodné množství pracího prášku může negativně ovlivnit výsledky praní. Příliš malá dávka prádlo dostatečně nevypere, příliš mnoho prášku zase prodlužuje praní, čímž zvyšuje spotřebu vody a energie. Zbytky prášku navíc mohou zůstat na oblečení a způsobovat kožní problémy.

Proto jsou některé pračky vybavené automatickým dávkováním prášku. Prací prostředek a aviváž vždy jednou za čas doplníte do velkých nádob uvnitř pračky a přístroj si sám nadávkuje prostředek podle množství prádla, stupně znečištění a druhu tkaniny.

Ovládání a nabídka programů

Pro pohodlné používání pračky je vždy důležitá jednoduchost ovládání a srozumitelnost návodu. Zkrátka by se pračka měla dát ovládat co nejvíce intuitivně, aby vám práci ušetřila a nezpůsobovala více komplikací. Výhodou je přítomnost displeje, který vám poskytne informace o průběhu praní, době cyklu, popřípadě nějaké poruše.

Srozumitelnost a jednoduchost mohou být vnímány poměrně subjektivně, proto jsme do naší recenze praček zařadili i hodnocení uživatelů, ať už krátkodobých nebo dlouhodobých, kteří jednoduchost ovládání ve svých názorech často zmiňují a vy si tak můžete udělat jistý obrázek o používání pračky.

Neuškodí také zhodnotit pračku vizuálně, například na fotce. Uděláte si tak představu, jak je pro vás ovládací panel pračky přehledný. Přece jen není ideální při každém praní vytahovat manuál a studovat, co znamená ta spousta neznámých symbolů. E-shop Datart sestavil rychlý online návod, jak číst symboly na pračce.

Prací programy

Většina dnešních praček mívá někde mezi deseti a dvaceti pracími programy. Běžný uživatel jich ale reálně používá výrazně méně. Pokud chcete využít maximálního potenciálu vaší pračky, doporučujeme nastudovat si návod k použití, kde jsou všechny programy rozepsané, často i s přibližnou spotřebou energie.

Abyste si nemuseli všechny údaje pamatovat, není od věci si pár nejužitečnějších programů vypsat nebo ofotit a nalepit na pračku. S programem „Bavlna 40°“ si pravděpodobně poradí každý, na trhu už jsou ale daleko sofistikovanější možnosti praní, pojďme se tedy podívat alespoň na ty nejzajímavější:

 • ECO programy – Energeticky úsporné programy šetří životní prostředí i vaši peněženku. Jejich nevýhodou je zejména dlouhá doba praní, pokud ale pračku načasujete třeba na dobu, kdy jste v práci, dlouhé praní vás nebude nijak obtěžovat.
 • Baby care a antialergenní programy – Tyto programy prádlo především pečlivěji máchají, aby v něm nezůstávaly zbytky pracího prášku, které mohou dráždit citlivou pokožku. U praček s parní funkcí bývá přídavkem ještě ošetření párou s dezinfekčními vlastnostmi.
 • Pet programy – S programy určenými pro majitele domácích mazlíčků se dočkáte důkladného namočení a promáchání před i po praní, které má zaručit odstranění co největšího množství chlupů domácích zvířat a dalších vláken. Pokud chcete vašemu prádlu věnovat extra péči, doporučujeme zainvestovat i do sušičky prádla, která je v odstraňování chlupů, prachu a alergenů nepřekonatelná.

Přizpůsobení programů

Kromě automatického nastavení programu pomocí množstevní automatiky můžete do parametrů daného programu zasahovat i vy. Standardní je možnost nastavení teploty a intenzity odstřeďování, u řady praček můžete navíc upravit i délku praní. Zkrátit ji u méně zašpiněného prádla, prodloužit pro odstranění odolnější špíny, nebo třeba volit mezi rychlou a ekologickou (ale pomalejší) variantou praní.

