Menu

Set pračky se sušičkou

Nutnost prát a sušit prádlo doprovází člověka odnepaměti. Již pravěcí lidé museli občas podstoupit potřebnou očistu nejen těla, ale i všech svých oděvů a pokrývek. My na rozdíl od nich nepotřebujeme neustále hledat zdroj čisté vody, což by ostatně v dnešní době vydalo na pořádný vandr, ani nemusíme kontrolovat oblohu plni obav, zda se zrovna neblíží déšť. Chytré hlavy nám vymyslely pomocníky, kteří se o všechno postarají pěkně v teple domova.

Ještě před nemnoha lety však byly šířeji dostupné pouze pračky, sušit se muselo pěkně postaru na šňůře, pokud jste tedy zrovna nežili v honosných rezidencích. V novém tisíciletí si dříve exkluzivní kusy bílé elektroniky začaly nacházet cestu i do méně movitých domácností. No a dnes je pro změnu obtížné najít byt, v němž sušička z nejrůznějších důvodů své pevné místo nemá.

Chcete si také dopřát pohodlí, ale nemáte v koupelně ani jinde v bytě dostatek prostoru? Mnozí výrobci pamatují i na vás! Nabízejí totiž praktické sety sušiček a praček, které lze snadno naskládat na sebe. Jejich výběru věnujeme následující článek a pokusíme se vás v něm seznámit s odpověďmi na ty nejdůležitější otázky, které možná vyvstávají ve vaší mysli.

Nejlepší pračky dle našeho srovnávacího testu

Nejlepší sušičky prádla dle našeho srovnávacího testu

Jak vybrat set pračky a sušičky

Nemůžete se zatím rozhodnout, zda zakoupit pračku a sušičku odděleně či využít systému 2v1? Poměrně jednoznačnou odpověď by vám mohla dát první kapitola, v níž se snažíme hlavní rozdíly pojmenovat.

Jestliže se rozhodnete pro set dvou samostatných spotřebičů, důkladně si ověřte jejich kapacitu, jež by se měla co nejvíce podobat. Významnou roli sehrávají i design a různorodé funkce, jimiž jsou moderní pomocníci vybaveni. I zde se vyplatí, když jsou spolu oba stroje plně kompatibilní, díky čemuž dosáhnou plného výkonu.

Důkladně si též promyslete, jakým způsobem oba kusy umístíte. Můžete je dát nejen vedle sebe, ale také na sebe. Zvolíte-li vertikální variantu, ještě si promyslete, zda mezi ně nevložíte praktický mezikus, jež mimo jiné poslouží i jako prakticky odkládací pult.

V žádném případě vás neochudíme ani o finální část textu zabývající se cenami. Probrali jsme se desítkami setů z dílny různých firem a stanovili tři základní intervaly, v nichž se patrně budete pohybovat. O každém z nich podáváme alespoň stručné informace, abyste věděli, co očekávat.

Samostatně nebo 2v1?

Mnozí zákazníci jsou udiveni, proč by měli přemýšlet nad nákupem setu, když mohou jednoduše zakoupit oba spotřebiče v jednom? Dříve tolik propagované řešení 2v1 ovšem v posledních letech začíná výrazně ustupovat do pozadí právě dvěma samostatným kusům. Důvodů, proč i my považujeme za výhodnější zakoupit kombinaci pračky a sušičky zvlášť, je hned několik:

 • Stejná úspora místa do šířky (sušička se staví na pračku)
 • Možnost praní i sušení najednou
 • Nižší kazivost
 • Snadnější údržba a ovládání
 • Širší možnosti a více programů
 • Výrazně nižší spotřeba elektrické energie a vody

Koncept 2v1 se dá totiž chápat jako „od každého něco“. Dostanete sice obojí najednou, avšak ani jedna práce nebude vykonána na kvalitativně stejné úrovni, jako když zakoupíte dva samostatné pomocníky. Ačkoliv prvotní investice nebude výrazná, svou daň si vybere během provozu, kdy během jednoho cyklu zaplatíte zhruba čtyřikrát více za elektřinu a dvakrát více za vodu.

Kapacita

Rozhodli jste se definitivně pro volbu setu samostatné pračky a sušičky? Potom zohledněte kapacitu obou spotřebičů. Často se stává, že pračka pojme o něco málo více prádla než sušička, rozdíl však nesmí být markantní. Jedině dokonalou návazností obou činností zajistíte, že vše bude mnohem rychlejší a efektivnější a nebude vám zbytečně zůstávat mnoho vypraného prádla stranou nebo na šňůře.

Výhodou předpřipravených setů je, že výrobci obvykle na tento fakt pamatují. Naprostá většina dvojic tedy svou kapacitou odpovídá, u některých činí rozdíl maximálně 2 kilogramy.

Nákup setu se tedy zdá být vhodným řešením v případě, že uvažujete o koupi pračky a sušičky ve stejný čas. Pokud si ještě nejste jisti, jak při výběru jednotlivých produktů postupovat, přečtěte si také články Jak vybrat pračku a Jak vybrat sušičku, které vám přinesou další užitečné informace.

Design a funkce

Stalo se vám, že jste koupili dva spotřebiče od totožné společnosti a každý vypadal úplně jinak? Jestliže jste se rozhodli pořídit si do domácnosti sadu pračky a sušičky, nemusíte se toho obávat. Producenti k sobě dávají modely s podobným či zcela shodným designem. Ladit vám bude úplně všechno od vnějšího designu až po displej a ovládací prvky.

Set také obvykle tvoří modely z korespondujících produktových řad. Jejich funkce a doplňky vytvářejí jednotu, díky čemuž jsou obě činnosti v dokonalé symbióze. Nemusíte se tak obávat, že by pračka disponovala technologií, kterou by sušička neuměla využít a naopak.

