Menu

Jak vyčistit odpad? 5 tipů a babských rad

Jak vyčistit odpad? 5 tipů a babských rad

Neodtékající voda a nepříjemný zápach, to jsou jasné signály, že je odpad ucpaný a bude jej třeba vyčistit. Jak na to se dozvíte v tomto článku. Shrneme si základní metody, i ty pro pokročilé. Věnovat se budeme chemickým, ekologickým i mechanickým řešením. Zabrouzdáme i k babským radám, které jsou generacemi prověřené. 

Ucpaný odpad je asi tím nejběžnějším problémem, se kterým se v domácnosti setkáte. Příčin může být mnoho. Ucpaný dřez nejčastěji způsobí tuk, zbytky jídla, úlomky kostí, slupky a skořápky. Ve vaně a umyvadle bude odpad ucpaný nejspíše kvůli chlupům, vlasům a zbytkům mýdla. Toaletu ucpávají ruličky od toaletního papíru, vlhčené ubrousky, vatové tampony a hygienické potřeby. 

Shrnutí článku

  • Čištění zvonem – Funguje na principu podtlaku, který uvolní zátku z nečistot. Jeho použití je jednoduché a pořízení velmi levné.
  • Chemické čističe – Obvykle jsou na bázi louhu, působí zhruba půl hodiny. Nejsou ekologické a při nesprávném použití mohou být nebezpečné.
  • Ekologické čističe – Enzymy a bakterie, které požírají nečistoty v odpadu. K působení potřebují několik hodin, jsou ekologické, ale hůře dostupné.
  • Babské rady – Jako účinný čistič fungují přísady, které má většina z nás doma – ocet v kombinaci s jedlou sodou, kypřicím práškem, nebo solí.
  • Čistění pro pokročilé – Tlaková pumpa nebo odpadové pero jsou profesionální nástroje, které čistí odpady mechanickou cestou. Setkáte se s nimi spíše u profesionálů, než v běžných domácnostech.

Mechanické čištění gumovým zvonem

Gumový zvon je jednou ze základních pomůcek, kterou najdete snad v každé domácnosti. Právě při čištění odpadu je neocenitelný. Funguje tak, že v potrubí vytvoří podtlak, který zátku z nečistot prorazí a ta se pak odplaví potrubím pryč. 

Práce se zvonem není nikterak složitá. Umyvadlo, dřez nebo vanu stačí napustit asi do 10 cm vodou, případně ucpat přepadové otvory mokrým hadrem. Ústí zvonu položte na odtok tak, aby byl celý zakrytý a zvon několikrát prudce zmáčkněte. Pozor, může to jít ztuha.

Pak zvon nadzvedněte a sledujte, zda voda odtéká. Jasným signálem je vodní vír. Pokud zátka pod tlakem nepovolila, zkuste proceduru opakovat. Jestliže se ani pak nic nezmění, je na čase přistoupit k drastičtějším metodám. 

Gumový zvon můžete ale využít také například na vytažení hluboko zaraženého špuntu. Podtlak s jeho uvolněním pomůže.

Chemické čištění

Když nebude zvon stačit, bude nejspíš třeba sáhnout po účinnějších – chemických způsobech. Chemických čističů najdete na trhu spoustu. Cenově se pohybují obvykle do 100 Kč, záleží ale na značce a samozřejmě také velikosti balení. 

Většina čističů je založena na louhu (hydroxid sodný), některé čističe obsahují další přídavné látky. Prostředky jsou buď tekuté nebo práškové. Forma ale nijak neovlivňuje používání. Jelikož se ale jedná o poměrně silné chemikálie, je jejich prodej omezen věkovou hranicí 18 let.

Než se pustíme do postupu, upozorňujeme vás, že je při použití chemických čističů třeba myslet na bezpečnost. Reakce s vodou může být dosti bouřlivá, chraňte proto zejména kůži na rukou rukavicemi a oblečením s dlouhým rukávem. Myslete také na oči a nasaďte si ochranné brýle. Představte si třeba, že jste na hodině chemie. 