Oblíbené značky praček

Na českém trhu můžeme narazit na pračky od několika desítek výrobců. Vybrali jsme ty nejoblíbenější a vypracovali o nich samostatné články. Dočtete se, jaká jsou specifika jednotlivých značek, s jakou cenovou hladinou se můžete setkat a jaké technologie daná značka používá. Pokud zde nenajdete vašeho oblíbeného výrobce, nebo ani po přečtení nevíte jakou značku pračky zvolit, zkuste srovnání praček na Vybero.cz, kde je článků o výrobcích více, například o pračkách Philco.

Pračky Whirlpool

V nabídce americké značky Whirlpool patří dominují volně stojící předem plněné pračky, poměrně často ale narazíte také na vrchem plněné modely. V sortimentu je také řada vestavných praček. Kapacitou jde většinou o středně velké pračky, které pojmou 7-9 kg. Najde se ale i řada větších modelů s objemem nad 10 kg, popřípadě menších praček od 5 kg. Hlučnost i spotřeba těchto modelů bývá na současné poměry standardní.

Větší část modelů je již vybavená invertorovým motorem, z pokročilejších technologií můžete narazit také na parní funkce, automatické dávkování pracího prostředku nebo možnost přidání prádla v průběhu praní. Naopak smart funkce tyto pračky obvykle nemívají. Cenově se pohybují v rozmezí 6 000 Kč až 20 000 Kč. O nejlepších pračkách Whirlpool se více dočtete v našem článku.

 

Pračky LG

Korejská značka LG přivádí na trh jak klasické pračky, tak tzv. slim modely. Zaměřuje se výhradně na pračky plněné předem. Velká část modelů spadá do nejlepších energetických tříd A a B, jsou tedy velice úsporné. Nabídka kapacit je poměrně standardní, nejvíce praček najdete v rozmezí 7-9 kg, nechybí ale ani velké modely s kapacitou přes 10 kg, které uspokojí i početné domácnosti.

Novější modely jsou vybavené invertorovým motorem, doménou tohoto výrobce jsou také parní funkce, smart funkce a další pokročilé technologie. Obvyklá cena se pohybuje mezi 10 000 Kč a 15 000 Kč. Narazíte ale i na modely přesahující cenu 30 000 Kč. Více se o nejlepších pračkách LG dozvíte v našem samostatném článku.

Pračky AEG

Německá značka AEG se obecně řadí mezi velice oblíbené na poli domácích spotřebičů. Jinak tomu není ani u praček. V sortimentu převažují klasické předem plněné pračky. Najdete však i modely s horním plněním nebo slim varianty. Ve čtyřech modelových řadách výrobce nabízí spotřebiče s kapacitou 6 až 10 kg. Řada z nich je velmi úsporná a obsadila nejlepší energetické třídy A a B, v otázce hlučnosti jsou spíše standardní.

Invertorový motor už je u praček této značky prakticky samozřejmostí. Nové modely disponují také parní funkcí, smart funkce u nich ale většinou nenajdete. Cenové rozpětí je velice široké. Více informací o nejlepších pračkách AEG najdete v našem článku.

Pračky Beko

Turecká firma Beko obecně cílí především na co nejnižší cenu. Tohoto pravidla se drží i u praček. Nabízí především klasické volně stojící pračky, které jsou výhradně předem plněné. Obvyklá kapacita je mezi 6 a 8 kg prádla. Většina modelů se řadí do standardních energetických tříd C a D, některé ale patří i do nejlepších tříd A a B.

Cenově se většinou jedná o nenáročné pračky, které seženete už od 6 000 Kč. Přesto mezi nimi najdete i pokročilejší modely s invertorovým motorem, smart funkcemi a parními programy. V našem samostatném článku o nejlepších pračkách Beko najdete bližší informace.

Pračky Bosch

Pračky německé firmy Bosch jsou většinou klasické předem plněné modely. V nabídce však najdete také slim modely a pračky plněné vrchem. Spotřeba těchto modelů je standardní, většinou se řadí do nejčastější třídy C. Kapacita praček se pohybuje v rozmezí 7 až 9 kg prádla.