Nezapomeňte také na fakt, že si můžete pořídit jeden přístroj, který zvládne praní i sušení. Testovali jsme také varianty praček se sušičkou. Jako doplněk by vám mohlo posloužit také srovnání pracích prášků.

Nejlepší pračky se sušičkou dle našeho srovnávacího testu

Způsob umístění

Během nákupu byste též měli mít alespoň rámcovou představu o tom, kam zakoupené spotřebiče umístíte. Připravte si minimálně 60 × 60 cm pro umístění pračky. Zbytek vyřešíte optimální volbou prostorového uspořádání:

 • Vedle sebe
 • Na sebe bez mezikusu
 • Na sebe s mezikusem

Vzhledem k tomu, že umístění zákazníci řeší zdaleka nejvíce, považujeme za zásadní o každé možnosti sdělit pár vět.

Umístění vedle sebe

Máte v koupelně dostatek místa, takže se pračka a sušička bez větších problémů vejdou vedle sebe? Nebojte se jej uplatnit a ušetřete si zbytečné starosti s kladením obou spotřebičů na sebe. Klasická varianta je praktická, prádlo můžete překládat z jednoho bubnu do druhého, aniž byste museli neustále vstávat a ohýbat se. Záda vám poděkují.

Jakousi útěchou je též fakt, že v případě poruchy nemusíte dělat žádné složité zásahy, abyste přístroje zpřístupnili pohledu a rukám řemeslníka.

Umístění na sebe bez mezikusu

Jestliže nedostatek volného prostoru předcházející způsob vylučuje, přichází na řadu umístění sušičky na pračku. To je možné i bez využití mezikusu, vždy si ale osobně prověřte, zda je takové řešení možné. U nákupu setu se toho nemusíte obávat, neboť výrobci k sobě dávají vzájemně kompatibilní modely.

Umístění na sebe s mezikusem

Poslední varianta spočívá v použití mezikusu sloužícího jako jakýsi prostředník mezi pračkou a sušičkou. Druhému jmenovanému spotřebiči dodává potřebnou stabilitu a pomáhá šetřit místo. Bohužel běžně nebývá součástí balení a je nutné si jej dokoupit za dodatečné finance. Při výběru pečlivě zkontrolujte jeho provedení, k dispozici jsou dva základní druhy:

 • pevný mezikus – pouze jako opora pro sušičku, bez možnosti vysunutí, není nutné vrtání
 • výsuvný mezikus – možnost výsuvu pro umístění prádla před uložením do sušičky či k dosušení, nutno přivrtat.

V obou případech je instalace mezikusu natolik snadnou záležitostí, že není zapotřebí volat odborníka. Hlavně výsuvné provedení se těší velké popularitě, neboť slouží jako praktická odkládací plocha a pomáhá výrazně šetřit záda.

Cena

Závěr každého textu věnujeme cenovému okénku, jehož cílem je poskytnout vám alespoň rámcovou představu o požadovaném finančním obnosu. Ani nyní neučiníme žádnou výjimku. Čekají vás tři cenové intervaly, jež se nám podařilo identifikovat zevrubnou analýzou trhu.

Cena do 20 000 Kč

Za cenovku nepřesahující hranici 20 000 korun zakoupíte sady pocházející z dílny společností Beko, Amica či Candy zaměřujících se na produkce low-endové, tedy levnější, elektroniky. Spotřebiče spadají do nejlepších energetických tříd a nabízejí poměrně širokou paletu programů a funkcí. Problém může být v nižší kvalitě odstřeďování u praček, jež potom zbytečně zvyšuje náklady na sušení. Kapacita sušičky bývá obvykle o jeden kilogram nižší než u pračky, což je stále ještě považováno za výborný poměr.

K mání je mezikus prodávaný přímo konkrétními výrobci. Bohužel obvykle nebývá součástí balení, proto vám nezbude nic jiného než si za jeho pořízení připlatit. Oba pomocníky ale můžete na sebe postavit i bez jeho přítomnosti, přijdete jen o praktickou funkci výsuvu. Připravte se na klasické neduhy levnějších spotřebičů a jejich častou poruchovost ihned po konci záruky.

Cena od 20 000 do 40 000 Kč

Ve střední skupině se setkáte se značkami, jež v ní naleznete i při odděleném nákupu spotřebičů. Svá želízka v ohni zde mají firmy Gorenje, AEG či LG, přičemž se ve všech případech jedná o kombinaci dvou modelů, prodávaných i samostatně. Samozřejmostí je dokonalá harmonie funkcí i kapacit, takže se nemusíte obávat sušení části prádla někde na šňůře.

Mezikus je zapotřebí zakoupit za dodatečný finanční obnos. I zde je ovšem stejně dobře možné prostě jednotlivé spotřebiče postavit na sebe bez jakéhokoliv jištění. Nepočítejte s žádnými chytrými technologiemi typickými pro nejvyšší třídu. To hlavní, tedy vyprat a vysušit prádlo, zvládnou bez větších problémů.

Cena nad 40 000 Kč

Pomalu vstupujeme na pomyslný vrchol. Zde naleznete zástupce značek AEG, Samsung a Siemens. Očekávejte nejvyšší efektivitu praní a sušení, obrovskou energetickou úspornost a dostatečnou kapacitu pro všechno, co potřebujete.

Propojení s chytrými telefony a další moderní elektronikou zaručí, že budete spotřebiče moci ovládat prakticky odkudkoliv. Snad jen ten mezikus je třeba zase dokoupit. Případně volně postavit sušičku na pračku.

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.6.2019