Postup pro čištění je vcelku jednoduchý, do odpadu stačí nalít horkou vodu a přidat odměřené množství přípravku. Ten se pak nechá působit obvykle 30 minut. Poté se nalije opět voda, která by už měla pročištěným odpadem jednoduše protéct. Pokud se to nestane, bude třeba celý proces opakovat, nebo nechat přípravek působit déle. 

Bezpečnost

Zejména u chemických čističů je třeba dbát na bezpečné uchovávání. Čističe jsou totiž velmi nebezpečné a v dětských rukách se stávají doslova životu nebezpečnými. Dětskou pojistku mnoho dětí překoná za kratší dobu než dospělý, proto se na ni nespoléhejte. Čističe vždy ukládejte mimo dosah a dohled dětí. Uchovávejte je v původním obalu a nenechávejte je nikdy otevřené. Stačí pár okamžiků a dítě se může čističe napít, nebo sníst pár granulek sypkého preparátu.

Stejné pravidlo platí pro všechny saponáty, čističe, prací gely, kapsle do myčky a další běžně dostupné domácí chemikálie. Při nákupu vybírejte přípravky v tom nejméně atraktivním obalu, který ani vzdáleně nepřipomíná dobroty nebo nápoje. Zejména prací kapsle působí pro děti velmi přitažlivě díky barvičkám.

Pokud se nešťastnou náhodou dítě k čističi odpadů dostane, je zásadní první pomoc. Nikdy nevyvolávejte zvracení. Saponáty a další prostředky mohou pěnit a dítě se agresivní pěnou může začít dusit. Pokud dítě bude zvracet samovolně, předkloňte mu hlavu. Ústa vyplachujte čistou vodou, dítě by ji ale nemělo polykat. Ihned zavolejte záchranku, nebo dopravte dítě do nemocnice. Pokud se jedná o pozření minimálního množství nezávadného prostředku, volejte Toxikologické informační středisko.

Ekologické čištění

Ne každému se chce do odpadu nalévat silné chemikálie, které nejsou zrovna přívětivé k životnímu prostředí. Zejména pokud máte doma septik, nebo čističku odpadních vod, měli byste se chemickým přípravkům vyhnout.

Alternativou jsou ekologická přípravky na enzymatické nebo bakteriální bázi. Ty obsahují nezávadné bakterie a enzymy, které se odpadem živí a v trubkách ho víceméně snědí. Tento proces ale trvá podstatně déle, než 30 minut chemického čištění. Obvykle je třeba nechat přípravek působit přes noc, alespoň 8 hodin. 

Babské rady

Další ekologickou variantou, která může v boji s ucpaným potrubím pomoci, jsou přísady ze špajzky. Ty k čištění odpadu používaly už naše babičky a osvědčují se i v dnešní době. Řeč je o obyčejné jedlé sodě, kypřicím prášku, soli a octu. 

Právě ocet je spouštěč reakce, která může s ucpaným potrubím pomoci. Pozor, bude to prskat, platí tedy to, co jsme psali už u chemických čističů, nasaďte si rukavice a ochranné brýle.

Začněte horkou vodou, kterou nalijete do odpadu. Dále přidejte sodu nebo kypřicí prášek. Dobře poslouží i obyčejná sůl. Ať už si vyberete jakoukoli bílou variantu, zalijte ji pořádnou dávkou octa. Právě tuto chvíli nejspíš přijde gejzír.

Tuto reaktivní směs nechte v odpadu působit asi půl hodiny a propláchněte proudem teplé vody. Pokud se zátka z nečistot neuvolnila, nebo voda podle vás stále neodtéká dost rychle, celý proces opakujte.

Čištění pro pokročilé

Výše popsané metody a tipy jsou poměrně jednoduché. Využívají buď suroviny a nástroje, které máte nejspíš doma, nebo je snadné je pořídit. Jejich provedení zahrnuje obvykle pár jednoduchých kroků. V této kapitole se podíváme na ty složitější a náročnější postupy. 

Pokud se na ně necítíte, nebo nemáte potřebné vybavení, můžete se obrátit na instalatéra nebo třeba hodinového manžela. 

Čištění tlakovou pumpou

Speciální tlaková pumpa vám pomůže s čištěním odpadů. Funguje na podobném principu jako zvon, vytváří tlak, který proráží zátku v potrubí. Má speciální zakončení, které je možné zaměnit na základě toho, jaký typ odpadu zrovna zkoušíte vyčistit. Jiná koncovka je pro čištění toalety, jiná pak a dřez a umyvadlo. 