Obecně jsou pračky Bosch dobře vybavené funkcemi, od toho se odvíjí také cena, většina modelů stojí více než 10 000 Kč. Paradoxně ale většinou nebývají vybavené parními programy, které už jsou u jiných výrobců poměrně časté. O nejlepších pračkách Bosch pojednává samostatný článek.

Pračky Electrolux

Švédská značka Elektrolux se radí mezi velice oblíbené nejen mezi českými zákazníky. V sortimentu dominují klasické pračky s předním plněním. Najdeme ale také vrchem plněné, slim nebo vestavné pračky. Z energetického hlediska se jedná o průměrné až podprůměrné pračky řadící se nejčastěji do energetických třídy D-F. Kapacitu mají od 6 do 9 Kg.

Ve výbavě těchto praček jsou velmi často parní funkce, chytré funkce tak běžné nejsou. Nejlevnější modely pořídíte od 6 500 Kč, nejdražší až za 20 000 Kč. Více informací o nejlepších pračkách Electrolux se dozvíte v samostatném článku.

Pračky Indesit

Italské pračky Indesit nabízejí kapacitu od 5 do 8 kg prádla. Výjimečně narazíte na model s 9kg kapacitou. Jedná se především o volně stojící pračky s předním nebo vrchním plněním. Většinou jde o levnější modely se standardní spotřebou, žádné přelomové technologie ale nečekejte. Často budou mít klasický motor, ani invertorová varianta už ale není výjimkou. Obvykle mají slabší odstřeďování, většinou tak nejde o ideální variantu do kombinace se sušičkou. O nejlepších pračkách Indesit pojednává náš článek.

Pračky Samsung

Pračky korejského giganta Samsung jsou výhradně předem plněné volně stojící modely. Kapacitu mají jednotlivé modely v intervalu mezi 5 a 10,5 kg. Jsou také vybaveny velkou škálou funkcí a vychytávek, např. parními funkcemi, smart funkcemi a automatickým dávkováním pracího prostředku. Většina praček Samsung je poměrně úsporná, řada z nich patří do nejlepší energetické třídy A. Silnou stránkou těchto modelů je také velmi nízká hlučnost.

Samsung nabízí hned 11 produktových řad. Jejich pořizovací cena se pohybuje od 8 000 Kč až po částky přesahující 20 000 Kč. Více informací o nejlepších pračkách Samsung se dozvíte v samostatném článku.

Pračky Zanussi

Italská značka se specializuje pouze na volně stojící pračky. V jejím sortimentu mají předem a vrchem plněné modely rovnocenné zastoupení. Z pohledu energetické náročnosti nedosahují tyto modely nejlepšího hodnocení. Jsou také poměrně hlučné. Cenově se ale jedná o přívětivou značku. Ceny jednotlivých modelů nepřesahují 10 000 Kč.

Pračky Gorenje

Pračky slovinské značky Gorenje se na první pohled odlišují od ostatních vzhledem. Kromě bílých modelů najdete také černé, ale i oranžové, červené či jinak barevné varianty. Všechny jsou předem plněné. Do menších prostorů se hodí slim modely. Kapacita spotřebičů se pohybuje mezi 6 a 9 kg. Spotřebou se nejčastěji řadí do třídy B, což je velice dobrý výsledek.

Pračku Gorenje lze pořídit od 5 600 Kč, nejdražší modely stojí kolem 15 000 Kč. Bližší informace o nejlepších pračkách Gorenje najdete v samostatném článku.

Pračky ETA

V nabídce této tradiční české značky najdete jen několik málo praček, i tak je ale výběr poměrně různorodý. Volit můžete z předem plněných modelů (i ve slim variantě s hloubkou 41-49 cm), vrchem plněných praček i kombinovaných praček se sušičkou. Kapacita se pohybuje mezi 6-9 kg, pokryje tak potřeby většiny uživatelů. Spotřebou se tyto pračky řadí k průměru, nejčastěji patří do energetických tříd C a D.

