Menu

3 magické triky, jak dokonale vyčistit příšerně připálený gril

3 magické triky, jak dokonale vyčistit příšerně připálený gril
Ilustrace: Arecenze

Letní aktivity si mnozí z nás nedokáží představit bez grilování, chutného jídla a přátelských setkání. Radost z grilování však doprovází také jedna nepříliš oblíbená činnost, kterou je čištění grilu. Když nevíte, jak na to, pak může být odstranění připálených zbytků jídla a mastnoty leckdy skutečnou výzvou. Hoďte starosti za hlavu a zvládněte čištění grilu bez zbytečného stresu a námahy. Jak? Čtěte dále, poradíme vám 3 magické triky, se kterými dokonale vyčistíte i příšerně připálený gril.

1. Efektivní čištění párou a utěrkou

Poměrně známou a spolehlivou metodou je čištění grilu párou a mokrou utěrkou. Tímto postupem snadno vyčistíte kontaktní gril, který zpravidla obsahuje teflonové plotýnky, jež není radno poškodit. Proto k čištění nesmíte používat žádné abrazivní pomůcky, jako jsou drátěnky a hrubé houbičky.

Jak na to? Zapněte gril na nejnižší možnou teplotu a vezměte si plátěný hadřík nebo papírovou utěrku. Namočte ji do vody a vyskládejte na zahřáté plotýnky grilu. Poté ideálně gril přivřete a nechte chvíli působit – v žádném případě ale neodcházejte od grilu! Mokrá utěrka a teplo naruší připáleniny, které pak můžete snadněji setřít. Při čištění dejte pozor, abyste se nespálili o horké plotýnky.

2. Použijte jedlou sodu

Grilovací mřížka neboli rošt, který najdete v řadě plynových grilů a grilů na dřevěné uhlí, má poněkud složitější tvar a spoustu zákoutí. Proto může být obtížné rošt vyčistit, obzvláště pokud je extrémně připálený. Na nejhrubší nečistoty je vhodné použít ocelový kartáč, kterým rošt očistíte od připálených zbytků. Poté ale stále nebude dokonale čistý – pro dočištění doporučujeme použít roztok z jedlé sody.

Roztok si připravte do rozprašovače ze 2 lžic jedlé sody na 1 litr vody (koncentrace může být klidně větší). Poté položte mřížku na noviny, bohatě ji postříkejte roztokem a nechejte hodinu působit. Zbytky mastnoty se uvolní a snadno půjdou setřít houbičkou. Poté mřížku ještě omyjte vodou.

3. Hodit se může i pivo

Češi jsou zkrátka národ pivařů a pivo už jsme zkoušeli využít k lecčemu. V tomto případě ale pivo nebudeme pít, nýbrž jej použijeme jako účinný čistič grilu. Výhodou je, že lze použít i takové pivo, které vám zůstalo přes noc nedopité venku v lahvi a je už řádně zvětralé a bez bublinek.

Jak na to? Nalijte zhruba ¼ lahve na plotýnky teplého grilu nebo kovový rošt, který necháváte odmočit v kbelíku. Nechejte chvíli působit, aby se nečistoty lépe uvolnily, poté vše pomocí kartáče nebo hadry (v případě teflonu) vyčistěte.

Další tipy, jak na čištění grilu

Víte, jak často čistit gril nebo jak se liší údržba plynového grilu a toho na uhlí?

  • Čistěte gril po každém použití
  • Během sezóny naplánujte i hloubkové čištění grilu
  • Připečené zbytky jídel půjdou snáze z teplého grilu
  • U plynového a kontaktního grilu dodržujte bezpečnostní opatření
  • Pozor na teflonové povrchy, abyste je poškrábali

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.