Na rozdíl od obyčejného zvonu má pumpa speciální píst, kterým vytváří tlak. Pístem stačí pohybovat nahoru a dolu a tlak vody udělá práci v útrobách potrubí.

Pumpu je možné pořídit v hobby marketech a potřebách pro instalatéry. Jelikož její pořizovací cena začíná zhruba na 2000 Kč, ve většině domácností se s ní nesetkáte, je doménou spíše profesionálů.

Rozebrání sifonu

Příčinou neodtékající vody může být také ucpaný sifon, může proto pomoci jeho rozebrání a vyčištění. Než se do toho pustíte, připravte si pod sifon kýbl nebo lavor. Ten zachytí případnou vytékající vodu a nečistoty. Ideální je pracovat v gumových rukavicích. Stačí rukou uvolnit plastový kroužek ve spodní části sifonu. Pak jej ručně vyčistěte kartáčkem. 

Když už budete mít sifon rozmontovaný, zkontrolujte stav těsnění. Pokud je gumový kroužek zpuchřelý či popraskaný, rovnou jej vyměňte. Nové seženete v hobby marketu, instalatérských nebo domácích potřebách.

Až bude sifon vyčištěný, smontujte jej a vyzkoušejte, že voda už odtéká. 

Odpadové pero

Nejsložitější variantou je použití odpadového pera. Je to asi 3 metry dlouhá pružina s kličkou na konci. Na druhém konci mohou mít některá pera vidlici, která pomůže s provrtáním zátky z nečistot. 

Postup není úplně jednoduchý a vyžaduje spolupráci dvou lidí. Nejdříve je třeba rozmontovat sifon a celou plastovou část, abyste se dostali až na vývod odpadu ve zdi. Do něj zastrčte konec pera a postupně zasouvejte stále hlouběji. Druhý člověk točí kličkou tak, aby se pera snadněji posouvalo do potrubí. Pokud se zasekne, pohybujte s perem tam a zpátky, dokud nečistoty neprorazíte. Až se tak stane, pero vytáhnete a očistěte od případných zachycených nečistot.

Pero pořídíte v hobby marketech a instalatérských obchodech v různých délkách od 1 až do 10 metrů. Zaplatíte za něj podle délky několik stovek.

Prevence

Ucpanému odpadu se dá částečně předejít, stačí dodržovat pár zásad. Tou nejjednodušší je čistota. Když se nečistoty do do potrubí nedostanou, tak jej ani neucpou. Stačí do odtoku položit sítko, které nečistoty zachytává. Ty pak vyhodíte normálně do koše a sítko opláchnete. Většina moderních dřezů má sítko integrované.

Ucpávání toalety

Do toalety neházejte větší kusy odpadu, vlhčené ubrousky, vatové tampony ani dámské hygienické potřeby. Pokud používáte vlhčené ubrousky v rámci hygieny na toaletě, pořiďte si speciální vlhčený toaletní papír, který se ve vodě snadno rozpadá a je možné ho splachovat. 

Ucpávání odpadu dřezu

Při likvidaci kuchyňského odpadu nikdy nelijte olej, ani jiný tuk do výlevky. Tekuté tuky slijte do láhve a odevzdejte ve sběrném dvoře. Existují i speciální popelnice a kontejnery pro sběr použitého oleje. Pokud nemáte ve svém okolí ani jednu z těchto možností, vyhoďte slitý olej do směsného odpadu.

Tuhé tuky (například ztuhlé sádlo) setřete z pánve papírovou utěrkou a tu vyhoďte do běžného odpadu. 

Pravidelné čištění

Ani při dodržení všech doporučení se ale usazování nevyhnete. Jednou týdně proto prolijte odpad horkou vodou, která nečistoty odplaví. Jednou za měsíc můžete také přidat trochu čističe odpadů, případně sodu s octem. 

V případě, že voda začne hůře odtékat, na nic nečekejte a ihned odpad vyčistěte. Je proto dobré doma mít alespoň jeden přípravek. Když se vytvoří i jen malá zátka, odpad se pak velmi rychle ucpe úplně. 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.