Poměrně častý je invertorový motor s desetiletou zárukou, i na klasické motory ale výrobce poskytuje prodlouženou záruku, tentokrát 5 let. Samozřejmostí je potom ovládací panel v češtině a standardní funkce, jako je časovač či dětská pojistka. Pokud ale patříte k milovníkům nejnovějších technologií, jako jsou smart funkce či parní programy, pravděpodobně vás tyto pračky nenadchnou.

Cena

Stejně jako u většiny domácích spotřebičů, od kterých očekáváme dlouhou životnost, i do pračky se vyplatí investovat. Nejlevnější modely mohou vypovědět službu ihned po záruce, zatímco dražší pračky často vydrží i deset a více let. Cenu ovšem ovlivňuje více faktorů, levnější pračka nemusí být nutně nekvalitní. Ve spoustě případů bude spíš jen ochuzená o některé funkce dražších praček, popřípadě bude mít například nižší počet otáček.

 • Pračky do 10 000 Kč – I v nejnižší cenové kategorii najdete kvalitní modely. Do deseti tisíc většinou seženete pračky s horním plněním a větší i menší pračky s předním plněním. Tyto pračky jsou zpravidla vybavené základními funkcemi, jako je dětská pojistka, odložený start, zvuková signalizace či nějaký typ množstevní automatiky. Vyperou samozřejmě dobře, ovšem často mívají horší třídu účinnosti odstřeďování.
 • Pračky od 10 000 Kč do 20 000 Kč – V této kategorii si pravděpodobně vybere nejvíce uživatelů . Pračky nad deset tisíc jsou prakticky univerzálně použitelné a najdeme mezi nimi i modely s třídou účinnosti odstřeďování A, tedy ideální pro majitele sušiček. Kromě množstevní automatiky mívají i další inteligentní funkce, jako například antialergické máchání, které kontroluje množství zbytkového prášku ve vodě, nebo třeba parní praní.
 • Pračky nad 20 000 Kč – Nejdražší modely slibují vysoký počet otáček a celou řadu inteligentních funkcí, jako například samostatné dávkování pracího prostředku. Jde o spotřebiče pro opravdové fajnšmekry, takovouto částku investujte pouze do vychytané pračky, u které víte, že různé programy a funkce opravdu využijete.

Údržba pračky

Ačkoliv na to spousta z nás zapomíná, ani pračka není zcela bezúdržbový přístroj a pokud má poctivě sloužit řadu let, vyžaduje také trochu péče. Ta naštěstí není nijak složitá a pokud budete pračku čistit pravidelně, vystačí vám na tuto činnost pár minut měsíčně. Naopak vyčištění dlouhodobě zanedbané pračky může trvat hodiny s nejistým výsledkem. Znečištění pračky nejenže zkracuje její životnost a zvyšuje poruchovost, ale ani prádlo už nemusí být po vytažení dokonale čisté a voňavé.

Těsnění

Tomuto prvku pračky byste se měli věnovat nejčastěji, ideálně po každém praní. V gumovém těsnění okolo dvířek se totiž zachytává prach, vlákna, vlasy a různé drobné předměty. Po praní v něm navíc může zůstat ještě trocha vody a máte zaděláno na množení bakterií, plísní a nepříjemný zápach.

Pokud chcete těmto komplikacím předejít, nejlepší je po každém praní vyndat všechny zachycené věci, těsnění otřít vlhkou žínkou nebo hadrem a vytřít dosucha. S usazenými nečistotami si dobře poradí kartáček, na pomoc si můžete vzít i ocet nebo dezinfekci. Dvířka pračky by neměla po praní zůstat zavřená, nejlepší je nechat je alespoň pootevřená, aby se vnitřek spotřebiče nezapařoval.

Zásuvka na prací prostředky

Šuplík na dávkování pracího prostředku a aviváže stačí čistit zhruba jednou měsíčně, nebo zkrátka když uvidíte, že už není úplně bez poskvrnky. Při pravidelném udržování stačí šuplík jen vyjmout, opláchnout horkou vodou a případně očistit žínkou. Na usazenou špínu už bude potřeba kartáček, odstraňovač vodního kamene (nebo ocet), popřípadě špendlík či párátko na vyčištění otvorů a trysek.

Poté je dobré zásuvku osušit, nebo nechat povysunutou, aby doschla (to se dá praktikovat i po praní). Zanedbání údržby dávkovače může, stejně jako v případě gumové manžety, vést k množení bakterií a plísní, usazené zbytky prášku a aviváže navíc mohou nechávat skvrny na prádle.

Filtr

Filtr pračky si zaslouží vaši pozornost zhruba jednou za dva až tři měsíce. Oproti čištění gumové manžety dvířek jde o lehce náročnější proces, postup ale bývá uvedený v návodu na použití konkrétní pračky a zvládne ho každý. Ve zkratce stačí filtr vyjmout (doporučujeme pod otvor připravit ručník nebo hadr na odtékající vodu), zbavit vlasů, vláken a dalších nečistot, propláchnout a vrátit zpět.

Buben

Nikdo samozřejmě nepočítá s tím, že by po praní celý buben čistil nebo sušil. Ovšem to nejmenší, co pro životnost pračky můžete udělat, je několikrát do roka (někdo doporučuje jednou za půl roku, někdo dokonce jednou měsíčně, záleží tedy spíše na četnosti praní a vašem uvážení) pustit pračku naprázdno s přidáním speciálního čističe, který se postará o celý vnitřek přístroje. Doporučuje se také nenechávat prádlo v bubnu po vyprání příliš dlouho, aby se zbytečně nepřetěžoval na jednu stranu.

Nové technologie

Před časem přelomové Smart funkce už dnes najdete u domácích spotřebičů čím dál tím častěji a pračku tak můžete spustit i když nejste zrovna doma, poradí vám s diagnostikou závady nebo si stáhne nové prací programy. Kam se tedy ještě dá posouvat?

Praní (téměř) bez vody

Jedním ze zajímavých směrů je parní praní, které by v budoucnu mohlo nahradit praní ve vodě, parní funkce už má koneckonců řada dnešních praček. Další možností omezení spotřeby vody při praní je potom využití polymerových kuliček. O této technologii informovaly zahraniční servery již v roce 2014 a v současnosti ji používají hotely a průmyslové prádelny, do domácností se ale zatím nepropracovala.

Polymerové kuličky absorbují nečistoty, údajně tak ušetří až 80 % vody, 50 % pracího prostředku a 50 % energie nutné k praní. Navíc by měly zamezovat vzájemnému obarvení prádla, to tak nemusíte dělit do více dávek podle barvy. Po pracím cyklu se kuličky vrátí skrz otvory v bubnu do zásobníku a jsou připravené k opětovnému použití (Zdroj: The Guardian).

Jde jednoduše říct: „Tyhle si nekupujte“?

Na otázku, které pračky z testu nekupovat, nemáme jednoznačnou odpověď. V drtivé většině případů se totiž nedá říct, že by nějaká pračka byla vyloženě špatná. Naopak, například kvalitu praní vykazují dražší i levnější modely víceméně srovnatelnou. Rozdíly bývají spíše v dalších vlastnostech, jako je efektivita odstřeďování, spotřeba či nabídka funkcí, zde už ale záleží na vašich individuálních požadavcích.

Obecně mezi mezi nejhůře hodnocené modely ve srovnávacích testech patří pračky Candy, Beko a Whirlpool. Nejhůře hodnocené pračky z našeho srovnání najdete zde. Zpravidla jde ale o levnější spotřebiče, s čímž často souvisí i vyšší spotřeba či hlučnost a limitovaná nabídka funkcí. I tyto pračky si přitom uživatelé často velmi pochvalují a mohou být skvělou volbou pro rodiny s napjatým rozpočtem. Nedá se tedy říct, že by nějaké pračky byly univerzálně špatné, ne každá pračka ale bude vhodná právě pro vás.

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.